17:25 27/04/2020 Հայաստան
Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ՀՀ Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողովի նիստին այսօր մասնակցել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախկին նախարար, Արցախի ոստիկանապետ Լևոն Մնացականյանը։
Հիշեցնենք, որ 2016 թ. Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ նա եղել է ԼՂՀ պաշտպանության նախարար-Պաշտպանության բանակի հրամանատար։
«Տվել եմ բոլոր հարցերի պատասխանը, որը հուզել է հանձնաժողովին, ցանկացած հարց ստացել է իր պատասխանը։ Եղել ենք անկեղծ, ներկայացրել այն իրականությունը, որ եղել է Ապրիլյան գործողությունների ժամանակ»,- նիստի ավարտից հետո լրագրողներին ասաց Լևոն Մնացականյանը։
Հարցին՝ ի՞նչ բացթողումներ են եղել Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ, դրանք կարո՞ղ էին էական նշանակություն ունենալ պատերազմի ընթացքի վրա, Լ.Մնացականյանը պատասխանեց. «Իհարկե, ոչ»։
Նրա խոսքով, որևէ բան չի կարող կասկածի տակ դնել հայկական կողմի հաղթանակը. «Միանշանակ, պաշտպանության բանակը կատարել է իր առջև դրված խնդիրը, հաղթանակել է»։
Լ. Մնացականյանն ասաց, որ  ցանկացած տեղ էլ անելիքներ կան, ինչքան շատ անեն, այնքան անելիքները շատ են, Պաշտպանության բանակն այդ ուղղությամբ աշխատում է։
Նա հայտնեց, որ 2016 թ. ապրիլի 2-5-ը հայկական կողմն ունեցել է 75 զոհ, որից 35-ը ժամկետային զինծառայող են եղել։
Լ. Մնացականյանի խոսքով, իրենց հաշվարկով մինչև 400 հեկտար են կորցրել։
Հարցին՝ Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ օպերատիվ-հետախուզական տվյալների խնդիր, պակաս եղե՞լ է, Լ. Մնացականյանն ասաց. «Այդ մասով դեռևս չպատասխանենք։ Հարցեր կան, որոնք դեռ պետք է ճշտվեն։ Հանձնաժողովը կորոշի, եթե կարիք լինի ներկայացնելու, կներկայացնի, եթե ոչ, հանձնաժողովն իր աշխատանքի վերջում ամբողջական կներկայացնի»։
Պատասխանելով լրագրողի հարցին, եթե բացթողումներ, ինչպես ասում եք եղել են, հանձնաժողովը կներկայացնի եզրակացությամբ, ինչո՞ւ նախորդ իշխանությունների օրոք այդ հարցերը չէին արծարծավում, Լևոն Մնացականյանն ասաց, որ կա Պաշտպանության բանակի և Գլխավոր շտաբի վերլուծական, պարզապես չի հանրայնացվել, և կատարված վերլուծականի հիման վրա որոշումներ կան, որոնք ընթացքի մեջ են, ի կատար են ածվում։

Политика 17:58 27/04/2020 НКР
Начальник Полиции Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Левон Мнацаканян принял участие в заседании специальной следственной комиссии Национального Собрания Армении по изучению обстоятельств Апрельской войны 2016 года.
Напомним, что во время Апрельской войны Левон Мнацаканян занимал должность министра обороны, командующего Армией обороны Арцаха.
После заседания Мнацаканян заявил журналистам: «Дал ответы на все вопросы. Любой волнующий комиссию вопрос получил свой ответ. Мы были искренни, представили реальность, которая была во время Апрельских действий».
На вопрос, были ли упущения во время Апрельской войны, которые могли существенно повлиять на ее ход, Левон Мнацаканян ответил: «Конечно, нет».
По его словам, ничто не может поставить под сомнение победу армянской стороны. «Однозначно, Армия обороны выполнила поставленную перед ней задачу, победила», – подчеркнул он.
По его мнению, всегда есть над чем поработать, и АО в этом направлении работает.
По словам Мнацаканяна, в период со 2 по 5 апреля 2016 года потери армянской стороны убитыми составили 75 человек, 35 из них были военнослужащими срочной службы.
Что же касается территориальных потерь, то Мнацаканян отметил: по их подсчетам, они составляют 400 гектаров.
Отвечая на вопрос, была ли в те дни нехватка оперативно-разведывательных данных, Мнацаканян заявил, что не считает целесообразным сейчас говорить об этом: «Есть вопросы, которые еще подлежат уточнению. Комиссия решит, если будет необходимость в их представлении, представят, если нет – комиссия представит целостно в конце своей работы».