ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:36 22/04/2020 Հայաստան
«Փաստ» թերթի արցախյան աղբյուրի փոխանցմամբ, Արցախի նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դեռևս չի շտապում խոսել կադրային փոփոխություններից, որովհետև այդ թեման Արցախում շատ զգայուն է:
Բանն այն է, որ այսօրվա կառավարման համակարգի մի շարք պաշտոնյաներ նրա թիմակիցներն են, և դժվար է կտրուկ փոփոխությունների գնալ, մյուս կողմից՝ ամեն նոր պաշտոնյայի նշանակումը Արցախում լայն քննարկման առարկա է դառնում:
Այնուամենայնիվ, այս պահին կառավարության ամենաանձեռնմխելի անձը պաշտպանության նախարար Ջալալ Հարությունյանն է, որը, մեր աղբյուրի պնդմամբ, միանշանակ շարունակելու է պաշտոնավարումը:
Ամենայն հավանականությամբ, իր պաշտոնում կվերանշանակվի նաև պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, որն Արայիկ Հարությունյանի՝ վարչապետ, այնուհետև պետնախարար աշխատած ժամանակահատվածում զբաղեցրել է ֆինանսների նախարարի, իսկ դրանից առաջ երկար տարիներ ֆինանսների փոխնախարարի պաշտոնները. Մարտիրոսյանն Արցախում տեխնոկրատի համարում ունի և դուրս է քաղաքական պրոցեսներից:
Ամեն դեպքում՝ կառավարությունում նվազագույնը 3-4 փոփոխություն կլինի, շատ բան կախված է քաղաքական կոնսուլտացիաների ընթացքից, որով պայմանավորված՝ փոփոխությունների թիվը կարող է աճել»:

Пресса дня 13:11 22/04/2020 Армения
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что новоизбранный президент Арцаха Араик Арутюнян пока не спешит говорить о кадровых перестановках, поскольку в Арцахе эта очень чувствительная тема. Дело в том, что ряд должностных лиц в системе сегодняшнего управления – члены его команды и вряд ли он пойдет на резкие изменения, поскольку в Арцахе назначение каждого нового чиновника становится предметом широкого обсуждения.
Самой неприкосновенной фигурой в правительстве является министр обороны Джалал Арутюнян, который, как утверждают источники газеты, продолжит свою деятельность на этой должности.
По всей видимости, будет переназначен на свою должность также Григорий Мартиросян, который в период премьерства Араика Арутюняна, а затем пребывания в должности государственного министра занимал должность министра финансов, а до этого долгие годы работал заместителем министра финансов. В Арцахе Мартиросяна считают технократом, не участвующим в политических процессах.
Тем не менее, в правительстве произойдут как минимум 3-4 перестановки, многое зависит от политических консультаций, по итогам которых число новых назначений может измениться.