Քաղաքական 12:42 29/04/2020
COVID-19-ի՝ շատ բանտերում շարունակվող արագ տարածման պայմաններում որոշ երկրներ ազատում են բանտարկյալներին մարդասիրական հիմքերով, քայլ, որն այսօր ողջունել են ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի մարդու իրավունքների հանձնաժողովի ղեկավարները: Խորհրդարանականները կրկնել են ՄԱԿ-ի պաշտոնյաների և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության՝ կառավարություններին ուղղված կոչերը՝ կտրուկ նվազեցնել բանտային բնակչության թիվը:
Տարածված հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ԵԱՀԿ յուրաքանչյուր երկիր պետք է գտնի արդյունավետ մոտեցում՝ քրեական արդարադատության պահպանման և հանրային առողջության խթանման վերաբերյալ՝ շեշտելով, որ հասարակությունները չպետք է մոռանան նրանց, ովքեր գտնվում են ճաղերի հետևում:
«Բանտարկյալներին և պահակախմբերին COVID-19-ից պաշտպանելը կարող է պահանջել բանտարկյալների վաղաժամկետ կամ պայմանական ազատում`գերբեռնվածությունը թուլացնելու համար»,- ասում են ԵԱՀԿ խորհրդարանականները:
«Սոցիալական հեռավորությունը գերբնակեցված բանտերում հնարավոր չէ, ինչը նրանց դարձնում է բռնկման ժամանակ ամենավտանգավոր վայրերից մեկը։ ԵԱՀԿ շատ երկրների բանտային համակարգերը գերազանցում են իրենց կարողությունները, ուստի և՛ բանտերի, և՛ բանտային աշխատողների առողջության համար, ես հորդորում եմ իշխանություններին ուսումնասիրել տարբերակներ՝ ազատ արձակել նրանց, ովքեր չեն համարվում հանրային անվտանգությանն սպառնալիք», - ասում է ԽՎ-ի Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հումանիտար հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Կիրիակոս Հաջիյիանին (Կիպրոս):
Կոմիտեի փոխնախագահ Մայքլ Գեորգ Լինքը (Գերմանիա) ուշադրություն է հրավիրել դատավարությանը սպասող մարդկանց դժվարություններին:
«Որոշ երկրներում դատավարությունները և դատական լսումները հետաձգվել կամ չեղյալ են հայտարարվել՝ կանխելու համար կորոնավիրուսի տարածումը, բայց դա նշանակում է, որ այժմ շատ մարդիկ գտնվում են կալանքի տակ, որոնց մերժում են իրենց հիմնական իրավունքի պաշտպանության գործընթացը։ Ոչ ոք չպետք է անտեղի ենթարկվի մահացու վիրուսին՝ նույնիսկ դատարանում առանց օր ունենալու: Ձերբակալումը չպետք է լինի մահապատիժ», - ասում է Լինքը։
Հանձնաժողովի զեկուցող, ներվեգացի պատգամավոր Կարի Հենրիկսենը նշում է, որ բազմաթիվ կալանավայրերում առողջապահական ծառայությունները և սանիտարական պայմանները բավարար չեն։
«Մարդկանց մահացու պաթոգեններին ենթարկելը՝ առանց պատշաճ պաշտպանության, անմարդկային է և անպատասխանատու: Սա առավել ճշմարիտ է, երբ մենք խոսում ենք այն մարդկանց մասին, ովքեր դատապարտված չեն հանցանքի համար, կամ տարեցները, ովքեր  սպառնալիք չեն հասարակության համար, կամ նրանք, ովքեր պատիժ են կրում մանր հանցագործությունների համար»,-ասում է Հենրիկսենը:
Հաջիյիանին, Լինքը և Հենրիկսենը կոչ են անում իշխանություններին առաջնահերթություն տալ խոցելի կալանավորված անձանց, մասնավորապես, 60 տարեկանից բարձր անձանց, հղի կանանց, առողջական խնդիրներով անձանց, ինչպես նաև անձանց, ովքեր սպասում են դատական գործընթացին՝ ոչ բռնի իրավախախտումների համար, կամ սպասում են մոտալուտ ազատման օրերին:
Նրանք ողջունել են որոշ կառավարությունների ձեռնարկած քայլերը՝ բանտերում գերբեռնվածությունը թեթևացնելու և կալանավորներին կորոնավիրուսից պաշտպանելու ուղղությամբ, բայց նշել են, որ անհրաժեշտ է ավելի շատ գործողություններ, մասնավորապես,  բանտարկյալներին և պահախմբերին վարակվածությունից պաշտպանելու ուղղությամբ պրակտիկ քայլեր ձեռնարկելու առումով:

Politics 11:34 29/04/2020 World
As COVID-19 continues spreading quickly in many jails and prisons, some countries are releasing inmates on humanitarian grounds, a move welcomed today by leaders of the OSCE Parliamentary Assembly’s (OSCE PA) human rights committee. The parliamentarians echoed calls by United Nations officials and the World Health Organization for governments to drastically reduce prison populations, OSCE PA said in a press release.
Each OSCE country should find an effective approach to upholding criminal justice and promoting public health, the PA members said, stressing that societies should not forget those behind bars. Protecting inmates and guards from COVID-19 may require early or provisional release of prisoners to relieve overcrowding, the OSCE parliamentarians said.
“Social distancing is not an option in overcrowded jails and prisons, which makes them among the most dangerous places to be during an outbreak,” said Kyriakos Hadjiyianni (MP, Cyprus), Chair of the PA’s Committee on Democracy, Human Rights and Humanitarian Questions. “The prison systems of many OSCE countries are over capacity, and so for the sake of the health of both prisoners and prison workers, I urge authorities to explore options for releasing those who are not considered a threat to public safety.”
Committee Vice-Chair Michael Georg Link (MP, Germany) called attention to the plight of those awaiting trial. “In some countries, trials and court hearings have been delayed or canceled to help stop the spread of the coronavirus, but this means that many people are now in custody who are denied their basic due process rights,” he said. “No one should be needlessly exposed to a deadly virus without even having a day in court. An arrest should not be a death sentence.”
“Health services and sanitation are inadequate in many detention facilities,” Committee Rapporteur Kari Henriksen (MP, Norway) pointed out. “To expose people to deadly pathogens without proper protection is inhumane and irresponsible. This is even more true when we are talking about people who have not been convicted of a crime, or those who are elderly and pose no threat to society, or those who are serving sentences for petty offences.”
Hadjiyianni, Link and Henriksen urged authorities to prioritize the release of vulnerable detainees, notably those over the age of 60, pregnant women, those with underlying health conditions, as well as people awaiting trial for nonviolent offences or with imminent release dates.
They welcomed the steps taken by some governments to ease overcrowding in jails and protect detainees from the coronavirus, but noted that more action is needed, particularly in terms of taking proactive steps to protect inmates and guards from infection. They highlighted the humanitarian assistance recently provided by the OSCE to penal institutions in Uzbekistan as an example of a good practice that can be replicated in other OSCE countries.
The OSCE PA human rights leaders also reiterated the call earlier this month by OSCE Parliamentary Assembly Vice-President and Acting Chair of the Ad Hoc Committee on Migration Margareta Cederfelt (MP, Sweden) who highlighted the deplorable conditions that many migrants and refugees face in camps and detention facilities across the OSCE area.
Cederfelt stressed that one of the most critical steps that can be taken to reduce the spread of COVID-19 is to relieve overcrowding in migrant detention facilities.