Քաղաքական 16:46 01/05/2020 Աշխարհում
Իսրայելական զինված ուժերը հերթական հրթիռային հարվածն են հասցրել Սիրիայի հարավային շրջաններին, մահացածներ չկան: Այս մասին գրում է Ria-ն՝ հղում անելով սիրիական ՍԱՆԱ պետական գործակալությանը։
Գործակալության տվյալներով՝ հարվածն հասցվել է ուրբաթ գիշեր՝ Իսրայելի բանակի ուղղաթիռների կողմից Գոլանի բարձունքներում տեղակայված դիրքերից:
Ընդհանուր առմամբ, մի քանի հրթիռ է արձակվել: Հրթիռակոծման արդյունքում կա նյութական վնաս:
Երեք օր առաջ սիրիական ԶԼՄ-ները հաղորդել էին Իսրայելի օդային հարվածների մասին սիրիական Դամասկոսի նահանգում: Այնուհետև, ըստ գործակալության, հրետակոծման արդյունքում զոհվել է երեք քաղաքացիական անձ:
Իսրայելցի զինվորականները պարբերաբար հարվածներ են հասցնում Սիրիայի թիրախներին՝ բացատրելով իրենց գործողությունները նրանով, որ չպետք է թույլ տալ, որ ժամանակակից զենքը հայտնվի թշնամիների ձեռքում։
Առաջին հերթին խոսքը գնում է լիբանանյան «Հեզբոլլահ» շարժման մասին, որը տարածաշրջանում կռվում է Բաշար Ասադի կողմից և վերահսկվում է Թեհրանի կողմից:
Սիրիայի և Իսրայելի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ չկան, քանի որ երկու պետությունների ստեղծումից հետո նրանք պատերազմի մեջ են եղել: Մասնավորապես, նրանք երկարատև տարածքային հակամարտություն ունեն Գոլանի բարձունքների կարգավիճակի շուրջ:

Society 17:48 01/05/2020 World
Israeli helicopters fired several rockets from the Israeli-occupied Golan Heights on targets inside southern Syria, Syrian state media reported on Friday, in what intelligence sources say is part of an increase in strikes against Iran-backed militias, Reuters reported.
Opposition sources in the area said several militia posts near Quneitra were targeted in the attack, which reports said caused only material damage. There was no immediate comment from the Israeli army.
Bases and convoys run by Lebanon’s Iranian-backed Hezbollah militia, which has a strong presence in the Syrian Golan Heights, have been hit by Israel in recent years.
A regional intelligence source said Israel was stepping up raids in Syria at a time when world attention and the region, including Syria, were distracted by the coronavirus pandemic.
Separately, the Syrian army said on Friday a series of blasts at an ammunition depot east of Homs had led to casualties but was not caused by an attack as earlier announced.