Իրավունք 12:41 12/05/2020
ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանությունը 14 բողոք է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։ Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմի անդամ, փաստաբան Հայկ Ալումյանը:
Սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ մեղադրվող Քոչարյանի փաստաբանները պահանջում են նրան ազատ արձակել կալանքից: Ավելի վաղ նախկին նախագահի պաշտպանությունը դատական հայց էր ներկայացրել վարչական և քաղաքացիական դատարաններ՝ կորոնավիրուսի համաճարակի պայմաններում նրան նախնական կալանքի կենտրոնում պահելու հետ կապված, որում պատասխանող կողմ է հանդես գալիս արդարադատության նախարարությունը։
Փաստաբանները հայտարարում են, որ Քոչարյանը կորոնավիրուսային վարակի տարածման պայմաններում գտնվում է ռիսկային խմբում․ նա 60 տարեկանից մեծ  է, ունի առողջական խնդիրներ, բայց շարունակում է մնալ բանտում՝ չնայած քրեակատարողական հիմնարկներում COVID-19- ի դեպքերի հաստատված լինելուն:
«Ներկա պահին Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը 14 բողոք է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, դրանցից 10-ը գրանցվել է, իսկ մյուսների հետ կապված տեղեկություններ չկան», - ասել է Ալումյանը:
Նշվում է, որ 2018 թվականի հուլիսի 26-ին Հատուկ քննչական ծառայությունը մեղադրանք առաջադրեց Քոչարյանին՝ սահմանադրական կարգը տապալելու համար՝ 2008 թվականի մարտի 1-ին բողոքի ցույցերը ցրելու վերաբերյալ քրեական գործի շրջանակներում: Քոչարյանը մեղադրանքները համարում է շինծու քաղաքական հետապնդում: Գործով անցնում են նաև ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը և նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արմեն Գևորգյանը:

Law 14:20 12/05/2020 Armenia
The defense team of former Armenian president Robert Kocharyan has filed 14 complaints with the European Court of Human Rights (ECHR), Hayk Alumyan, one of Kocharyan’s lawyers told Ria Novosty news agency.
The defense team of Kocharyan who faces charges of overthrowing the constitutional order, demand to change the detention measure of their client. They had earlier filed motions to administrative and civil courts to free him from pre-trial detention amid the coronavirus pandemic. The lawyers pointed to the ex-president’s health condition and the fact that in his 60s the former is in high risk group to contract the virus.
“The defense team of Kocharyan has filed 14 complaints with ECHR, 10 of which have been registered for review,” Alumyan said.
The agency reminds that the ex-president has been placed in custody for about two years, pending trial. He is charged with overthrowing Armenia’s constitutional order during the March 1-2, 2008 post-election events in Yerevan, but strongly denies any wrongdoing. Kocharyan and his defense team strongly denies any wrongdoing and consider the charges as political persecution.