Կոմունալային ճգնաժամի շրջանն ավարտված է.վարչապետ
Կառավարությունն այն, ինչ պետք է աներ, այսօրվա դրությամբ արել է՝ գրեթե բոլոր բաժանորդներին օգնել ենք:Այս մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ընթացքում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ միևնույն ժամանակ տեղեկացնելով Կառավորության 16-րդ միջոցառման մասին,որը վերաբերում է կոմունալ վճարներին:
«Էլեկտրաէներգիայի 770 000 բաժանորդներից անջատված է 2600 բաժանորդի հոսանքը, դա կազմում է 0,3 տոկոսը: Իսկ գազի պարագայում՝ 620 000 բաժանորդից 1300-ի գազն է անջատված՝ 0,2 տոկոսն է:
Մենք խնիդիր էինք դրել օգնելու այն մարդկանց, որոնք ունեին դրա կարիքը և դրա համար այսօր զանգահարում էինք այն քաղաքացիներին, որոնց հոսանքն ու գազն անջատված է: Արդյունքում որոշվեց ևս մեկ միջոցառում իրականացնել»,- ասաց վարչապետը:
Խոսելով կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 16-րդ միջոցառումից, Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ ընդլայնվել է բաժանորդների շրջանակը և 10 001 դրամից մինչև 25000 դրամ էներգիայի սպառում, ինչպես նաև 30 001 դրամից մինչև 40 000 դրամ գազի սպառում ունեցողներին փոխհատուցվելու է ծախսի 30 տոկոսը:
«Այս պարագայում մենք կունենանք 207 837 էլեկտրաէներգիայի բաժանորդ և 81 697 գազի բաժանորդ»,-ավելացրեց վարչապետը:
Նա անդրադարձավ նաև չգազաֆիկացված 310 գյուղերի խնդրին, տեղեկացնելով. «Այս գյուղերի բնակիչների համար էլեկտրաէներգիայի ծախսը կփոխհատուցվի 50 տոկոսով, չհաշված նախորդ միջոցառումներն, այսինքն ՝ արդյունքում հնարավոր է մինչև 70 տոկոս փոխհատուցում»:
Իր խոսքի ավարտին վարչապետն ընդգծեց, որ կոմունալային ճգնաժամի շրջանն ավարտված է և կառավարությունն այն ինչ պետք է աներ, արել է. «Այս միջոցառումներով մի քանի միլիարդ դրամ ծախսում ենք ձեր կոմունալների ծախսերի համար: Այս փուլում կառավարությունն ինչ պետք է աներ, արդեն արել է: Առջևում տաք ամիսներ են և խնդրում եմ բոլորդ վերադառնալ և վճարել կոմունալները»:

Экономика 20:09 30/04/2020 Армения
Правительство Армении сделало всё, что должно было сделать по положению на сегодняшний день, оказав содействие почти всем абонентам. Об этом сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе прямого эфира через соцсеть Facebook, в то же время сообщив о 16-й программе правительства, которая касается оплаты коммунальных услуг.
«У 2600 из 770 000 абонентов отключено электричество, это составляет 0,3%. А в случае с газом – из 620 тыс. абонентов отключено у 1300, это составляет 0,2%.
Перед нами стояла задача помочь тем людям, которые действительно нуждались в этом, посему сегодня я звонил тем гражданам, электричество и газ которых отключили. По итогам, принято решено осуществить ещё одно мероприятие», – отметил премьер-министр.
Обратившись к 16-му мероприятию правительства по нейтрализации экономических последствий коронавируса, Н. Пашинян сказал, что расширен круг абонентов, которые получат компенсацию в размере 30% от платы за природный газ и электроэнергию: по части потребления электроэнергии – от 10 001 драмов до 25 000 драмов, по части потребления природного газа – от 30 001 драмов до 40 000 драмов.
«В таком случае бенефициарами программы станут 207 837 абонентов электросетей и 81 697 абонентов газоснабжения», – добавил премьер-министр.
Он обратился также к проблеме негазифицированных 310 сёл, сообщив: «Для жителей этих сел объем израсходованной электроэнергии компенсируем в размере 50%, не считая прошлые мероприятия, то есть – в результате возможна компенсация в размере 70%».
Премьер-министр подчеркнул также, что период коммунального кризиса завершен и правительство РА сделало всё, что должно было сделать. «В рамках данных мероприятий мы расходуем около нескольких миллиардов драмов на оплату ваших коммунальных услуг. На этом этапе правительство сделало всё, что должно было сделать. Предстоят теплые месяцы, мы просим всех вас оплатить коммунальные услуши», – добавил Н. Пашинян.