Հասարակություն 18:48 04/05/2020 Հայաստան
Պայմանավորված աշխարհում տիրող իրավիճակով՝ ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը չեղարկել է մի շարք գործուղումներ: Սակայն սփյուռքի հետ կապն ու համայնքների հետ աշխատանքը շարունակում են մնալ Գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի օրակարգի առաջնահերթություններում: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը:
«ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը՝ Զարեհ Սինանյանի գլխավորությամբ մեկնարկել է «Սփյուռքը կապի մեջ է» ծրագիրը՝ նպատակ ունենալով առցանց հանդիպումների միջոցով շարունակել համայնքային ծանոթությունները, խնդիրների վերհանումն ու հասցեագրումը, համագործակցության խորացումը:
Առաջին առցանց հանդիպումն Իսպանիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ էր: Տեսակապի մասնակիցներին ողջունեց Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը և նշեց, որ անկախ աշխարհում տիրող իրավիճակից` սփյուռքի հետ կապը լինելու է մշտական և զարգացող:
Այնուհետ իսպանահայ համայնքի անդամները ներկայացրին բնակության երկրում ազգությամբ հայերի իրավիճակը, առօրյան և խնդիրները:
Հատկապես կարևորվեց այն հանգամանքը, որ վարակի դեմ պայքարում համայնքը միահամուռ աջակցում է տեղի իշխանություններին՝ հանդես գալով մի շարք նախաձեռնություններվ, պատրաստելով անվճար պաշտպանիչ դիմակներ, սնունդ տրամադրելով խոցելի խմբերին, կազմակերպելով բուժաշխատողների անվճար տեղափոխումը: Նշվեց, որ քաղաքում ազգության հայերի շրջանակներում կան վարակակիրներ, որոնք բուժման փուլում են: Այս պայմաններում տեղի մեկօրյա դպրոցը, շախմատի և նկարչական խմբակները շարունակում են ուսուցումը հեռավար եղանակով:
Համայնքային ներկայացուցիչների կողմից կարևորվեց նման պայմաններում գրասենյակի ստանձնած այս նախաձեռնությունը, քանի որ երկար տարիներ Իսպանիայի հայ համայնքի մի ստվար մասը դուրս է եղել հայրենի կառավարության հոգածությունից:
Համայնքային գործիչները հատկապես մտահոգություն հայտնեցին, որ Իսպանիայի հայերի ձուլումն ընթանում է ահագնացող տեմպերով. մի կողմից շատ հաճախ Հայաստանից տեղափոխված ընտանիքներում ծնողները հետևողական չեն, մյուս կողմից՝ համայնքը չունի ավանդական կառույցներ, չկան մշակույթի տներ, ամենօրյա դպրոցներ:Չնայած այս ամենին՝ տեղի հայ երիտասարդներից շատերը ցանկանում են վերադառնալ և աշխատել հայրենիքում:
Համայնքային ներկայացուցիչները բարձրաձայնեցին մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերում էին համայնքի թույլ համակարգվածությանը, ձուլման վտանգի կանխմանը, Հայաստանից համայնքներ դասագրքերի առաքման ուշացումներին, երկքաղաքացիությանը, զինապարտությանը:
Հաջորդ տեսակոնֆերանսը Բելգիայի հայ համայնքի հետ էր: Մասնակցում էին համայնքային, կրթական, մշակութային, կուսակցական շրջանակների ներկայացուցիչներ: Բելգիահայերի կոմիտեի նախագահ, «Insude Europe» կազմակերպության նախագահ, ՀԲԸՄ Եվրոպայի գրասենյակի տնօրեն Նիկոլա Տավիտյանը նախ ներկայացրեց համայնքը, նշեց, որ Բելգիայի տասնյակ քաղաքներում գործում են 50 հայկական կազմակերպություններ, ընդամենը երկու տարի անց բելգիահայ համայնքը կնշի հիմնադրման 100-ամյակը:
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը բարձր գնահատեց համայնքի կազմակերպվածությունն ու օրինակելի համախմբվածությունը: Այնուհետ հանձնակատարն անդրադարձավ կորոնավիրուսի հետևաքնով Հայաստանում տիրող իրավիճակին, սահմանափակումներին, տնտեսական և սոցիալական միջոցառումներին:
Ներկայացնելով գրասենյակի ծրագրերն ու հնարավոր փոփոխությունները՝ Զարեհ Սինանյանը նշեց, որ «Քայլ դեպի տուն», երիտասարդ առաջնորդների ծրագրերի իրագործումը կասկածի տակ է, չեղարկվել են մի շարք համայնքային այցելություններ, համաժողովները հավանաբար կանցկացվեն առցանց ձևաչափով: Սփյուռքի մասնագետների «իԳործ» ծրագիրը կմերկնարկի սեպտեմբերից, Հայաստանի պետական համակարգում աշխատելու համար դիմել է 800 մասնագետ:
Գլխավոր հանձնակատարն անդրադարձավ նաև գրասենյակի նպատակներին՝ Հայաստանի և սփյուռքի  միջև կապերի ամրացում, առավելագույն փոխներգրավում, հայրենադարձության համար նախապայմանների ստեղծում, ներդրումների խթանում ու ներդրումային դաշտի բարելավում:
Այնուհետև համայնքային ներկայացուցիչները տասնյակ հարցեր ուղղեցին Գլխավոր հանձնակատարին, որոնք մասնավորապես վերաբերում էին մասսայական, մասնագիտական և ֆորսմաժորային հայրենադարձությանը, համապատասխան օրենքի և ռազմավարության մշակմանն ու ընդունմանը, հայրենադարձվողներին տրամադրվող մաքսային արտոնություններին, ներդրումային աջակցությանը, հայապահպանությանը:
Հարցին՝ արդյո՞ք այժմ սփյուռքի հետ աշխատանքն առավելապես հայաստանակենտրոն չէ, Զարեհ Սինանյանը նշեց, որ հզոր Հայաստանը սփյուռքի երկարակեցության գրավականն է, և ուժեղ պետականության պայմաններում սփյուռքն ավելի քիչ խնդիրների կբախվի:
Ինչ վերաբերում է արևմտահայերենի պահպանմանը, հանձնակատարն ընդգծեց՝ արևմտահայերենը լայնորեն պետք է դասավանդվի նաև Հայաստանում, և հայրենիքը պիտի դառնա արևմտահայերենի ուսուցանման կենտրոն:
Նշենք, որ տեսակոնֆերանսների բոլոր մասնակիցների հետ պահպանվում է հետադարձ կապ, համագործակցությունը շարունակական է»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Общество 19:51 04/05/2020 Армения
В условиях сложившейся ситуации в мире главный уполномоченный по делам диаспоры Армении Заре Синанян отменил ряд важных командировок. Как сообщили в пресс-службе офиса главного уполномоченного, тем не менее, связь с Диаспорой и работа с общинами по-прежнему находятся в приоритетах повестки дня Офиса главного уполномоченного.
Поэтому офис во главе с Заре Синаняном запустил программу «Диаспора на связи», целью которой является продолжение знакомств с общинами, выявление и решение проблем, а также углубление сотрудничества.
Первая онлайн встреча прошла с представителями армянской общины Испании. Приветствуя участников видеосвязи, главный уполномоченный Заре Синанян отметил, что независимо от сложившейся в мире ситуации, связь с Диаспорой будет постоянной и развивающейся.
Затем члены армянской общины Испании представили ситуацию, повседневную жизнь и проблемы армян в стране проживания. Особо было подчеркнуто, что в борьбе с инфекцией община единодушно поддерживает местные власти, выдвигая ряд инициатив: бесплатное производство защитных масок, снабжение продовольствием уязвимых групп населения и организация бесплатных перевозок медицинских работников. Было отмечено, что среди армян, проживающих в городе, есть инфицированные граждане, которые проходят лечение. В этих условиях местные однодневные школы, шахматные и художественные кружки продолжают обучение дистанционно.
Представители общины особо оценили инициативу офиса в подобных условиях, так как на протяжении многих лет большая часть армянской общины Испании находилась вне поля зрения родного правительства. Общинные деятели выразили особую обеспокоенность тем, что ассимиляция испанских армян идет все более быстрыми темпами. С одной стороны, в семьях, переехавших из Армении, родители часто непоследовательны, с другой - в общине нет традиционных структур, домов культуры, ежедневных школ. Несмотря на все это, многие представители местной армянской молодежи хотят вернуться и работать на Родине.
Представители общины подняли ряд вопросов, связанных с плохой координацией сообщества, предотвращением опасности ассимиляции, задержками доставки учебников из Армении в общины, двойным гражданством и призывом на военную службу.
Следующая видеоконференция в рамках программы «Диаспора на связи» прошла с армянской общиной Бельгии. В ней приняли участие представители общинных, образовательных, культурных и партийных учреждений. В начале встречи, председатель Комитета бельгийских армян, председатель организации «Insde Europe», директор европейского офиса ВАБС Никола Тавитян, представил общину, отметив, что в десятках городов Бельгии насчитывается 50 армянских организаций, и уже через два года армянская община Бельгии отметит свой 100-летний юбилей.
Главный уполномоченный Заре Синанян высоко оценил организованность общины и её образцовое единство. Затем уполномоченный коснулся создавшейся, вследствие коронавируса, ситуации в Армении: ограничений, экономических и социальных мероприятий.
Представляя программы Офиса и возможные их изменения, Заре Синанян отметил, что реализация программы «Шаг к дому» и Курсов молодых лидеров вызывает сомнения, были отменены ряд посещений общин, а Форумы, по всей вероятности, будут проводиться в режиме онлайн. Программа «иГорц» для работы специалистов из Диаспоры в государственной системе Армении, на которую подано 800 заявок, начнётся только  в сентябре.
Главный уполномоченный также затронул цели офиса: укрепление связей между Арменией и Диаспорой, максимальное взаимодействие, создание предпосылок для репатриации, содействие инвестициям и улучшение инвестиционной среды.
Затем, представители общины задали десяток вопросов главному уполномоченному, в частности, о массовой, профессиональной и форс-мажорной репатриации, разработке и принятии соответствующего закона и стратегии, таможенных льготах, предоставляемых репатриантам, инвестиционной поддержке и сохранении армянской идентичности.
На вопрос, является ли в настоящее время работа с Диаспорой ориентированной в основном на Армению, Заре Синанян ответил, что сильная Армения является гарантией Диаспоры, и в условиях сильной государственности, у Диаспоры будет меньше проблем.
Что касается сохранения западноармянского языка, уполномоченный подчеркнул, что его  нужно преподавать также в Армении, и Родина должна стать центром обучения западноармянскому языку.
Следует отметить, что со всеми участниками видеоконференций поддерживается обратная связь, сотрудничество продолжается.