Քաղաքական 11:35 13/05/2020 Աշխարհում
Գերմանիան և Էստոնիան նախօրեին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին բանաձև են ներկայացրել՝ կորոնավիրուսային համաճարակի ընթացքում աշխարհի տարբեր հակամարտություններում հրադադարի ռեժիմի հաստատման վերաբերյալ, որը փոխարինում է Ֆրանսիայի և Թունիսի կողմից ներկայացված բանաձևին, որը Միացյալ Նահանգներն արգելափակել է: Այս մասին  գրում է France 24-ը։
Անվտանգության խորհրդի երկու ոչ մշտական անդամների կողմից ներկայացված բանաձևը պահանջում է «ռազմական գործողությունների ընդհանուր և անհապաղ դադարեցում»:
Նման քայլը նպատակ ունի օգնելու մոտ 20 երկրների,որոնք ճգնաժամի կամ պատերազմի մեջ են, պայքարել  կորոնավիրուսի դեմ, սակայն դեռ պարզ չէ, թե արդյոք այդ ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր կձեռնարկվեն:
Բանաձևի նոր առաջարկում կոչ է արվում «մարդասիրական դադար դադարեցնել առնվազն 90 օր անընդմեջ», որպեսզի թույլ տրվի օգնություն հասցնել ամենաշատ տուժած համայնքներին:
Քվեարկության համար ժամկետը դեռ չի նշվել, բայց դա կարող է արագ տեղի ունենալ, եթե Խորհրդի 5 մշտական անդամներից ոչ մեկը չսպառնա օգտագործել իր վետոյի իրավունքը։
Հիշեցնենք, որ մարտի 23-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ևս հանդես եկավ համաընդհանուր հրադադարի կոչով, որին իր աջակցությունն հայտնեց նաև Հայաստանը։

Politics 12:24 13/05/2020 World
Germany and Estonia submitted Tuesday a resolution to the UN Security Council on a ceasefire in various conflicts around the world during the coronavirus pandemic, to replace one drafted by France and Tunisia that the United States has blocked, France 24 reported.
Encompassing five major points – compared to the previous draft's nine – the proposal by the two non-permanent members of the Security Council and seen by AFP "demands a general and immediate cessation of hostilities in all situations on its agenda."
Such a move is intended to help some 20 countries in crisis or at war battle the coronavirus, but it is unclear if concrete steps on the ground have been taken.
The resolution borrows from the French-Tunisian proposal, using language agreed upon by the 15 Council members during negotiations that have been ongoing since March or that had been used in previous resolutions, such as making ceasefire exceptions to battle jihadist groups.
As the source said, a date has not yet been set for the vote, but it could happen quickly if none of the five permanent Council members threatens to use its veto, as when Washington criticized the mention of the World Health Organization (WHO) in the French-Tunisian resolution.