Քաղաքական 12:08 02/05/2020 Արցախ
Հայկական երկու պետությունների ռազմական համագործակցության և գործողությունների համադրման ծրագրի շրջանակում մայիսի 1-ից 2-ը աշխատանքային այցով ՊԲ-ում էր գտնվում ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, տեղեկանում ենք Արցախի ՊԲ պաշտոնական կայքէջից։
«Արցախի հանրապետության իր պաշտոնակից, գեներալ-մայոր Ջալալ Հարությունյանի ուղեկցությամբ, ՀՀ պաշտպանության նախարարը եղել է հյուսիսային ու կենտրոնական ուղղությամբ գործող մի շարք զորամասերում, այցելել զորային ու թիկունքային նշանակության տարբեր օբյեկտներ, հանդիպումներ ունեցել սպայական, պայմանագրային ու ժամկետային կազմի զինվորականների հետ:
Աշխատանքային շրջայցի ընթացքում շոշափված հիմնական թեմաներից են եղել անձնակազմի ծառայողական ու սոցիալ-կենցաղային պայմանների բարելավման հարցերը, մարտական ու բարոյահոգեբանական պատրաստության, սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի արդյունավետ կիրառման, արդիականացման և թիկունքային ապահովման համալիր խնդիրները»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Նշվում է, որ Դ. Տոնոյանը բարձր է գնահատել երկու հայկական պետությունների ռազմական համագործակցության արդի մակարդակն ու այս համատեքստում մասնավորապես այն բոլոր միջոցառումների որակական ցուցանիշները, որոնք իրականացվում են ՊԲ-ում:
Աշխատանքային շրջայցի ընթացքում նաև ճշգրտվել են այն հետագա անելիքների առաջնահերթ ուղղությունները, որոնք առաջիկայում պետք է ընկած լինեն ռազմական համագործակցության օրակարգի հիմքում:

Политика 12:54 02/05/2020 НКР
В рамках программы сопоставления военного сотрудничества и сопоставления действий между двумя армянскими республиками с 1 по 2 мая с рабочим визитом в Армии обороны Республики Арцах (НКР) находился министр обороны Армении Давид Тоноян. Об этом сообщили в пресс-службе Минобороны Арцаха.
В сопровождении своего арцахского коллеги генерал-майора Джалала Арутюняна министр обороны Армении побывал в ряде воинских частей на северном и центральном направлениях, посетил различные объекты казарменного и тылового назначения, встретился с офицерами, военнослужащими контрактной и срочной служб.
Основными темами обсуждения в ходе рабочего визита стали вопросы улучшения социально-бытовых условий личного состава, комплексные вопросы боевой и нравственно-психологической подготовки, эффективного применения вооружений и военной техники, модернизации и тылового обеспечения.
Давид Тоноян высоко оценил нынешний уровень военного сотрудничества между двумя армянскими государствами и в этом контексте, в частности, качественные показатели всех мероприятий, реализуемых в Армии обороны.
В рамках рабочего визита также были уточнены приоритетные направления дальнейших шагов, которые в ближайшее время должны лечь в основу повестки военного сотрудничества.