Քաղաքական 09:43 24/04/2020 Հայաստան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ուղերձ հղեց Ծիծեռնակաբերդից՝ Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
«Սիրելի ժողովուրդ,
Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ,
Արցախի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ,
Սփյուռքի հպարտ հայություն:
Այսօր՝ 2020 թվականի ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցն է: Օսմանյան Թուրքիայի՝ երկար տարիների հայատյաց քաղաքականությունը 1915 թվականին, երիտթուրքերի կառավարության օրոք, հասավ գագաթնակետին:
Տարիներ տևած և պետական որոշմամբ իրականացված ցեղասպանության հետևանքով Արևմտյան Հայաստանն ամբողջությամբ հայաթափվեց. 1.5 միլիոն մեր հայրենակիցներ սպանվեցին, հարյուր հազարավոր հայեր դարձան գաղթական, զրկվելով իրենց պատմական հայրենիքում ապրելու իրավունքից:
Հայոց ցեղասպանության՝ Մեծ եղեռնի հետևանքով հայ ժողովուրդը ոչ միայն ահռելի մարդկային կորուստներ կրեց այլև ենթարկվեց հայրենազրկման և մշակութային ջարդի: Անդառնալի էին մեր ժողովրդի հոգևոր և կրոնական ժառանգության կորուստները, հսկայական էին նրա նյութական վնասները: Օսմանյան Կայսրության իշխանությունների իրականացրած Հայոց ցեղասպանությունը ոչ միայն մեր ժողովրդի ինքնության, այլև ողջ մարդկային քաղաքակրթության դեմ ուղղված հանցագործություն էր:
Իսկ 1915 թվականի ապրիլի 24-ը դարձավ այս ողջ գործընթացի ամենաուժեղ խորհրդանիշը, որովհետև այդ օրը հարյուրավոր հայ մտավորականներ, կրոնական ու քաղաքական գործիչներ երիտթուրքերի կառավարության հրամանով ձերբակալվեցին, աքսորվեցին, սպանվեցին կամ անհետ կորան:
Արդեն 55 տարի ապրիլի 24-ին մենք ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Առաջին անգամ 1965 թվականին էր, երբ հազարավոր հայեր մայրաքաղաք Երևանում այդ օրը հիշատակի զանգվածային միջոցառում իրականացնելու հնարավորություն ստացան: Եվ սա կապված էր ոչ միայն Խորհրդային Միությունում «ջերմացման ժամանակաշրջանի», այլև այն փաստի հետ, որ 1946-49 թվականներին շուրջ հարյուր հազար հայեր, հիմնականում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հետնորդներ, հայրենադարձվեցին Հայաստան, դարձան Խորհրդային Հայաստանի լիարժեք մասը, բորբոքելով այստեղ անթեղված ցավը, հիշողությունը, կարոտը:
Խորհրդային Հայաստանի իշխանությունն ապրիլի 24-ը ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր հայտարարելու և Ծիծեռնակաբերդում ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր կառուցելու որոշում կայացրեց: Եվ այս վեհաշուք կոթողը դարձավ մեր ժողովրդի հավերժության ամենապերճախոս խորհրդանիշներից մեկը:
Այդ նույն ժամանակաշրջանում Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված շարժում սկսվեց նաև հայկական Սփյուռքի գաղթօջախներում: Այդ շարժումը, որը տասնամյակներ շարունակ անձնվիրաբար ղեկավարում են Սփյուռքի քաղաքական և հասարակական կառույցները, հետևողական և անխոնջ քայլերի շնորհիվ բազմաթիվ երկրներում պսակվեց հաջողությամբ:
Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչել են աշխարհի 30 երկրներ և մենք երախտապարտ ենք բոլոր այն պետություններին, միջազգային կառույցներին, հոգևոր և աշխարհիկ առաջնորդներին, ովքեր իրենց համերաշխությունն են հայտնում հայ ժողովրդին և ճանաչում ու դատապարտում Հայոց ցեղասպանությունը:
Այսօր մեր ժողովրդի զավակներն աշխարհի բոլոր անկյուններում ոգեկոչում են Հայոց Մեծ Եղեռնի անմեղ զոհերին: Ինչո՞ւ մեկ դար անց չեն մարում մեր զգացմունքները, իսկ մեր սրտերում էլ ավելի վառ է այրվում հիշատակի ճրագը:
Պատասխանը պարզ է: Անցել է մեկ դարից ավելի, սակայն չեն վերացված ցեղասպանության հետևանքները: Առ այսօր Թուրքիան կատարվածի համար որևէ զղջում չի հայտնել, ներողություն չի հայցել: Դա է պատճառը, որ մենք այսօր հայտարարում ենք՝ հիշում ենք և պահանջում:
Ընդ որում, Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը մենք համարում ենք ոչ միայն մեր ազգային, այլև համամարդկային օրակարգի հարց, որովհետև ապրիլի 24-ը ոչ միայն մեր անմեղ զոհերի խնկարկման օր է, այլ նաև մարդկության դեմ ուղղված ծանրագույն հանցագործության՝ ցեղասպանության և ցեղասպան գործողությունների մասին ևս մեկ անգամ բարձրաձայնելու, սթափության և ժխտողականության դեմ պայքարի կոչելու օր, ցեղասպանության և մարդկության դեմ ուղղված այլ ծանրագույն հանցագործություններից մարդկությունը պաշտպանելու՝ պետությունների պատասխանատվության վերահաստատման օր:
Եվ այնուամենայնիվ, ապրիլի 24-ն առաջին հերթին մեր ազգի, ժողովրդի անցյալի և ապագայի մասին մտածելու ամենապարտադրող առիթն է, ինքնաճանաչման, մեր ուժերի ու անելիքների գնահատման ամենահարմար պահը:
Ո՞րը պետք է լինի ուրեմն, ապրիլի 24-ից մեր հետևությունը:
Առաջինը. 1915 թվականին երիտթուրքերի կառավարության կողմից հայ ժողովրդի նկատմամբ մահվան դատավճիռ է կայացվել, բոլոր ուժերը նետվել են այդ դատավճռի ի կատար ածմանը, մեկուկես միլիոն հայի նկատմամբ այդ դատավճիռն ի կատար է ածվել, բայց հայ ժողովրդի նկատմամբ ի կատար ածել չի հաջողվել:
Մեկուկես միլիոն մեր սրբադասված նահատակները, ըստ այդմ, ավելի են ուժեղացրել ապրելու, արարելու, հզորանալու, հիշելու և պահանջելու մեր կամքը և հայ ժողովուրդը հաղթել է մահվանը:
Երկրորդ և նույնքան կարևոր հետևությունը հետևյալն է. նախորդ դարասկզբին մեր ժողովրդին նետված մարտահրավերներն այսօր էլ գոյություն ունեն: Եվ այդ մարտահրավերներից ոչ թե մազապուրծ լինելու, այլ դրան արդյունավետ դիմակայելու միակ միջոցն ու գործիքն ուժեղ պետականությունն է, հզոր պետությունը, այնպիսի Հայաստանը, որը պատրաստ է դիմակայել անվտանգության բոլոր սպառնալիքներին:
Այո, մենք չպետք է ջանք խնայենք տարածաշրջանում երկարատև և կայուն խաղաղություն հաստատելու, բոլոր տարաձայնություններն ու հակամարտությունները փոխադարձ հարգանքի հիման վրա, բանակցային գործընթացներով, խաղաղ միջոցներով լուծելու համար: Բայց այսպիսի արդյունքի հասնելու իրական հնարավորություն կարող է ստեղծել միայն ինքն իրեն պաշտպանելու ընդունակ, արժանապատիվ և ինքնիշխան պետությունը:
Այո, մենք չպետք է ջանք խնայենք, որ մեր դաշնակիցների հետ մեր հարաբերությունները խորանան, դառնան ավելի ինստիտուցիոնալ և հուսալի, աշխարհում մեր դաշնակիցների թիվը շատանա: Բայց այսպիսի արդյունքի հասնելու իրական հնարավորություն կարող է ստեղծել միայն ինքն իրեն պաշտպանելու ընդունակ, արժանապատիվ և ինքնիշխան պետությունը:
Իսկ ինքն իրեն պաշտպանելու ընդունակ, արժանապատիվ և ինքնիշխան պետություն ունենալու համար մեզ հարկավոր է ունենալ ժամանակակից բոլոր չափանիշներին համապատասխանող կրթական համակարգ, դինամիկ զարգացող բարձր տեխնոլոգիական տնտեսություն, ռազմարդյունաբերական կայացած համալիր, հզոր բանակ և հատուկ ծառայություններ, իսկ այսպիսի արդյունքի հասնել հնարավոր է միայն համահայկական ներուժի համախմբմամբ: Համահայկական ներուժի Հայաստանի պետականության շուրջ համախմբման միջոցով, այնպիսի համախմբման միջոցով, որը կդառնա մեր պետականության գիտական, դիվանագիտական, տնտեսական առաջընթացի խթան ու երաշխավոր:
Այս գործնական խնդիրը լուծելու համար մենք պետք է կարողանանք ձևակերպել մեր ազգային հայեցակարգը, մեր ազգային գաղափարախոսությունը, տեսլականը, որը համազգային համաձայնություն կձևավորի մեր ազգային արժեքների, ազգային նպատակների և ազգային ռազմավարության շուրջ, որը մեր ինքնությունը պաշտպանելու, պահպանելու, զարգացնելու, ժամանակակից աշխարհի և առավել ևս վաղվա աշխարհի պայմաններում էլ ավելի կենսունակ ու մրցունակ դարձնելու երաշխիքներ կստեղծի:
Առաջիկայում հենց այսպիսի հայեցակարգի և ռազմավարության նախագիծ կներկայացնեմ համահայկական քննարկման:
Այս տարի ապրիլի 24-ը մենք դիմավորում ենք բացառիկ պայմաններում: Նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակը բոլորիս դրել է աներևակայելի մի իրավիճակում, երբ 55 տարի շարունակ տեղի ունեցող ապրիլքսանչորսյան երթը՝ հարյուր հազարավոր քաղաքացիների մասնակցությամբ՝ պիտի տեղի չունենա, որովհետև դա համաճարակային ընթացիկ լարված իրավիճակը չվատթարացնելու պարտադիր և անխուսափելի պայման է:
Նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր բոլոր հայրենակիցներին՝ կառավարության այս որոշմանը ըմբռնումով վերաբերվելու համար: Հարկ է արձանագրել, որ նմանատիպ իրավիճակում են նաև Սփյուռքի մեր հայրենակիցները, ովքեր կրկին կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով չեն իրականացնելու աշխարհի տարբեր երկրներում ավանդաբար տեղի ունեցող բազմահազարանոց երթերը, հիշատակի բազմամարդ միջոցառումները:
Բայց ճգնաժամային այս իրավիճակում մենք փորձել ենք գտնել ապրիլքսանչորսյան հիշատակի միջոցառումներին նույնիսկ ավելի մեծ մասշտաբ և ընդգրկում հաղորդելու հնարավորություն, և այս տարի միլիոնավոր մարդիկ աշխարհի տարբեր հատվածներից ապրիլքսանչորսյան երթին մասնակցելու հնարավորություն կունենան, որովհետև այս տարի երթը տեղի կունենա վիրտուալ տարածքում:
Երթին մասնակցելու համար պետք է շարունակեք մնալ տանը, և պարզապես այս պահից սկսած ձեր անուն ազգանունը ուղարկեք 1915 կարճ համարին, եթե Հայաստանում եք, և +374 33 19 15 00 համարին, եթե արտերկրում եք, ինչը կնշանակի, որ այսօր երեկոյից մինչև լուսաբաց ձեր անունները կարտապատկերվի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի սյուների վրա:
Վիրտուալ երթը կմեկնարկի երեկոյան ժամը 22.00-ին, կշարունակվի մինչև լուսաբաց, և նրան մասնակցելու հնարավորություն ունեն նաև ձեր հազարավոր օտարերկրացի ընկերները, ծանոթները:
Ապրիլի 24-ը երկար տարիներ մեր ազգային միասնության, համախմբման, կարգապահության խորհրդանիշ է եղել և այսօր այս խորհրդանիշը պետք է արտահայտվի շատ ավելի ուժեղ, լինի շատ ավելի տեսանելի և համոզված եմ՝ այդպես էլ կլինի:

Politics 11:52 24/04/2020 Armenia
On the occasion of the 105th anniversary of the Armenian Genocide, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and his spouse Anna Hakobyan visited the Tsitsernakaberd Memorial Complex in Yerevan, his office reported. Pashinyan delivered a message from the heights of Tsitsernakaberd, in which he stated:
“Dear people,
Proud citizens of the Republic of Armenia,
Proud citizens of the Republic of Artsakh,
Proud Diaspora-based Armenians,
Today, April 24, 2020 marks the 105th anniversary of the Armenian Genocide. Ottoman Turkey’s long-standing policy of Armenophobia culminated in 1915 during the Young Turk government.
Due to the Genocide that had been perpetrated at a state level for many years, Western Armenia was completely emptied of Armenians. 1.5 million of our compatriots were killed, hundreds of thousands of Armenians became refugees, deprived of the right to live in their historical homeland.
Due to the Armenian Genocide, the Armenian people not only suffered enormous human losses, but were subjected to deportation and a cultural genocide. The loss of the spiritual and religious heritage was irreparable; its material damage was enormous.
The Armenian Genocide perpetrated by the Ottoman Empire was a crime not only against our ethnic identity, but also against human civilization. And April 24, 1915, became the strongest symbol of this whole process, because on that very day hundreds of Armenian intellectuals, religious and political figures were arrested, exiled, killed or disappeared by order of the Young Turk government.
For 55 years now, we have been commemorating the victims of the Armenian Genocide on April 24. For the first time, it was marked in 1965, when thousands of Armenians were allowed to hold a mass commemorative event in Yerevan. This was not only due to the “thaw” in the Soviet Union, but also to the fact that in 1946-49 about a hundred thousand Armenians, mostly descendants of Genocide victims, repatriated and became an integral part of Soviet Armenia.
The government of Soviet Armenia decided to declare April 24 a day of remembrance for Genocide victims and to build a memorial in Tsitsernakaberd. That majestic monument became a vivid symbol of our people’s eternity.
At the same time, a movement for the recognition of the Armenian Genocide started in the colonies of the Armenian Diaspora. The movement that spearheaded the political and social structures in the Diaspora for many decades succeeded in many countries owing to advocates’ tireless efforts.
The Armenian Genocide has been officially recognized by 30 countries around the world, and we are grateful to all those states, international organizations, religious and secular leaders who expressed solidarity with the Armenian people and recognized and condemned the Armenian Genocide.
Armenians all over the world are today commemorating the innocent victims of the Armenian Genocide. Why did our feelings failed to fade away after a century, and the memory is now even brighter in our hearts? The answer is simple. More than a century has passed, but the consequences of the Genocide have not been eliminated. Turkey has not yet apologized for what it did. That is why we declare that we remember and demand.
At the same time, we consider that the recognition of the Armenian Genocide is not only our national cause, but it is a matter of global agenda, because April 24 is not only a day of remembrance for our innocent victims, but a day of commemoration of a major crime committed against mankind, a day of calling for the fight against denial, a day of responsibility to prevent other serious crimes against humanity.
And yet, April 24 is first of all the most compelling opportunity to think about the past and the future of our nation, our people, the right moment for self-recognition, for appreciating our strength and the steps to take ahead.
So, what conclusions should we draw from April 24?
First, the Young Turk government issued a death sentence against the Armenian people in 1915 and did everything to enforce that awful decision. The one and a half million sanctified Armenian martyrs strengthened our will to live, create, get stronger, remember and demand; our nation triumphed over death.
The second and equally important consequence is that we are still facing the challenges posed to our people at the outset of the twentieth century. And the only way to effectively defy these challenges is to have a powerful statehood and build an Armenia ready to face security threats.
Yes, we must spare no effort to achieve a lasting peace in the region, to resolve all disputes and conflicts on the basis of mutual respect by means of negotiations and through peaceful means. But only a capable, dignified and sovereign state can defend itself.
Yes, we must spare no effort to deepen our relations with our allies, to make them more institutional and reliable, and to increase the number of our allies in the world. But only a capable, dignified and sovereign state can create a real opportunity to achieve such a result.
In order to have a highly capable, dignified and sovereign state, we need an education system that meets all modern standards, a dynamically developing high-tech economy, a well-established military-industrial complex, a powerful army and special services. By consolidating the pan-Armenian potential around the Armenian statehood we will guarantee our nation’s scientific, diplomatic and economic progress.
To solve this practical problem, we must be able to formulate our national concept, our national ideology, our vision, which will form nationwide consensus on our national values, national goals and national strategy, which will protect, preserve and develop our identity. It will provide guarantees for our competitiveness in the modern world and in the future. In the near future, I will present a draft of such a concept and strategy for a pan-Armenian discussion.
This year we are marking April 24 in exceptional conditions. The new type of coronavirus has placed us all in an unimaginable situation when the 55-year-old April 24 march of hundreds of thousands of citizens shall not be held in a bid to avoid the current epidemic.
First of all, I would like to thank all our compatriots for their understanding of the government’s decision. I should note that our compatriots are facing a similar situation in the Diaspora.
Amid the ongoing crisis, we have tried to find an opportunity to ensure a greater coverage of April 24 events: this year millions of people from around the world will have the opportunity to attend the April 24 march that will take place in a virtual space.
To participate in the march, you must continue to stay at home, and just send your name to the short number 1915, if you are in Armenia, and to +374 33 19 15 00, if you are abroad, which means that your names will be displayed from this evening until dawn on the pillars of Tsitsernakaberd Memorial.
The virtual march will start at 22:00 tonight. It will continue until dawn, and thousands of your foreign friends and acquaintances will have the opportunity to participate in it.
April 24 has been a symbol of our national unity, consolidation and discipline for many years. This symbol must be much stronger, much more visible today, and I am sure it will be such.