Քաղաքական 11:37 22/04/2020 Արցախ
Արցախի Հանրապետությունում տեղի ունեցած համապետական ընտրությունների, հետընտրական վիճակի ու առաջիկա զարգացումների մասին News.am-ը զրուցել  է Արցախի հերոս, գեներալ–լեյտենանտ Վիտալի Բալասանյանի հետ։
Հարց-Պարո՛ն Բալասանյան, ավարտվեցին Արցախի համապետական ընտրությունները։ Ո՞րն է Ձեր գնահատականը։ Կա տեսակետ, որ Արայիկ Հարությունյանի նախագահ ընտրվելն ու խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները լեգիտիմ չեն և պետք է փողոցային պայքար մղել։ Կա նաև մյուս տեսակետը, ըստ որի՝ եղել են գրեթե անթերի, մրցակցային ընտրություններ, Հարությունյանը գերբարձր լեգիտիմություն ունի և ավելի բարձր վստահության տոկոս (88 տոկոս) է ստացել, քան նույնիսկ հեղափոխական էյֆորիայի փուլում Հայաստանում ստացավ Նիկոլ Փաշինյանը։
Պատասխան-Դրանք երկու ծայրահեղ գնահատականներ են, որոնցից ես զերծ կմնամ։ Մեզ ո՛չ ցնցումներ են պետք, ոչ էլ լճացում։ Ինչ մնում է լեգիտիմությանը, ապա այն ոչ միայն ԿԸՀ–ի հայտարարած տոկոսներով է որոշվում, այլ նաև աշխատանքի արդյունքներով։ Ամեն ինչ խիստ պայմանական է։
Հարց-Դրսի ու հատկապես Ադրբեջանի արձագանքն Արցախի ընտրություններին բացասական էր։
Պատասխան-Իսկ դուք ա՞յլ բան էիք սպասում Ադրբեջանից։ Բնական է, որ պետք է ձայնները գլուխները գցեն ու գրեն։ Իրենց ձեռքում միայն դա կա։ Այս առումով մեկ բան նշեմ՝ երբ Ադրբեջանում են խոսում ընտրությունների որակից, պարզապես ծիծաղելի է։ Մեզ մոտ տեղի ունեցած ընտրական գործընթացը հեռու է մեր ժողովրդի ուզած մակարդակից, բայց անհամեմատ է ադրբեջանականի հետ։ Այնտեղ նույնիսկ ձևական մրցակցություն չկա։ Արցախը ժողովրդավարական ազատությունների և ընտրությունների որակի առումով զգալիորեն առաջ է Ադրբեջանից։
Հարց-Ձեր ակնկալիքներն ընտրություններից բավարարվեցի՞ն։
Բնականաբար՝ ոչ, բայց ընտրությունների արդյունքները մենք ի գիտություն ենք ընդունում և հույս հայտնում, որ նախընտրական խոստումները միայն բուկլետում կամ տեսահոլովակում նշված գեղեցիկ խոսքեր չեն լինի։ Քաղաքական խաղերն այժմ երկրորդական են և ինձ չեն հետաքրքրում։ Քաղաքական փոխհարաբերությունների հստակեցման, տոկոսների և ընտրությունների ժամանակ արձանագրված բազմաթիվ խնդիրների թեման դեռ առիթ կլինի քննարկել, հարցեր տալ, պատասխաններ ստանալ։ Բայց դա հետո։ Մենք հիմա շատ լուրջ մարտահրավերներ ունենք, որոնք անտեսվեցին մինչև մարտի 31–ը և մեծ հաշվով անուշադրության են մատնված նաև հիմա։ Սրա՛ մասին է պետք խոսել ու մտածել։
Հարց-Ի՞նչը նկատի ունեք։
Պատասխան-Ինչպես հայտի է, ես և իմ գլխավորած «Արդարություն» կուսակցությունն առաջինն էինք, որ ահազանգեցինք կորոնավիրուսային համաճարակի տարածման վտանգի մասին։ Մենք կոչ էինք արել արտակարգ դրություն հայտարարել, դիտարկել ընտրությունների հետաձգման հնարավորությունը և առաջին հերթին մտահոգվել մեր ժողովրդի առողջապահական անվտանգության խնդիրներով։
Իշխանությունները, ցավոք, ընդառաջ չգնացին մեր կոչերին։ Ընտրությունները կայացան այն դեպքում, երբ ամբողջ աշխարհում բազմաթիվ միջոցառումներ, այդ թվում՝ ընտրություններ են հետաձգվում։ Ի վերջո, կար նաև Հայաստանի փորձը, երբ հետաձգվեց հանրաքվեն։ Որքան էլ անվտանգության միջոցառումներ կիրառվեին, միևնույն է՝ մարդկանց մեծ խմբերի հոսքը դեպի ընտրատեղամաս վարակի տարածման պատճառ էր դառնալու։ Այդպես էլ եղավ, և նախագահականի երկրորդ փուլն անցավ կորոնավիրուսով վարակվածների հայտնաբերմանը զուգահեռ։ Պատահական չէ, որ անհամեմատ ցածր էր նախագահականի 2–րդ փուլի մասնակցությունը։ Ինչևէ, հետագա զարգացումների պատասխանատվությունը գործող իշխանության և բոլոր այն ուժերի վրա է, որոնք առաջնորդվեցին այլ հաշվարկներով։ Հուսով եմ՝ հիմա ամբողջ թափով կլծվեն անհրաժեշտ աշխատանքների կատարման գործին։ Առողջապահական անվտանգության ապահովման խնդիրն այս պահին թիվ մեկ հարցն է դառնում։ Այդ առումով պատրաստ եմ իմ բոլոր ջանքերը ներդնել և օգնել խնդրի լուծմանը։
Մենք պետք է հասկանանք, որ այդ վարակը կարճ ժամանակով չէ մեզ այցելել և մեր քայլերը պետք է անենք՝ հաշվի առնելով բոլոր սցենարները։ Դժվար ժամանակներ են սպասվում։
Հարց-Ձեր գլխավորած ուժը խորհրդարանում է։ 5 ուժ է ներկայացված այնտեղ, և ոչ մեկը չունի հսկիչ փաթեթ՝ միանձնյա կառավարություն կազմելու համար։ Նախագահ Հարությունյանի գլխավորած կուսակցությանը չի բավականացնում մեկ մանդատ, որպեսզի առանց կոալիցիայի կառավարություն ձևավորի։ Ինչպիսի՞ պատկեր կունենանք, ըստ Ձեզ։
Պատասխան-Պաշտոնների առևտրին մտադիր չեմ մասնակցել և չեմ կարող ասել, թե ինչ վերջնական պատկեր կձևավորվի։ Ես նախագահական ընտրությունների առաջին փուլից անմիջապես հետո հայտարարեցի, որ չեմ աջակցելու երկրորդ փուլ անցած թեկնածուներից որևէ մեկին։ Կան գաղափարական ու տեսակային լուրջ տարբերություններ։ Մենք ընտրողից քվե ենք ստացել՝ մեր կողմից հռչակված արժեքներին, գաղափարներին ու ծրագրերին տեր կանգնելու համար։ Երբ ասում ենք, որ հաղթանակը չի վաճառվում, դրանք միայն խոսքեր չեն։
Մեզ համար առաջնայինը եղել է և շարունակում է մնալ անվտանգության ու արդարության ապահովման հարցը։ Իշխանությունների գործողություններն այս դիտանկյունից ենք խոշորացույցի տակ պահելու։
Հիմա կարևորը վարակի տարածում թույլ չտալն է ու վարակվածների քանակը մեր առողջապահական համակարգի համար ռիսկային չդարձնելը։ Անհրաժեշտ են կոմպետենտ և համարժեք որոշումներ։ Մենք մեր ստացած քվեի ուժով ստիպելու ենք իշխանություններին աշխատել։ Մնացածը ժամանակն իր տեղը կդնի։
Հարց-Եվ ամենակարևորի մասին։ ՌԴ արտգործնախարար Լավրովը սենսացիոն հայտարարություն արեց։ Նա ասաց, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի մասնակցությամբ քննարկվել է Ղարաբաղի խնդրի լուծման փուլային տարբերակը, ըստ որի՝ հայկական կողմը պետք է զիջի տարածքներ՝ հետագայում ակնկալելով տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակում։ Ձեր տեսակետը։
Պատասխան-Ես այս մասին բազմիցս եմ խոսել։ Ինձ մեղադրում էին, թե իբր ծայրահեղ գնահատականներ եմ տալիս։ Դե թող հիմա բացատրություններ տան պաշտոնական Երևանը ու նաև Ստեփանակերտը։ Չէ՞ որ հայտարարվում էր, թե տեսակետները նույնական են։
Պետք է այս թեմայով արտահայտվեն նաև Արցախի խորհրդարանական խմբակցությունները, բոլոր այն մարդիկ, ովքեր հրապարակային դաշտում են գործում։ Պետք է բոլորը խոսեն առանց ձևականությունների և լղոզվածության։
Ինձ համար մեկ բան հստակ է՝ մենք 1997–1998–ին մերժել ենք չարաբաստիկ փուլային տարբերակը։ Այն ժամանակվանից մինչև հիմա ոչինչ չի փոխվել։ Տարածքներ խաղաղության կամ բաց կոմունիկացիաների դիմաց բանաձևն անընդունելի է։ Մենք անվտանգության գոտի կամ Արցախի շուրջ շրջաններ չունենք։ Սակարկման ենթակա տարածքներ չունենք։
Հայ ժողովուրդը գծել է Արցախի սահմանները պատերազմի միջոցով և հետագայում արցախահայությունը սահմանադրորեն ամրագրել է այն։ Ով որ իր համաձայնությունը կտա կապիտուլյացիայի տանող փուլային տարբերակին, կկրկնի  1998–ին այն քարոզողի ճակատագիրը։ Հաղթանակը չի՛ վաճառվում։

Politics 13:42 22/04/2020 NKR
Hero of Artsakh (Nagorno-Karabakh), Lieutenant-General Vitaly Balasanyan had an interview with News.am, speaking about the general elections held in the country in March, the post-election situation and the upcoming processes.
Question: National elections in Karabakh ended. How do you assess them? There is an opinion that the election of Arayik Harutyunyan as president and the results of the parliamentary elections are illegitimate. While others think that it was a perfect and competitive election and Harutyunyan has high legitimacy and received a higher percentage of trust (88%) than even PM Nikol Pashinyan during the revolutionary euphoria.
Answer: These are two very different assessments, and I will refrain from them. We do not need any shock or stagnation. As for legitimacy, it is determined not only by the rate declared by the CEC but also by the results of the work. Everything is very conditional.
Question: Did your expectations regarding the election come true?
Answer: Of course not, but we take note of the election results and hope that the election promises will not just be beautiful words mentioned only in booklets or videos. Political games are now secondary, and they do not interest me. There will still be an occasion to discuss the topic of clarifying political relations, percentages, and the many problems recorded during the elections. But that later. Now there are very serious challenges that were ignored before March 31, and by and large, remain without attention now. This is what we need to talk about and think about.
Question: What do you mean?
Answer: As you know, I and the Justice party I lead, were the first to state the danger of the spread of the coronavirus epidemic. We called for an emergency state to be declared in the republic, to consider the possibility of postponing the elections and to tackle the issues of public health security of our people. The authorities, unfortunately, did not heed our calls. Elections took place, in the meantime, numerous events, including elections, were postponed all over the world. In the end, Armenia has also canceled the referendum.
Whatever safety measures were applied, the flow of large groups of people to the polling stations should still have caused the spread of infection. And so it happened, the second round of the presidential election coincided with the detection of coronavirus infected. It is no coincidence that voter participation in the second round of the presidential election was incomparably low. Be that as it may, the responsibility for the further development of events lies with the current government and with all those forces that were guided by other calculations. I hope that now they with all their strength will join in the implementation of the necessary work. Health care is now becoming the number one issue. In this regard, I am ready to make every effort to help solve this problem.
Question: The party you led was elected to be represented at the parliament. The parliament is represented five forces, and not one of them has a controlling stake for the sole appointment of the government. The party led by President Harutyunyan lacks one mandate to form a government without a coalition. What do you think in the end will happen?
Answer: I’m not going to participate in the auction of posts and I can’t say what will be. Immediately after the first round of the presidential election, I said that I would not support any of the candidates who entered the second round.
Now the most important thing is to prevent the spread of infection. Competent and equivalent solutions are needed. We, by virtue of the votes we received, will force the authorities to work. And the rest the time will tell.
Question: And the most important thing. Russian FM Sergey Lavrov made a sensational statement. He said that with the participation of Armenia and Azerbaijan, a phased solution to the Karabakh conflict is being discussed, according to which the Armenian side should cede territory, waiting in the future for the unlocking of transport routes. What is your point of view in this regard?
Answer: I have spoken about this many times. I was accused of giving extreme ratings. Well, let official Yerevan and Stepanakert give explanations now. After all, it was said that opinions were the same.
The parliamentary factions of Artsakh, all those people who work in a public field should also speak out in this regard. Everyone should speak out, without formalities or ambiguity.
One thing is clear to me: in 1997-1998, we abandoned the ill-fated phased version. Nothing has changed to date. The formula “territories in exchange for peace or open communications” is unacceptable. We do not have a security zone or areas around Artsakh. We do not have territories to bargain.
The Armenian people drew the borders of Artsakh during the war, and later Armenians of Artsakh constitutionally fixed them. Anyone who agrees with the phased option, which leads to surrender, will repeat the fate of the agitator of this plan in 1998. Victory is not for sale!