Իրավունք 14:02 08/05/2020 Հայաստան
Հայկ Ալումյան. Կալանքի ընթացքում պարոն Քոչարյանի մոտ տեղի է ունեցել առողջական վիճակի կտրուկ վատթարացում
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը խափանման միջոց կալանքը  անձնական երաշխավորությամբ փոխելու միջնորդությունը ներկայացնելիս հիշեցրեց, որ այս քրեական գործով Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել 2018-ի հուլիսին 26-ին։ Հաջորդ օրը Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, որը պահպանվում է մինչ օրս։
«Այս ընթացքում պարոն Քոչարյանը երկու անգամ ազատ է արձակվել և գտնվել է ազատության մեջ՝ 2018-ի օգոստոսի 13-ից մինչև դեկտեմբերի 7-ը, 2019 թ. մայիսի 18-ից հուլիսի 25-ը։ Այս ընթացքում պարոն Քոչարյանն ազատության մեջ է գտնվել հինգ ամիս և մեկ օր, կալանքի տակ է գտնվել 14 ամիս և 28 օր, բայց այս միջնորդությունը ներկայացված է եղել երկու ամիս առաջ՝ ներկա պահին 16 ամիս և շուրջ 20 օր»,- ասաց Ալումյանը։
Նա ընդգծեց, որ 2018-ի օգոստոսի 13-ից մինչև սեպտեմբերի 4-ը, Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ առհասարակ խափանման որևէ միջոց կիրառված չի եղել, իսկ սեպտեմբերի 4-ից մինչև դեկտեմբերի 7-ը խափանման միջոց է ընտրված եղել չհեռանալու մասին ստորագրությունը։
«Չնայած կիրառված չի եղել այնպիսի խափանման միջոց, որն ուղղված է նրա կողմից քննությանը խոչընդոտելու ռիսկը նվազեցնելուն, այնուհանդերձ, չկան այնպիսի տվյալներ, որոնք կվկայեն, որ պարոն Քոչարյանը, գտնվելով ազատության մեջ, փորձել է միջամտել քրեական գործի քննության ընթացքին, անօրինական ազդեցություն ունենալ գործի ընթացքի վրա»,- ասաց փաստաբանը։
Ալումյանը շարունակեց, որ 2019 թ. մայիսի 18-ից հուլիսի 25-ը Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց է ընտրվել երկու անձանց երաշխավորությունը, այդ ընթացքում էլ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից չի եղել միջամտություն գործի քննության ընթացքին։
Պաշտպանն ասաց, ներկայացվող միջնորդության լուծման համար կարևոր փաստ է այն, որ քննվող քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 2019-ի ապրիլի 29-ին։
«Սա կարևոր փաստ է, խնդրում եմ ուշադրություն դարձնել։ Ձեր վարույթում այս գործը գտնվում է 2019 թ. օգոստոսի 20-ից։ Սույն միջնորդության քննության համար կարևոր փաստ է նաև այն, որ կալանքի տակ գտնվելու ընթացքում պարոն Քոչարյանի մոտ տեղի է  ունեցել առողջական վիճակի կտրուկ վաթարացում»,- ասաց փաստաբանը՝ նկատելով, որ ախտորոշումը միջնորդության մեջ նշված է, սակայն իրենք դրա հրապարակմանը դեմ են, և հարցին անդրադառնալու համար միջնորդեց դռնփակ նիստ հրավիրել։
Փաստաբանը հիշեցրեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքի հարցը այս դատարանը քննարկման առարկա է դարձել 2019-ի նոյեմբերին, անցել է վեց ամիս, որի ընթացքում դատարանը պարտավոր էր իր նախաձեռնությամբ անդրադառնալ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու նպատակահարմարությանը։
«Այս առումով իմ միջնորդության մեջ ես հղում եմ կատարել ՄԻԵԴ մեկ վճռի վրա՝ Լեհաստանի գործով վճռի 50-րդ կետը, բայց ես նույն հաջողությամբ կարող էի վկայակոչել շատ ու շատ վճիռներ, եթե իհարկե դրա կարիքը լիներ։ Այսինքն, դատարանը պետք է իր նախաձեռնությամբ քննարկման առարկա դարձնի խափանման միջոցի հարցը։ Այդպես չի եղել, ավելին, մենք երբ չորս ամիս անց միջնորդություն ենք ներկայացրել, դատարանը երկու ամիս ձգել է»,- ասաց Ալումյանը։
Նա նկատեց, որ մարտի 16-ին ներկայացրած միջնորդության մեջ խոսել է դատարանի կողմից ձգձգումների մասին, մինչդեռ դրանից հետո էլ ձգձգումներ են եղել։
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքից ազատելու համար անձնական երաշխավորություն են ներկայացրել Հայաստանի նախկին վարչապետներ Վազգեն Մանուկյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Կարեն Կարապետյանը, Արցախի նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը։

Право 14:55 08/05/2020 Армения
Адвокат: В период содержания под стражей у Роберта Кочаряна произошло резкое ухудшение состояния здоровья
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Айк Алумян, – представляя ходатайство о замене ареста второго президента Армении Роберта Кочаряна под личное поручительство, напомнил, что по данному уголовному делу Роберту Кочаряну обвинение было выдвинуто 26 июля 2018 года. На следующий день в качестве меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна был избран арест, который сохраняется по сей день.
«За этот период Роберт Кочарян дважды был освобожден из-под ареста и находился на свободе с 13 августа 2018 года по 7 декабря, с 18 мая 2019 года по 25 июля. За этот период Роберт Кочарян находился на свободе 5 месяцев и один день, под арестом находился 14 месяцев и 28 дней, но данное ходатайство было представлено 2 месяца назад – то есть, на данный момент 16 месяцев и около 20 дней», – отметил А. Алумян.
Он подчеркнул, что с 13 августа 2018 года по 4 сентября 2018 года, в отношении Роберта Кочаряна вовсе не была избрана какая-либо мера пресечения, а с 4 сентября по 7 декабря в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.
По его словам, нет таких данных, которые бы свидетельствовали, что г-н Кочарян, находясь на свободе, пытался вмешаться в ходе рассмотрения уголовного дела, оказать незаконное воздействие на ход дела.
А. Алумян продолжил, напомнив, что с 18 мая 2019 года по 25 июля в качестве меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна было избрано личное поручительство, за этот период также со стороны Роберта Кочаряна не было осуществлено вмешательства в процесс рассмотрения дела.
Адвокат обратил также внимание на важное обстоятельство, в частности, отметив: «Это важный факт, попрошу обратить на это внимание. Данное дело находится в вашем производстве с 20 августа 2019 года. Для рассмотрения данного ходатайство важно, что в ходе нахождения под арестом у Роберта Кочаряна произошло резкое ухудшение состояния здоровья». Он также добавил, что в ходатайстве указан диагноз, однако они выступают против его обнародования, и для обращения к данному вопросу адвокат ходатайствовал о созыве закрытого заседания.
Адвокат напомнил, что вопрос об аресте Роберта Кочаряна суд начал рассматривать ещё в ноябре 2019 года, прошло 6 месяцев, за этот период суд был обязан по собственной инициативе обратиться к вопросу о целесообразности содержания Роберта Кочаряна под арестом. По его словам, в этой связи в ходатайстве представлена также ссылка на вердикт ЕСПЧ.
Он отметил, что в представленном 16 марта ходатайстве указан факт того, что суд затягивал процесс.
Напомним, что с предложением о замене меры пресечения в отношении Р. Кочаряна под личное поручительство выступили бывшие премьер-министры Армении Вазген Манукян, Хосров Арутюнян и Карен Карапетян, а также бывший премьер-министр Арцаха Анушаван Даниелян.