Տնտեսություն 15:51 28/04/2020 Հայաստան
«Եկեք այսօր հասկանանք մի պարզ իրողություն՝ մարդիկ մեզնից սպասում են պատասխաններ»,- խորհրդարանում ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը։
Պատգամավորի խոսքով, այս օրերին մարդկանց մոտ հարցեր են առաջացել, որոնց պատասխանները դեռ չկան։ Նա նշեց, որ արդեն երկրորդ ամիսն է՝ մարդիկ  համաճարակի պայմաններում մնում են տանը, բայց դրա հետ մեկտեղ, նրանց մեծամասնությունը չունի հնարավորություն հեռահար աշխատելու։
«Մարդկանց 90%-ը, աշխատանքի բնույթից ելնելով, չի կարող հեռահար աշխատել։ Ի՞նչ անեն նրանք։ Այս պարագայում պետք է հստակ հասկանալ՝ այո, պետությունը պարտավոր է անել ամեն ինչ, որ ապահովի իր քաղաքացիներին, ուրիշ տարբերակ չկա։ Դրա հետ մեկտեղ, մարդիկ երկու ամիս չեն աշխատել, բայց իրենց կոմունալը գալիս անջատում են։ Կան տարբեր վարկածներ, որ ոչ բարեխիղճ քաղաքացիները, ովքեր ունեն հնարավորություն, չեն մուծում կոմունալները, բայց մարդկանց հիմնական մասը այդ խմբում չի դասվում»,- շեշտեց Ա. Աբովյանը։
Նա վստահեցրեց՝  այս պարագայում չի կարելի մարդկանց մենակ թողնել. «Ռադիկալ քայլերի գնալ և մարդկանց գազն ու լույն անջատել չի կարելի»։
Եվ, բացի այդ, Ա. Աբովյանն ասաց, որ կան մարդիկ, ովքեր այսօր հացի փող չունեն։
«Նրանից չի, որ այդ մարդիկ թամբալ են, ոչ, օբյեկտիվորեն իրավիճակ է ստեղծվել, որ էդ մարդիկ չեն կարողանում գումար վաստակել, պարզապես չեն կարող։ Հիմա էդ մարդկանց ի՞նչ անենք։ Այս հարցերի պատասխանն է ուզում հասարակությունը ստանալ»,- ասաց Ա. Աբովյանը։

Экономика 16:42 28/04/2020 Армения
«Давайте сегодня поймем одну простую истину – люди ждут от нас ответов», – заявил в Национальном Собрании Армении депутат от фракции «Процветающая Армения» Арман Абовян.
По словам парламентария, за эти дни у людей возникли вопросы, ответы на которые до сих пор не получены. Он отметил, что уже второй месяц люди вынуждены оставаться дома в условиях пандемии, но вместе с этим у большинства из них нет возможности работать дистанционно.
«90% людей из-за характера работы не могут дистанционно работать. Что им делать? В данном случае следует точно понять, да, государство обязано сделать всё, чтобы обеспечить своих граждан, других вариантов нет. Люди два месяца не работали, а за неуплату коммунальных платежей им отключают свет и газ. Есть различные версии, что недобропорядочные граждане, у которых есть возможность, не оплачивают коммунальные услуги, но основная часть людей не относится к этой категории», – подчеркнул А. Абовян.
Он заверил, нельзя оставлять людей один на один с данной проблемой. «Нельзя идти на радикальные шаги, отключать электричество и газ», – пояснил парламентарий.
И, кроме этого, А. Абовян подчеркнул, есть люди, у которых нет денег даже на хлеб.
«Это не из-за того, что люди ленивые, нет, сложилась ситуация с объективными причинами, и эти люди не могут заработать денег, просто не могут. Что же теперь им делать? Общество желает получить ответы на эти вопросы», – отметил А. Абовян.