Արցախի նախագահ. Ասո Թավիթյանն իր ողջ կյանքում ապրել է հայրենիքի հոգսերով
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը ապրիլի 23-ին ցավակցական հեռագիր է հղել ամերիկահայ բարերար Ասո Թավիթյանի ընտանիքին:
«Արցախում խոր ցավով տեղեկացանք ամերիկահայ բարերար, հասարակական գործիչ, մեծ հայրենասեր Ասո Թավիթյանի մահվան մասին։
Ասո Թավիթյանն իր կյանքի և գործունեության ողջ ընթացքում ապրել է հայրենիքի հոգսերով, մեծ աշխատանք է տարել Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապմնդման, Սփյուռքում հայ ազգային ինքնության պահպանման, հայության շահերը տարբեր երկրներում պաշտպանելու ուղղությամբ:
Նրա համար յուրահատուկ նշանակություն ուներ Արցախը, որտեղ իր անմիջական մասնակցությամբ եւ նախաձեռնությամբ տարիներ շարունակ իրականացվել են տարբեր ծրագրեր, որոնց շարքում առանձնակի կարեւորություն ունի կրթական ոլորտը: Բարերարի աջակցությամբ տասնյակ արցախցիներ որակյալ կրթություն են ստացել աշխարհի առաջատար բուհերում:
Ասո Թավիթյանի հայրենանվեր գործունեությունն արժանի է բարձր գնահատանքի եւ ընդօրինակման:
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից խորին ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում հանգուցյալի բոլոր հարազատներին ու մերձավորներին, մաղթում եմ տոկունություն ու ոգու կորով»:

Society 17:35 23/04/2020 NKR
Artsakh Republic President Bako Sahakyan sent today a condolence letter to the family of American philanthropist of Armenian origin Aso Tavitian. As the press department at the President’s Office reported, the letter runs as follows:
"We have learnt with deep sorrow in Artsakh about the death of American philanthropist of Armenian origin, public figure, great patriot Aso Tavitian.
Aso Tavitian lived with the concerns of the Homeland, had a substantial contribution in cementing the Homeland-Diaspora ties, preserving the Armenian identity in the Diaspora, protecting Armenian interests in different countries.
Artsakh was of special significance for him. With his initiative and direct participation various programs have been realized for years, among which the educational sphere had a key importance. With the philanthropist's assistance tens of students from Artsakh got a high-qualified education in the world's leading universities.
Aso Tavitian's patriotic activity is exemplar and deserves high evaluation.
On behalf of the Artsakh people, authorities and myself personally I extend my deepest condolences and support to all the relatives and friends of the deceased, and wish them endurance and tenacity".