Հասարակություն 11:55 08/05/2020 Աշխարհում
«Հունաստանի զբոսաշրջության գրավչությունը գաղտնիք չէ, սակայն կորոնավիրուսի ճգնաժամի պայմաններում, մեզանից շատերի համար  ամառն այնտեղ անցկացնելու գաղափարը կարող է լինել միայն հեռավոր երազ, կամ գուցե ոչ, ասում են հույն պաշտոնյաները»,- այս մասին գրում է CNN-ը։
Հունաստանը, կարծես, հազվագյուտ կորոնավիրուսային հաջողության պատմություն է:
Իրականացնելով խիստ և վաղ արգելափակում, երկիրը հասցրել է անհավատալիորեն ցածր պահել մահվան դեպքերը, մինչ այժմ ՝ շուրջ 150:
Այս շաբաթ վարսավիրանոցների և գրախանութների նման որոշ բիզնեսներ առաջին անգամ թույլ տվեցին վերաբացել:
Եվ երկրի պրագմատիկ վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը CNN-ին ասել է, որ այս ամառվա զբոսաշրջության փորձը կարող է փոքր-ինչ տարբերվել նախորդ տարիներից։
«Միգուցե ոչ մի բար բաց չլինի, կամ էլ չլինի խիտ բազմություն, բայց դուք դեռ կարող եք ֆանտաստիկ փորձ ձեռք բերել Հունաստանում` պայմանով, որ գլոբալ համաճարակը գնալով կնվազի»,- ասել է Միցոտակիսը։
Զբոսաշրջությանն ընդառաջելն անխուսափելիորեն նշանակում է երկիրը բացել պոտենցիալ վիրուս ունեցող մարդկանց առջև, բայց Միցոտակիսը հույս ունի, որ ընթացիկ թեստավորման ռեժիմները կարող են բարելավվել` ռիսկը նվազեցնելու համար:
Այս պահին Աթենք ժամանելուն պես յուրաքանչյուր միջազգային ճանապարհորդ թեստավորվում  է Covid-19-ի համար:
Միցոտակիսը հուսով է, որ կլինի շատ ավելի ընդգրկուն մի բան։ Նա ցանկանում է միջազգային, կամ գոնե եվրոպական չափանիշներ, որոնք սահմանում են նույն ճանապարհորդական ստանդարտները բոլոր երկրների համար:
«Ես ենթադրում եմ, որ մարդիկ պետք է թեստավորվեն նախքան ինքնաթիռ նստելը, ոչ թե ժամանելուց հետո: Նրանք կարող են ինքնաթիռում հայտնվել միայն բացասական թեստի կամ հակամարմինների դրական քննության արդյունքում», - ասել է վարչապետը:
Եթե ամեն ինչ պլանավորվածի պես ընթանա, նա հույս ունի, որ երկիրը կկարողանա սկսել հյուրընկալել զբոսաշրջիկներին մինչև հուլիսի 1-ը:

Society 15:59 08/05/2020 World
Greece's tourism appeal is no secret, but with most of us still in the midst of the Covid-19 crisis, the idea of spending our summer there can only be a distant dream.
Or maybe not, say Greek officials.
The Mediterranean nation appears to be a rare coronavirus success story.
By enforcing a strict and early lockdown, the country has managed to keep deaths incredibly low -- just around 150 so far, CNN reports.
This week, some businesses like hairdressers and bookstores were allowed to re-open for the first time.
And the country's pragmatic prime minister, Kyriakos Mitsotakis, thinks it may, ever so cautiously, be a model for welcoming back some travelers this summer.
"The tourism experience this summer may be slightly different from what you've had in previous years," Mitsotakis told CNN's Nic Robertson when they sat down -- socially distanced -- in his office this week.
"Maybe no bars may be open, or no tight crowds, but you can still get a fantastic experience in Greece -- provided that the global epidemic is on a downward path."
Opening up to tourism inevitably means opening the country up to people potentially carrying the virus, but Mitsotakis hopes current testing regimes can be enhanced to reduce the risk.
At the moment, every international traveler is screened for Covid-19 upon arriving in Athens.
Mitsotakis is hoping for something much more comprehensive. He wants international, or at least European, standards that set the same travel protocols for all countries.