Քաղաքական 19:55 12/05/2020 Հայաստան
Քննարկվել են հակաճգնաժամային միջոցառումների արդյունքներն ու գյուղոլորտում նոր ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել հերթական խորհրդակցությունը՝ կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման հակաճգնաժամային քաղաքականության վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Մասնավորապես, խորհրդակցության ընթացքում մանրամասն անդրադարձ է կատարվել կառավարության ընդունած հակաճգնաժամային տնտեսական և սոցիալական ծրագրերի արդյունավետությանը: Այդ համատեքստում պատասխանատուները զեկուցել են կատարված աշխատանքների, աջակցության հասցեականության ապահովման մասին:
Նշվել է, որ տնտեսական բնույթի ծրագրերը գնահատվել են արդյունավետ, որոնցից օգտվել են ճգնաժամի ընթացքում առավել տուժած ոլորտներում գործունեություն ծավալող տնտեսվարողները: Կառավարության օժանդակության գործիքներից օգտվել են զբոսաշրջության, մշակող արդյունաբերության, սպասարկման, ծառայությունների մատուցման, շինարարության, առողջապահության և այլ ոլորտների ընկերությունները: Պատասխանատուներն ընդգծել են, որ հաշվի առնելով արդեն վերջին օրերին նկատվող միտումները՝ հատկապես տնտեսությունում իրացվելիության ապահովման խնդիրը կարելի է համարել լուծված:
Անդրադառնալով սոցիալական ծրագրերին՝ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը զեկուցել է, որ իրականացված միջոցառումների հասցեականությունը գնահատվում է բարձր, ծրագրերից օգտվողների թիվը նույնպես մեծ է եղել: Դրա վկայությունն է այն, որ ծրագրերից օգտվելու հայտերի թիվը կտրուկ նվազել է:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև գյուղատնտեսության ոլորտում նոր ծրագրերի իրականացման հնարավորություններին: Մասնավորապես, քննարկվել են մշակվող հողատարածքների ավելացման ուղղությամբ միջոցառումների խթանմանը, այդ հարցում համապատասխան մեխանիզմների մշակմանն ու ներդրմանը:

Экономика 20:35 12/05/2020 Армения
В правительстве Армении обсуждены результаты антикризисных мероприятий и возможности реализации программ в сфере сельского хозяйства
Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна состоялось очередное совещание по вопросам антикризисной политики по нейтрализации последствий коронавируса. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
В частности, в ходе обсуждения была затронута эффективность утвержденных правительством мероприятий экономической и социальной помощи. В этом контексте ответственные лица доложили о проделанных работах, обеспечении адресности помощи.
Было отмечено, что программы экономического характера были оценены как эффективные, этими мероприятиями воспользовались хозяйствующие субъекты, работающие в наиболее пострадавших вследствие кризиса сферах. Инструментами государственной поддержки воспользовались компании, действующие в сферах туризма, перерабатывающей промышленности, предоставления услуг, сервиса, строительства, здравоохранения и др. Ответственные лица подчеркнули, что с учетом тенденций последних дней проблему обеспечения ликвидности в экономике можно считать решенной.
Коснувшись социальных программ, министр труда и социальных вопросов Заруи Батоян доложила, что адресность проводимых мероприятий высокая, количество бенефициаров программ также высокое. Свидетельством этого является то, что количество заявок на получение поддержки резко сократилось.
В ходе совещания были также затронуты возможности реализации новых программ в сфере сельского хозяйства. В частности, были обсуждены вопросы стимуляции мер по увеличению посевных площадей, разработки и внедрения соответствующих механизмов в этом направлении.