ՄԻՊ-ը բողոքներ է ստանում նաև ընտանիքում բռնության ենթարկվող տղամարդկանցից
«Դուք մի քանի անգամ ակնհայտորեն և առանձնացված խոսեցիք կանանց իրավունքների մասին, ինչը հակազդեցություն է առաջացնում հասարակության մեջ դառնում է հետագա այլ բռնության հիմք»,- խորհրդարանում ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփայնը՝ դիմելով ՄԻՊ Արման Թաթոյանին։
Պատգամավորը հարցրեցէ, թե արդյո՞ք ժամանակը չէ, որ մարդու իրավունքները ներկայացվեն ամբողջական՝ կանանց, երեխաների, ծերերի և այլն. «Այսինքն՝ ըստ կարիքի անդրադառնանք մարդու խնդրին, այլ ոչ՝ ըստ սեռի։ Քանի որ ցանկացած մարդ, ով կարող է բռնության ենթարկվել, ունի մեր բոլորի պաշտպանության կարիքը, առանձնացնելով, մենք անընդհատ ստեղծում ենք մի իրավիճակ, որ միայն կանայք են բռնության ենթարկվում»։
Պատասխանելով պատգամավորի հարցին՝ Ա. Թաթոյանն ասաց, որ այն ավելի քան արդիական խնդիր է։
«Մեր ամենօրյա բառապաշարում, մեր առօրյա կյանքում մենք, անկախ մեզնից, օգտագործում ենք արտահայտություններ, որոնք խտրականության էլեմենտներ են պարունակում։ Օրինակ, ես այս տարվա իմ զեկույցից հանել եմ առանձին խումբ անցանց իրավունքներ բաժինը, որտեղ և անդրադարձ էր կատարվում կանանց իրավունքներին։ Դրանից բացի, ես չեմ ընդունում, որ կանանց դասում են խոցելի խմբերի շարքում, դա օրինակ, անթույլատրելի է։ Ես համաձայն եմ, որ պետք է լինի իրավահավասար վերաբերմունք թե՛ կանանց և թե՛ տղամարդկանց նկատմամբ»,- շեշտեց Ա. Թաթոյանը։
Նա վստահեցրեց, որ ՄԻՊ-ը բողոքներ է ստանում նաև ընտանիքում բռնության ենթարկվող տղամարդկանցից. «Ճիշտ է տոկոսային հարաբերությամբ ավելի քիչ է այդ երևույթը հանդիպում, բայց կա։ Եվ մեկ բան ասեմ՝ կարևոր է, որ մենք այդ կարծրատիպերի կոտրելու ուղղությամբ աշխատանքներ տանենք։ Այո, կնոջ և տղամարդու նկատմամբ պետք է լինի իրավահավասար վերաբերմունք»։
Ս. Հովսեփայնն էլ, արձագանքելով ասաց, որ կարծեք թե կարծրանում է Շիրակի մարզում հնչած «կնիկ մարդ» հասկացությունը. «Կարծում եմ, որ շատ կարևոր է՝ հենց Ձեր կողմից տարածվի մարդու իրավունքները բոլորի վրա, և չառանձնացվի սեռը, որ բոլոր՝ պաշտպանության կարիք ունեցող մարդիկ, անկախ սեռից, լինեն պաշտպանված»։
Այնուամենայնիվ, Ա. Թաթոյանը վստահեցրեց՝ հարցեր կան, երբ պետք է շեշտել, որ դրանք կանանց են վերաբերում, օրինակ՝ հղի կամ մինչև 3 տարեկան երեխա ունեցող կանանց աշխատանքային իրավունքների պաշտպանությունը, կամ բժշկական ծառայությունների հետ կապված իրավունքը.

Право 13:51 11/05/2020 Армения
«В нашем каждодневном словарном запасе, в повседневной жизни, независимо от нас, мы используем выражения, которые содержат элементы дискриминации», – заявил в Национальном Собрании Армении Омбудсмен Арман Татоян, отвечая на замечание депутата от фракции «Мой шаг» Софьи Овсепян.
«К примеру, в докладе текущего года я убрал раздел “права отдельной группы лиц”, где и обращалось внимание на права женщин. Кроме этого, не принимаю того, что женщин классифицируют как “уязвимую группу”, это, к примеру, неприемлемо. Я солидарен в том, что следует продемонстрировать равном отношение как к правам женщин, так и мужчин», – подчеркнул Защитник прав человека РА.
Он сообщил, в Офис Омбудсмена поступают также жалобы от мужчин, подвергающихся семейному насилию. «Правда, в процентном соотношении таких жалоб меньше, но подобное явление существует. Важно, чтобы мы проводили работу по части разрушения этих стереотипов. Да, в отношении женщин и мужчин должно демонстрироваться одинаковое отношение», – подчеркнул он.
С. Овсепян, в свою очередь, сказала, что следует не разделять людей на более уязвимые и менее уязвимые группы. «Нуждающиеся в защите люди, независимо от пола, должны быть защищены», – подчеркнула депутат.
Тем не менее, А. Татоян указал, что есть вопросы, когда следует указывать, что речь идет о правах женщин, к примеру: защита трудовых прав беременных или женщин, имеющих детей в возрасте до трех лет, или право по части предоставления медицинских услуг. «А в целом, я с Вами солидарен», – подчеркнул он.