Իրավունք 09:36 02/05/2020 Հայաստան
Քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում՝ Գավառում երկու անձի սպանության և չորս անձի հրազենային մարմնական վնասվածքներ պատճառելու, մի խումբ անձանց կողմից բռնությամբ և գույքը ոչնչացնելով զուգորդված զանգվածային անկարգությունների դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել 15 անձի:
Տեղեկացնում են քննչական կոմիտեից ու հիշեցնում, որ  վերը նշված դեպքերի առթիվ հարուցվել էին քրեական գործեր՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի (սպանություն) 2-րդ մասի 6-րդ կետի, 235-րդ հոդվածի (ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) 1-ին մասի, 34-104-րդ հոդվածի (սպանության փորձ) 2-րդ մասի 1-ին և 7-րդ կետերի, 185-րդ հոդվածի (գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը կամ վնասելը) 1-ին մասի, 225-րդ հոդվածի (զանգվածային անկարգություններ) 2-րդ մասի հատկանիշներով, որոնք միացվել են մեկ վարույթում և նախաքննության կատարումը, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի հանձնարարությամբ, իրականացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր և Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունների քննիչներից կազմված խումբը:
Քրեական գործով կատարված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ մեղադրանք է առաջադրվել 15 անձի, որոնցից 13-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 1-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, 1-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ և 34-104-րդ հոդվածի 1-ին մասերով նախատեսված արարքներ առերևույթ կատարելու համար:  Հիշյալ 15 մեղադրյալների նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ միջնորդություններ են ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Քրեական գործով ևս 3 անձի ձերբակալման որոշում էր կայացվել, որոնցից մեկը հայտնաբերվել և ձերբակալվել է : Նախաքննությունը շարունակվում է:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա կայացվող դատավարական որոշումների մասին տեղեկատվություն կտրամադրվի պարբերաբար:

Право 11:59 02/05/2020 Армения
В рамках расследуемого в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА уголовного дела по фактам убийства двух и ранения четырех человек в Гаваре, а также сопровождавшихся насилием и уничтожением имущества массовых беспорядков со стороны группы лиц обвинения предъявлены 15 гражданам, сообщает Следственный комитет Армении.
Из СК напоминают, что по фактам вышеуказанных инцидентов были возбуждены уголовные дела по признакам п.6 ч.2 ст.104 (убийство), ч.1 ст.235 (Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств), пп 1 и 7 ч.2 ст. 34-104 (попытка убийства), ч.1 ст.185 (Умышленные уничтожение или повреждение имущества), ч.2 ст.225 (Массовые беспорядки) УК РА, которые были объединены в одно производство.
По поручению главы СК, предварительное следствие ведет следственная группа, в составе которой следователь по особо важным делам Главного управления СК и следователи Гегаркуникского областного следственного управления РА.
По совокупности достаточных доказательств, полученных в результате широкомасштабных следственных и процессуальных действий, обвинение предъявлено 15 лицам, 13 из них – по ч.2 ст.225 УК РА, 1 – ч.4 ст.225 УК РА, еще 1 – по ч.2 ст.225 и ч.1 ст. 34-104 УК РА.
Направлено ходатайство в суд для избрания в отношении указанных 15 обвиняемых меры пресечения в виде ареста.
По данному уголовному делу принято решение о задержании еще 3 лиц, один из них уже задержан. Предварительное следствие продолжается.