Արմեն Աշոտյան. Երբ բացահայտվեց «գործի» բուն բովանդակությունը, ինձ համար առնվազն չեք ամաչի
Կրթության և գիտության նախկին նախարար Արմեն Աշոտյանն արձագանքել է Քննչական կոմիտեի տարածած հայտարարությանն ու դրան հետևած աջակցության խոսքերին, իր հետ լուսանկարների հրապարակման ֆլեշմոբին։
«Ես, այսօրվա կրիմինալ քրոնիկոնի հերոսս և ձեր ընկերը, ուզում եմ իմ անսահման շնորհակալությունը հայտնել ձեզ՝ արդեն հարյուրավոր նամակների, զանգերի, գրառումների համար։
Այսքան բարի ու ջերմ, և ամենակարևորը՝ անկեղծ խոսքեր յոթ տարվա նախարար աշխատելու ժամանակ չեմ հիշում։
Ու ամենա-ամենակարևորը՝ այդ ամենն անկախ քաղաքական պատկանելությունից և հայացքներից։
Այս խմորը դեռ ջուր է քաշելու, բայց ուզում եմ վստահ լինեք, երբ բացահայտվեց «գործի» բուն բովանդակությունը, ինձ համար առնվազն չեք ամաչի և իմ անձի հանդեպ ձեր վերաբերմունքի համար չեք փոշմանի։
Ձեր Արմեն»,-գրել է նա։
ՔԿ-ից երեկ հայտարարեցին, որ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում կատարված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ պաշտոնավարման ժամանակահատվածում ՀՀ կրթության և գիտության նախկին նախարարը առերևույթ կատարել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ) նախատեսված հանցագործություն:
Փաստի առթիվ 2020թ. մայիսի 12-ին քրեական գործի նյութերով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է նոր քրեական գործ, որը միացվել է վերը նշված քրեական գործին:

Армен Ашотян прокомментировал переданное в Спецследственную службу Армении дело
Бывший министр образования и науки Армении Армен Ашотян отреагировал на распространенное Следственным комитетом заявление и последовавшие за ним слова поддержки, публикации совместных с ним фотографий.
«Я – герой сегодняшней криминальной хроники и ваш друг, хочу выразить свою безграничную благодарность вам – уже за сотни писем, звонков, сообщений.
Не помню таких добрых и теплых, и самое главное – искренних слов за всё время работы министром.
И самое-самое главное – всё это происходит вне зависимости от политической принадлежности и взглядов», – отметил он на своей странице в соцсети Facebook, добавив: «Когда будет раскрыто основное содержание “дела”, вам, как минимум, не будет стыдно за меня».
Напомним, пресс-служба СК Армении накануне распространила заявление, что на основании полученных в результате масштабных следственных и процессуальных действий получены фактические данные о том, что в период пребывания в должности бывший министр образования и науки РА предположительно совершил преступление, предусмотренное ч. 2 ст. 308 («Злоупотребление должностными полномочиями, что по неосторожности привело к тяжелым последствиям») Уголовного кодекса РА.
По факту 12 мая 2020 года было возбуждено новое уголовное дело по ч. 2 ст. 308 УК Армении, которое объединено с вышеуказанным уголовным делом. СК сообщил о передаче дела в Специальную следственную службу (ССС).