Տիգրան Աբրահամյան.Ադրբեջանի ակտիվությունն առաջնագծում առկա իրավիճակին սրություն է հաղորդում
Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Պաշտպանության բանակը հրապարակել է ապրիլի 19-25-ն ընկած ժամանակահատվածում առաջնագծում հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումների և մեր դիրքապահների ուղղությամբ տարբեր տրամաչափի զենքերից արձակված կրակոցների թիվը՝ 3500:
Արդեն չեմ հիշում, թե վերջին անգամ ե՞րբ ենք նման մեծ թիվ ունեցել, միանշանակ է, որ անցնող շաբաթվա ընթացքում կրակոցների թիվը կտրուկ աճել է:
Եթե նկատի ունենանք նաև շաբաթվա ընթացքում հակառակորդի ԱԹՍ-ի ակտիվությունն ու դրանցից մեկի՝ մեր ՀՕՊ ուժերի կողմից խոցման միջադեպը, ինչպես նաև՝ հակառակորդի ավիացիայի ակտիվ թռիչքները առաջնագծի մերձակա հատվածներում, ապա Ադրբեջանի ակտիվության ընդհանուր պատկերն առավել խոսուն է դառնում:
Սրան կարելի է ավելացնել նաև Ադրբեջանի ակտիվությունն առաջնագծում՝ նոր ինժեներական ենթակառուցվածքների կառուցման ուղղությամբ, որոնք ևս առկա իրավիճակին սրություն են հաղորդում»:
- Ադրբեջանի կողմից հայ դիրքապահների ուղղությամբ կրակոցներն ավելացել են
- Հրապարակվել են Արցախի օդային տարածքը խախտած անօդաչու թռչող սարքի բեկորների լուսանկարները
- Այսօր խոցված անօդաչու թռչող սարքի բեկորները կհրապարակենք ավելի ուշ. ԱՀ ՊՆ
- Անժելա Էլիբեգովա. Նախկինում էլ այդ առաջարկը եղել է, բայց հեռատեսական չէր համարվում ու սպառնում էին պատերազմով
- Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան. Կամ Հայաստանի իշխանությունը ստում է, կամ բանակցություններն ընթանում են առանց հայկական կողմի
- Աշոտյան. Անհապաղ պահանջում եմ պաշտոնական բացատրություն և արձագանք ՀՀ վարչապետի կողմից
- Բեքարյան. Եթե ԱԳ նախարարը չի հեռանում կամ հեռացվում, կնշանակի, որ այս ամենի ուղղակի պատասխանատուն վարչապետն է

Советник президента Арцаха: Активность Азербайджана на передовой обостряет текущую обстановку
«Армия обороны НКР обнародовала число выстрелов, произведенных в период с 19 по 25 апреля ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра в направлении армянских позиций, – около 3500 выстрелов», – сообщил советник президента Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Тигран Абрамян на своей странице в соцсети Facebook.
«Уже не помню, когда в последний раз были зафиксированы подобные данные, однозначно, число выстрелов за последнюю неделю резко возросло.
Если учесть также активность БПЛА на этой неделе и инцидент, когда наши подразделения противовоздушной обороны сбили один из них, а также активные полеты сил авиации противника в приграничных зонах, то общее представление об активности Азербайджана становится более четким.
К этому можно добавить также активность Азербайджана на передовой – по части строительства новых инженерных инфраструктур, что также обостряет текущую обстановку», – отметил советник президента Арцаха.