Հասարակություն 18:54 18/05/2020
Լավագույնը կարող է լինել օդանավակայանը կոչել «Շառլ Ազնավուրի անվան Զվարթնոց միջազգային օդանավակայան». Ազնավուր ընտանիք
«Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր և Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրն արձագանքել է այսօր լրատվամիջոցներում տեղ գտած հայտարարությանը՝ կապված  Զվարթնոց օդանավակայանի և Շառլ Ազնավուրի անվան շուրջ քննարկումների վերաբերյալ:
«Սույն թվականի հունվարին «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր և Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրը նամակով դիմել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ Զվարթնոց օդանավակայանի և Շառլ Ազնավուրի անվան շուրջ քննարկումների վերաբերյալ:
Արձագանքելով օդանավակայանի անվան փոփոխության կամ լրացման շուրջ 2018-ից ի վեր հանրության շրջանում և մեդիայում ակտիվորեն շրջանառվող քննարկումներին, ինչպես նաև Հանրային խորհրդի հրապարակած հայտարարությանը՝ հարկ ենք համարում Նիկոլա Ազնավուրի և հիմնադրամի դիրքորոշումը հայտնել հարցի շուրջ։ Ընդգծենք, որ տարեսկզբին պարոն Փաշինյանին ուղղված նամակով Նիկոլա Ազնավուրը չէր դիմել օդանավակայանի անվանափոխության առաջարկով, այլ արձագանքել էր արդեն իսկ մեկնարկած նախաձեռնությանը։
Նամակում մասնավորապես նշվում է.
«2018 թվականին, երբ հայրս հեռացավ կյանքից, մենք տեղեկացվել էինք այն մասին, որ անվանափոխությանն ուղղված մեծ արշավ է սկսվել, և «Ազնավուր» հիմնադրամն էլ բազում նամակներ էր ստանում՝ դրա հետ կապված։ Մեր ընտանիքը սգի մեջ էր, և այդ օրերին մենք որևէ կերպ չենք արձագանքել նմանօրինակ նամակներին ու հայտարարություններին։
Վերջերս, սակայն, տեղեկացանք, որ հունվարի 11-ից նույն նախաձեռնության նոր ալիք է բարձրացել. լրատվամիջոցներում և սոցիալական մեդիայում բուռն քննարկվում է առաջարկը ու քվեարկության դրվում՝ պարզելու հանրության վերաբերմունքն այդ հարցի շուրջ։ Ուսումնասիրելով լրատվամիջոցների հրապարակումները, քննարկումներն ու այլ հայտարարություններ հարցի շուրջ՝ մեզ համար պարզ դարձավ, որ մարդիկ շատ դրական են վերաբերվում անվանափոխությանը, բայց ունեն նաև համակրանք և մեծ կապվածություն «Զվարթնոց» անվան հետ։
Այդ իսկ պատճառով կարծում ենք, որ լավագույն տարբերակը կարող է լինել օդանավակայանը կոչել «Շառլ Ազնավուրի անվան Զվարթնոց միջազգային օդանավակայան»։ Աշխարհում նման ձևաչափով անվանակոչման բազում օրինակներ կան, մասնավորապես՝ Փարիզի Շառլ դը Գոլը, Շերեմետյեվոյի Պուշկին միջազգային օդանավակայանը, Հռոմ-Ֆյումիչինո «Լեոնարդո դա Վինչի» միջազգային օդանավակայանը, Վարշավայի Ֆրեդերիկ Շոպեն օդանավակայանը, Ռիո դե Ժանեյրոյի Անտոնիո Կառլոս Ջոբիմ/Գալեաո միջազգային օդանավակայանը, Հումբերտո Դելգադոյի անվան Լիսաբոնի օդանավակայանը, Բարսելոնայի Ժոզեֆ Թարադելլասի օդանավակայանը և այլն։
Տեղյակ եմ, որ անվանակոչություների համար Կառավարությանը հարկավոր է ընտանիքի անդամների և հեղինակային իրավունքները տնօրինողների համաձայնությունը։ Սույն նամակով ցանկանում եմ հայտնել մեր պատրաստակամությունն ու աջակցությունը Զվարթնոց օդանավակայանի անվանմանը Շառլ Ազնավուրի անունն ավելացնելու նախաձեռնությանը։ Մենք վստահ ենք, որ նոր անունն է՛լ ավելի մեծ միջազգային հետաքրքրություն կբերի Հայաստանին՝ օգնելով աշխարհում Հայաստանի առաջխաղացմանը», - ասված էր նամակում:
«Ազնավուր» հիմնադրամը կարևոր է համարում առանձնացնել այն փաստը, որ պարոն Նիկոլա Ազնավուրն օդանավակայանը անվանափոխելու կոչով չի դիմել, այլ հայտնել է ընտանիքի դրական դիրքորոշումն այդ հարցի շուրջ: Ազնավուր ընտանիքը կարևորում է հանրային կարծիքը և ցանկանում շեշտել, որ նման հարցի լավագույն հանգուցալուծումը կլինի հին անվանման զուգակցումը նորի հետ՝ միջազգային փորձին հետևելով»,- նշված է հաղորագրությունում:

Общество 20:00 18/05/2020 Армения
В январе сего года Николя Азнавур, соучредитель и председатель Совета попечителей Фонда «Азнавур», обратился с письмом к премьер-министру Республики Армения Николу Пашиняну по поводу обсуждений вопроса об аэропорте «Звартноц» и имени Шарля Азнавура.
В ответ на активные обсуждения в средствах массовой информации и среди общественности об изменении или дополнении названия аэропорта с 2018 года, а также на заявление Общественного совета представляется позиция Фонда и Николя Азнавура по этому вопросу.
«В начале года в письме Н. Пашиняну Николя Азнавур не обращался с предложением об изменении названия аэропорта, а отреагировал уже на начатую инициативу.
В письме в частности говорится:
«В 2018 году, когда ушел из жизни мой отец, нам сообщили, что началась большая кампания по переименованию, и Фонд «Азнавур» получал множество писем по этому поводу. Наша семья была в трауре, и в те дни мы никоим образом не отреагировали на такие письма и заявления.
Однако недавно мы узнали, что с 11 января поднялась новая волна той же инициативы: в средствах массовой информации и в социальных медиа бурно обсуждается предложение и выносится на голосование, чтобы выяснить отношение общественности к этому вопросу. После изучения публикаций в СМИ, дискуссий и других заявлений вокруг данного вопроса нам стало ясно, что люди очень позитивно относятся к переименованию, но у них также есть симпатия к названию «Звартноц».
По этой причине считаем, что лучшим вариантом может быть назвать аэропорт следующим образом: «Международный аэропорт Звартноц им. Шарля Азнавура». В мире существует множество примеров таких названий, в частности: Международный аэропорт Париж – Шарль-де-Голль, Международный аэропорт Шереметьево имени А. С. Пушкина, Международный аэропорт Рим-Фьюмичино имени Леонардо да Винчи, Варшавский аэропорт имени Фредерика Шопена, Рио-де-Жанейро/Галеан имени Антониу Карлуса Жобина, Международный аэропорт Лиссабона Портела имени Умберту Делгаду и др..
Мне известно, что правительству необходимо согласие членов семьи и правообладателей для переименований. В этом письме я хотел бы выразить нашу готовность и поддержку инициативе по добавлению имени Шарля Азнавура к названию аэропорта Звартноц. Мы уверены, что новое название вызовет еще больший международный интерес к Армении, помогая продвижению Армении в мире », – говорится в письме.
Фонд «Азнавур» считает важным подчеркнуть тот факт, что г-н Николя Азнавур не выступал с призывом к переименованию аэропорта, а выразил позитивную позицию семьи по этому вопросу. Семья Азнавур придает важность общественному мнению и хочет подчеркнуть, что лучшим решением такой проблемы было бы объединение старого имени с новым, следуя международному опыту», – говорится в заявлении.