Տնտեսություն 18:04 13/05/2020 Հայաստան
ՔԱԳՎ-ն հորդորել է EASA-ին՝ վերանայել 2 ավիաընկերությունների՝ դեպի Եվրոպա չվերթերի սահմանափակման որոշումը
Մայիսի 12-ին առցանց տարբերակով տեղի է ունեցել Եվրոպական անվտանգության թիմի նիստը, որին մասնակցել են ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի ներկայացուցիչները՝ կոմիտեի նախագահի գլխավորությամբ, ինչպես նաև «Ատլանտիս Յուրոփիան Էյրվեյզ», «ԱՐՄԵՆԻԱ» Էյրվեյզ», «Ավիակոմպանիա Արմենիա», «Ատլանտիս Արմենիան Էյրլայնզ», «Արմենիան Հելիքոփթերս» և «Սքայբոլ» օդանավ շահագործողի վկայական կրող ընկերությունների ներկայացուցիչները։
ՀՀ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից հայտնում են, որ նիստը տևել է 6 ժամ, որի ընթացքում Կոմիտեի և ավիաընկերությունների կողմից ցուցադրվել են թռիչքային անվտանգության ապահովման հետ կապված շնորհանդեսներ:
«Կոմիտեն համապարփակ կերպով ներկայացրել է ՀՀ-ում թռիչքային անվտանգության ոլորտում իրավիճակը, նշանակալի փոփոխությունները, նախորդ տարվա նոյեմբեր ամսվա լսումներից հետո կատարված հստակ քայլերը և հետագա կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ գործողությունները։
Նշենք, որ ժամանակավորապես սահմանափակվել էին թվով 2 ավիաընկերությունների՝ դեպի Եվրոպա չվերթեր իրականացնելու իրավունքը (բացառությամբ քաղաքացիների տարհանման, մարդասիրական և բժշկական նպատակներով իրականացվող թռիչքները)։
Կոմիտեն հորդորել է EASA-ին վերանայել 2 ավիաընկերությունների՝ դեպի Եվրոպա չվերթեր իրականացնելու սահմանափակման մասին որոշումը` հնարավորություն տալով ավիաընկերություններին տրամադրելու անվտանգության մակարդակը հավաստող լրացուցիչ ապացույցներ:
Հաշվի առնելով խնդրի լրջությունը՝ Կոմիտեն մնում է այն համոզմունքին, որ թռիչքային անվտանգության մակարդակի բարձրացման հետ կապված խնդիրները լուծելու նպատակով անհրաժեշտ է Եվրամիության, անդամ պետությունների, EASA-ի և Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի սերտ համագործակցությունը:
Ըստ Եվրոպական Միության գործընկերների հայտարարության՝ վերջնական զեկույցը նախատեսվում է տրամադրել Կոմիտեին այս ամսվա վերջին:
Խորին շնորհակալություն ենք հայտնում ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակությանը, մասնավորապես դեսպան Անդրեա Վիկտորինին՝ առցանց տարբերակով լսումներն ապահովելու, ինչպես նաև բոլոր ավիաընկերություններին` նիստին գործուն մասնակցություն ցուցաբերելու համար»,- հայտնում են կոմիտեից։

Экономика 20:30 13/05/2020 Армения
Комитет гражданской авиации призвал EASA пересмотреть решение об ограничении 2 авиакомпаний на полеты в Европу
12 мая состоялось онлайн-заседание «Команды Европейской безопасности», в котором приняли участие также представители Комитета гражданской авиации Армении под председательством главы комитета, а также представители авиакомпаний – Atlantis European Airways, Armenia Airways, Авиакомпания Армения, Atlantis Armenian Airlines, Armenian Helicopters и Skyball. Об этом сообщают из пресс-службы Комитета гражданской авиации РА.
Согласно информации, заседание продолжалось 6 часов, в ходе заседания авиакомпании и Комитет представили презентации по обеспечению безопасности полетов.
«Комитет всесторонне представил ситуацию в области безопасности полетов в Армении, значительные изменения, четкие шаги, предпринятые после слушаний в ноябре прошлого года, и дальнейшие краткосрочные, среднесрочные и долгосрочные действия.
Отметим, что временно были ограничены права двух авиакомпаний на полеты в Европу (за исключением эвакуации граждан, полетов в гуманитарных и медицинских целях).
Комитет призвал EASA пересмотреть свое решение об ограничении двух авиакомпаний на выполнение полетов в Европу, дав возможность авиакомпаниям предоставить дополнительные доказательства, подтверждающие безопасность осуществляемых этими авиакомпаниями полетов.
С учетом серьезности проблемы, Комитет остается приверженным тому, что для решения вопросов, связанных с повышением безопасности полетов, необходимо тесное сотрудничество между Европейским союзом, государствами-членами ЕС, EASA и Комитетом гражданской авиации.
Согласно заявлению партнеров по Европейскому союзу, окончательный отчет, предположительно, будет представлен Комитету в конце этого месяца.
Выражаем глубокую благодарность делегации ЕС в Армении, в частности послу Андреа Викторин, за обеспечение слушаний в онлайн-режиме, а также всем авиакомпаниям за активное участие в заседании», – говорится в сообщении Комитета.