Քաղաքական 09:31 14/05/2020 Աշխարհում
Ֆրանսիայի խորհրդարանը հավանություն է տվել օրինագծին, որն ուղղված է առցանց ատելության դեմ պայքարին, որը պարտավորեցնում է հարթակներին և որոնողական համակարգերին 24 ժամվա ընթացքում հեռացնել արգելված բովանդակությունը՝ սկսած հուլիսի 1-ից։ Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Օրենսդիրները նախօրեին ընդունեցին առաջարկված օրենսդրությունը: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի կուսակցության կողմից ներկայացված օրենքը թույլ է տալիս տուգանքներ սահմանել մինչև 1,25 միլիոն եվրո (1,1 միլիոն դոլար):
Այն թիրախավորում է ատելություն կամ բռնություն հրահրող տեքստերը, նկարները, տեսանյութերը և վեբ էջերը, կամ ցանկացածը, որը ռասիստական կամ կրոնական բնույթի վիրավորանքներ է հնչեցնում:
Օրինագիծը Ֆրանսիայում և դրանից դուրս քննադատության է արժանացել այն ընդդիմախոսներից, որոնք կարծում են, որ դա կխոչընդոտի խոսքի ազատության ժողովրդավարական իրավունքին:

Politics 12:36 14/05/2020 World
France's parliament has approved a bill aimed at fighting hate online that obliges platforms and search engines to remove prohibited content within 24 hours starting July 1, Euronews reported.
Lawmakers adopted the proposed legislation on Wednesday. Submitted by French President Emmanuel Macron's LREM party, the law allows for fines of up to 1.25 million euros ($1.1 million.)
It targets texts, pictures, videos and web pages that incite hatred or violence, or that carry insults of a racist or religious nature.
The bill faced vociferous opposition in France and beyond from critics who said it would curtail the democratic right to freedom of expression, the source said.
The Computer & Communications Industry Association, an advocacy group with offices in Washington and Brussels, said it was concerned the French legislation "could lead to excessive takedowns of content as companies, especially startups, would err on the side of caution."