Իրավունք 12:22 29/04/2020 Հայաստան
«Մարտի 26-ին նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրել է պետռեգիստրի տվյալները ԶԼՄ-ների համար անվճար դարձնելու օրենսդրական փաթեթը։ Մինչ այդ եղած կարգավորմամբ, պետական ռեգիստրից տեղեկություն ստանալու համար գանձվում էր 3000 դրամ պետական տուրք (առանց ԱԱՀ-ի)։
Այս նախագիծն ԱԺ-ին է ներկայացրել Արդարադատության նախարարությունը: Նախագիծն Ազգային ժողովում առաջին ընթերցմամբ ընդունվել էր այս տարվա հունվարին և Ազգային ժողովի կողմից երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվել էր 2020թ. մարտի 6-ին։ Սույն օրենքն արդեն ուժի մեջ է մոտ երկու շաբաթ:
AntiFake.am-ը ուսումնասիրել ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության պաշտոնական e-register.am կայքը՝ լրատվամիջոցների համար անվճար հիմունքներով պետական ռեգիստրի տվյալները ստանալու հայտը գտնելու և լրացնելու համար, սակայն որևէ փաստաթուղթ չի գտել, իսկ գործակալությունից պատասխանել են, որ ձևաթուղթը պետք է Արդարադատության նախարարությունը սահմանի, բայց դեռ ոչինչ արված չէ։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը հորդորում է, որ այս օրենքով սահմանված դրույթներն ի կատար ածվեն: Փաստացի, գերատեսչությունն իր կողմից ներկայացված օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթի գործունեության անխափան իրագործմանը պատրաստ չի եղել։
Նման գործելաոճն անընդունելի է և հավելյալ խոչընդոտներ է ստեղծում լրատվականների գործունեության համար։ Եթե օրենքի իրագործման համար նախատեսված գործիքները պատրաստ չեն եղել ու մեխանիզմները հղկված չէին, այդ դեպքում նախարարության գործողությունները սեփական վարկանիշը կարճաժամկետ բարձրացնելու փորձ էր»։

Law 13:24 29/04/2020 Armenia
Media Advocate initiative issued a statement on the media bill drafted by the Armenian Ministry of Justice. The statement reads:
"On March 26, President Armen Sarkissian signed the legislative package to make the data of the state register free of charge for the media. According to the previous regulation, 3,000 AMD state duty (excluding VAT) was charged for receiving information from the state register.
The bill was submitted to the National Assembly by the Ministry of Justice. The draft law was adopted in the first reading by the National Assembly in January of this year, and was fully adopted by the parliament in the second reading on March 6, 2020. This law has been in force for about two weeks.
AntiFake.am has explored e-register.am – the official website of the State Register of Legal Entities of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, to find and fill out an application for free access to the data of the state register for media, but it failed to find any document. The entity replied that the document should be approved by the Ministry of Justice, but nothing has been done yet.
Media Advocate initiative urges to implement the provisions of this law. In fact, the ministry was not ready for the uninterrupted implementation of the package of legislative changes presented by itself. Such a practice is unacceptable and creates additional obstacles for the activities of the media. If the tools for the implementation of the law were not ready and the mechanisms were not polished, then the actions of the ministry were nothing but attempts to raise its own rating for a short period of time."