Քաղաքական 10:16 04/05/2020 Աշխարհում
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հայտնել է, որ կորոնավիրուսը կարող է ծագած լինել Չինաստանի Ուհան քաղաքում գտնվող լաբորատորիաներից մեկում, որտեղ վիրուսն առաջին անգամ էր գրանցվել: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Նա մեջբերել է համաճարակաբանական լաբորատորիաներում վատ անվտանգությունը՝ ներառյալ Ուհան քաղաքում:
Պոմպեոն շեշտել է, որ ինքը հիմքեր չունի հավատալու, որ վիրուսը միտումնավոր է տարածվել, բայց նա նշել է բռնկմանը  Չինաստանի վատ արձագանքի մասին։
«Հիշեք, որ Չինաստանն ունի աշխարհը վարակելու պատմություն, և նրանք ունեն անպատրաստ լաբորատորիաներ վարելու պատմություն», - ասել է Պոմպեոն կիրակի (մայիսի 3-ին) ABC- ի «Այս շաբաթ» ծրագրում:

Politics 10:42 04/05/2020 World
US Secretary of State Mike Pompeo on Sunday suggested coronavirus may have originated in a laboratory in Wuhan, the Chinese city where the virus was first reported, according to Euronews.
He cited poor safety and security at epidemiological laboratories, including in the city of Wuhan.
He stressed that he had no reason to believe that the virus was deliberately spread but he ramped up already harsh U.S. criticism of the Chinese for their response to the outbreak.
"Remember, China has a history of infecting the world, and they have a history of running substandard laboratories," Pompeo said on Sunday (May 3) on ABC's "This Week" program.