Հասարակություն 18:47 18/05/2020 Աշխարհում
Իսպանիան կարող է հունիսի վերջին սկսել արտասահմանցի զբոսաշրջիկներին ընդունել, երբ իսպանացիները իրենք էլ կկարողանան ազատորեն տեղաշարժվել իրենց երկրում: Այդ մասին TVE- ին տված հարցազրույցում ասել է տրանսպորտի նախարար Խոսե Լուիս Աբալոսը:
Ներկայում Իսպանիայում գործում են օտարերկրացիների ժամանման խիստ սահմանափակումներ:
Ըստ «ՌԻԱ Նովոստի»-ի, ներկայումս երկիր կարող են այցելել միայն նրանք, ովքեր գտնվում են ֆորս մաժորային իրավիճակներում, ինչպես նաև դիվանագետներ և սահմանակից շրջանների աշխատողներ:
Միևնույն ժամանակ, 14-օրյա կարանտին է գործոմ արտասահմանից բոլոր ժամանողների համար:
Ուրբաթ օրը Իսպանիայի արտաքին գործերի նախարար Արանչա Գոնսալես Լայան ասել է, որ իշխանությունները գիտակցում են զբոսաշրջության կարևորությունը երկրի տնտեսության համար և ցանկանում են զբոսաշրջիկներին որքան հնարավոր է շուտ ընդունել՝ հսկողության տակ առնելով կորոնավիրուսի տարածումը:
«Մենք շատ մտահոգված ենք այն ոլորտով, որը կարևոր է մեր երկրի համար և գլխավորն է որոշ ինքնավար համայնքներում, բայց մենք չենք կարող թույլ տալ օտարերկրացիների մուտքը, քանի դեռ իսպանացիները կարանտինում են: Մենք չենք կարող Մադրիդում գտնվող ընտանիքին ասել, որ իրենք իրավունք չունեն գնալ Վալենսիայի համայնքում գտնվող իրենց բնակարանը, այն դեպքում, երբ օտարերկրացին կարող է դա անել»,- ասաց Աբալոսը:
Հետևաբար, ըստ նրա, արտասահմանցի զբոսաշրջիկները կկարողանան գալ Իսպանիա միայն այն ժամանակ, երբ մարզերի միջև շարժումը կթույլատրվի իսպանացիների համար: Ըստ կանխատեսումների՝ դա կարող է տեղի ունենալ հունիսի վերջին:

Общество 19:05 18/05/2020 В мире
Испания может начать принимать иностранных туристов в конце июня, когда и сами испанцы смогут свободно передвигаться по своей стране, заявил в интервью телеканалу TVE министр транспорта Хосе Луис Абалос.
Как передает РИА Новости, в настоящее время в Испании действуют строгие ограничения на приезд иностранцев. Страну могут посетить лишь те, у кого форс-мажорные обстоятельства, а также дипломаты и работники приграничных районов. При этом действует 14-дневный карантин для всех, кто приезжает из-за границы. Но в пятницу глава испанского МИДа Аранча Гонсалес Лайя заявила, что власти осознают значимость туризма для экономики страны и стремятся как можно скорее начать принимать туристов, взяв под контроль распространение коронавируса.
"Нас очень заботит сектор, который важен для нашей страны и является основным в некоторых автономных сообществах. Но мы не можем допустить, чтобы приезжали иностранцы, пока испанцы находятся на карантине. Мы не можем сказать семье из Мадрида, что они не имеют права поехать в свою квартиру в сообществе Валенсия, если при этом это может сделать иностранец", - сказал Абалос.
Поэтому, по его словам, иностранные туристы смогут приезжать в Испанию только тогда, когда передвижение между провинциями будет разрешено для испанцев. По прогнозам, это может произойти в конце июня. "Начиная с конца июня мы начнем туристическую деятельность. Надеюсь, что да - если снятие карантинных мер будет развиваться хорошо, мы можем сделать Испанию привлекательной с санитарной точки зрения", - подчеркнул министр.
"Есть рабочая группа, которая работает с тем, чтобы туризм был здоровым - из безопасного направления в безопасное направление, - чтобы контролировался с санитарной точки зрения", - добавил глава минтранса.