Հայաստանում 230 հոգի միացված է արհեստական շնչառության սարքերին
«Վերջին տվյալներով հայտնաբերվել է վարակվածության 50 նոր դեպք, բուժվել են 26 ը: Ախտորոշվածների գումարային  թիվը 1523 է: Ակտիվ բուժվում է 840 հիվանդ»,- կառավարության հերթական նիստի ժամանակ հայտարարեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նախարարը հավելեց, որ ներկա դրությամբ կա 659 բուժված և  24 մահ:
«Այս պահին ունենք 10 ծայրահեղ ծանր հիվանդ, 230-ը միացված են արհեստական շնչառության սարքերին»,- հայտարարեց Թորոսյանը և ենթադրեց, որ հիվանդության աճի տեմպերը նույնն են: Մահճակալային ծանրաբեռնվածության առումով, ըստ նախարարի, նոր միջոցառումների կարք չկա, դրանք բավարարում են հիվանդներին հոսպիտալացնելու համար:
Արսեն Թորոսյանն, անդրադառնալով նոր տնտեսական գորոծունեությունների թույլատրման որոշումներին, հորդորեց աշխատանքների վերսկսման պայմաններում զգոնությունը չկորցնեն և պահպանել շփման սահմանափակումները:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվեց աշխարհում համաճարակի իրավիճակով:
«Հարևանի մասով հետաքրքիր երևույթներ կա: Իրանում ամեն օր վարակման դեպքերի թիվն ավելի քիչ են քա նախորդ օրը և մահերի թիվն էլ պակասում»,- հայտնեց Թորոսյանը և տեղեկացրեց, որ մեր հարևանը սահմանափակումները թուլացնում է:
Հայաստանի առողջապահության նախարարը նաև տեղեկացրեց, որ համաշխարային մակարդակով կա դեբատ, ըստ որի սահմանափակումների թուլացումը կարող է բերել համաճարակի տարածման երկրորդ փուլի:
«Նույն Եվրոպայում անորոշությունները մնում են և երկրները օրական որոշումներով են առաջ գնում»,- եզրափակեց նախարարը:

Health 12:59 23/04/2020 Armenia
According to the fresh figures, Armenia has confirmed 50 new coronavirus infections, bringing the total number of cases to 1,523 in the country,
26 more patients have recovered from the disease with the total number of recoveries now standing at 659, Minister of Health Arsen Torosyan said at a cabinet meeting on Thursday.
In total, there are 840 active cases, the minister said. The number of coronavirus fatalities is 24, he added.
“At the moment, 10 patients are in critical condition and 230 are hooked up to ventilators,” Torosyan said, adding the hospitals have sufficient beds to serve all patients.
Reflecting on the commandant’s decision to lift restrictions on certain types of economic activity, the minister warned against losing vigilance and urged employees to restrict contacts.
Asked by Prime Minister Nikol Pashinyan to touch upon the coronavirus situation worldwide, the health minister said the coronavirus cases and deaths in Iran keep falling day by day as the country is easing the restrictions.
In Torosyan’s words, global debates suggest that the relaxation of coronavirus lockdown measures could set off a second wave of the pandemic.