Քաղաքական 13:11 02/05/2020 Արցախ
Ապրիլի 26-ից մայիսի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում, հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 170 անգամ՝ տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով  շուրջ 1200 կրակոց։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՊԲ պաշտոնական կայքէջից։
Նշվում է, որ բացի վերոնշյալ խախտումներից, ապրիլի 29-ին՝ ժամը 13:00-ի և 17:25-ի սահմաններում, ՊԲ արևելյան (Մարտունի) հատվածում տեղակայված մարտական դիրքերի ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 միլիմետրանոց ականանետեր /8 արկ/:
«ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակում են վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը»,- ասվում է ՊԲ տարածած հաղորդագրությունում:
Հավելենք, որ նախորդ շաբաթվա համեմատ, հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և կրակոցների թիվը պակասել է։ Ապրիլի 19-25-ն արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը ավելի քան 180 անգամ` տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով  շուրջ 3500 կրակոց:

Society 18:00 02/05/2020 NKR
Azerbaijani military breached the ceasefire along the Artsakh-Azerbaijan Line of Contact around 170 times in the past week. In the period from April 22 to May 2, the adversary fired more than 1,200 shots towards the Armenian defense positions from firearms of different calibers, the Artsakh Defense Ministry reported.
Apart from the mentioned breaches, on April 29, at around 15:00 and 17:25, the Azerbaijani armed forces applied 60mm mortars (8 shells) toward the military units located near Martuni, in the eastern section of the Line of Contact between the opposing forces.
“The frontline units of the Defense Army took response measures to suppress the activeness of the adversary and continue to confidently implementing their combat tasks,” the statement said.