Քաղաքական 10:39 06/05/2020
«Կա կասկած, միգուցե շատ հիմնավոր կասկած, ես հիմա չեմ կարող ասել,  որ ԱԺ աշխատակիցներից մեկը կոնտակտավոր անձ է: Քանի որ հանգամանքները դեռ ամբողջովին չեն պարզվել, բոլորս խստացված կերպով ենք իրականացնում անվտանգության միջոցառումները»,- ԱԺ-ում այսօր հայտարարեց Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով Էդմոն Մարուքյանի հարցին, թե ինչու են սկսել ԱԺ մուտքի մոտ բաժանել ձեռնոցներ և դիմակներ:
«Օրինակ դուք ոչ մի պաշտպանիչ միջոց չունեք, մեզ պարտադրում են, որ գնանք հանձնենք կամ բոլորս ենք հագնում, կամ չենք հագնում, կամ չենք գալիս, կամ ով հիվանդ է չի գալիս»,- հարցրեց Էդմոն Մարուքյանը և հավելեց, որ տված ձեռնոցից շորերը լրիվ կեղտոտվել են:
Նկատելով, որ հարցը անմիջական կապ չունի քվերակված և քննարկված նախագծի հետ, կամ գոնե ինքը ուղիղ կապ չի տեսնում՝ Արարատ Միզոյանը պատասխանեց. «Մեծ սիրով կպատասխանեմ ձեր հարցին:  Աշխարհում, այդ թվում նաև Հայաստանում կա այդպիսի մի նոր համաճարակ՝ կորոնավիրոսով պայմանավորված: Այնպես է ստացվել, որ ասում են, որ ձեռնոցները և դիմակները հավանականության որոշակի տոկոսով կարող են կանխել վարակի տարածումը, տվյալ դեպքում կարող են կանխել վարակի տարածումը ԱԺ պատգամավորների և շղթայաբար նաև նրանց ընտանիքների անդամներին և  բոլոր նրանց, ովքեր շփում ունեն պատգամավորների հետ»:
ԱԺ նախագահը հայտնեց, որ ոչ մեկին չի պարտադրվում այլ առաջարկվում է կրել:
Միրզոյանը հայտնեց, որ վաղուց հայտնել է, որ եթե  պատգամավորները մտահոգություն կունենան իրենց առողջության և հարազատների առողջության հետ կապված՝ կարող են չգալ աշխատանքի այն հարգելի կհամարվի:
Ըստ ԱԺ նախագահի, այս վիճակը երկար է շարունակվելու և չեն կարող պարալիզացնել ԱԺ գործունեությունը և  ինքը մինչև վերջին օրը գալու է աշխատանքի:
«Մինչև վերջը նկատի ունեի, մինչև մարդկությունը կհաղթահարի ճգնաժամը»,- արձագանքեց Միրզոյանը դահլիճից հնչած ճշտող հարցին::

Политика 12:38 06/05/2020 Армения
«Есть подозрение, возможно, весьма обоснованное подозрение, сейчас трудно сказать, что один из сотрудников Национального Собрания контактировал с зараженным коронавирусом. Поскольку обстоятельства пока полностью не выяснены, все мы строже соблюдаем меры безопасности», – заявил сегодня в Национальном Собрании спикер парламента Армении Арарат Мирзоян в ответ на вопрос главы фракции «Просвещенная Армения» Эдмона Марукяна о том, почему при входе в НС начали раздавать маски и перчатки.
«Например, у вас нет никаких защитных средств, нас же заставляют их надевать. Давайте определимся: либо надеваем мы все – либо не надеваем, либо не приходим все – либо не приходят болеющие», – отметил Эдмон Марукян, посетовав, что от перчаток остались следы на одежде.
Отметив, что вопрос не имеет прямой связи с обсуждаемым проектом, или, по крайней мере, он не видит прямой связи, Арарат Мизоян указал: «С радостью отвечу на ваш вопрос. В мире, в том числе в Армении, распространяется такая новая эпидемия – из-за коронавируса. Так уж вышло, что говорят, что перчатки и маски могут в определенной степени предотвратить распространение вируса, в данном случае они могут предотвратить распространение инфекции среди депутатов Национального Собрания и по цепочке среди членов их семей и всех тех, у кого имеются контакты с депутатами».
Мирзоян отметил, что средства выдаются всем, но пользоваться ими или нет, каждый решает сам.
Председатель НС напомнил при этом, что он давно сообщал: если депутаты будут обеспокоены своим здоровьем и здоровьем своих родных, они могут не приходить на работу, это будет считаться уважительной причиной отсутствия.
По словам спикера НС, такая ситуация сохранится еще долго, они не могут парализовать деятельность НС.  Сам он пообещал приходить на работу «до последнего».