Հասարակություն 18:54 18/05/2020
Լավագույնը կարող է լինել օդանավակայանը կոչել «Շառլ Ազնավուրի անվան Զվարթնոց միջազգային օդանավակայան». Ազնավուր ընտանիք
«Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր և Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրն արձագանքել է այսօր լրատվամիջոցներում տեղ գտած հայտարարությանը՝ կապված  Զվարթնոց օդանավակայանի և Շառլ Ազնավուրի անվան շուրջ քննարկումների վերաբերյալ:
«Սույն թվականի հունվարին «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր և Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրը նամակով դիմել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ Զվարթնոց օդանավակայանի և Շառլ Ազնավուրի անվան շուրջ քննարկումների վերաբերյալ:
Արձագանքելով օդանավակայանի անվան փոփոխության կամ լրացման շուրջ 2018-ից ի վեր հանրության շրջանում և մեդիայում ակտիվորեն շրջանառվող քննարկումներին, ինչպես նաև Հանրային խորհրդի հրապարակած հայտարարությանը՝ հարկ ենք համարում Նիկոլա Ազնավուրի և հիմնադրամի դիրքորոշումը հայտնել հարցի շուրջ։ Ընդգծենք, որ տարեսկզբին պարոն Փաշինյանին ուղղված նամակով Նիկոլա Ազնավուրը չէր դիմել օդանավակայանի անվանափոխության առաջարկով, այլ արձագանքել էր արդեն իսկ մեկնարկած նախաձեռնությանը։
Նամակում մասնավորապես նշվում է.
«2018 թվականին, երբ հայրս հեռացավ կյանքից, մենք տեղեկացվել էինք այն մասին, որ անվանափոխությանն ուղղված մեծ արշավ է սկսվել, և «Ազնավուր» հիմնադրամն էլ բազում նամակներ էր ստանում՝ դրա հետ կապված։ Մեր ընտանիքը սգի մեջ էր, և այդ օրերին մենք որևէ կերպ չենք արձագանքել նմանօրինակ նամակներին ու հայտարարություններին։
Վերջերս, սակայն, տեղեկացանք, որ հունվարի 11-ից նույն նախաձեռնության նոր ալիք է բարձրացել. լրատվամիջոցներում և սոցիալական մեդիայում բուռն քննարկվում է առաջարկը ու քվեարկության դրվում՝ պարզելու հանրության վերաբերմունքն այդ հարցի շուրջ։ Ուսումնասիրելով լրատվամիջոցների հրապարակումները, քննարկումներն ու այլ հայտարարություններ հարցի շուրջ՝ մեզ համար պարզ դարձավ, որ մարդիկ շատ դրական են վերաբերվում անվանափոխությանը, բայց ունեն նաև համակրանք և մեծ կապվածություն «Զվարթնոց» անվան հետ։
Այդ իսկ պատճառով կարծում ենք, որ լավագույն տարբերակը կարող է լինել օդանավակայանը կոչել «Շառլ Ազնավուրի անվան Զվարթնոց միջազգային օդանավակայան»։ Աշխարհում նման ձևաչափով անվանակոչման բազում օրինակներ կան, մասնավորապես՝ Փարիզի Շառլ դը Գոլը, Շերեմետյեվոյի Պուշկին միջազգային օդանավակայանը, Հռոմ-Ֆյումիչինո «Լեոնարդո դա Վինչի» միջազգային օդանավակայանը, Վարշավայի Ֆրեդերիկ Շոպեն օդանավակայանը, Ռիո դե Ժանեյրոյի Անտոնիո Կառլոս Ջոբիմ/Գալեաո միջազգային օդանավակայանը, Հումբերտո Դելգադոյի անվան Լիսաբոնի օդանավակայանը, Բարսելոնայի Ժոզեֆ Թարադելլասի օդանավակայանը և այլն։
Տեղյակ եմ, որ անվանակոչություների համար Կառավարությանը հարկավոր է ընտանիքի անդամների և հեղինակային իրավունքները տնօրինողների համաձայնությունը։ Սույն նամակով ցանկանում եմ հայտնել մեր պատրաստակամությունն ու աջակցությունը Զվարթնոց օդանավակայանի անվանմանը Շառլ Ազնավուրի անունն ավելացնելու նախաձեռնությանը։ Մենք վստահ ենք, որ նոր անունն է՛լ ավելի մեծ միջազգային հետաքրքրություն կբերի Հայաստանին՝ օգնելով աշխարհում Հայաստանի առաջխաղացմանը», - ասված էր նամակում:
«Ազնավուր» հիմնադրամը կարևոր է համարում առանձնացնել այն փաստը, որ պարոն Նիկոլա Ազնավուրն օդանավակայանը անվանափոխելու կոչով չի դիմել, այլ հայտնել է ընտանիքի դրական դիրքորոշումն այդ հարցի շուրջ: Ազնավուր ընտանիքը կարևորում է հանրային կարծիքը և ցանկանում շեշտել, որ նման հարցի լավագույն հանգուցալուծումը կլինի հին անվանման զուգակցումը նորի հետ՝ միջազգային փորձին հետևելով»,- նշված է հաղորագրությունում:

Society 20:00 18/05/2020 Armenia
In January of this year, Nicolas Aznavour, the Co-founder and Chairman of the Board of Trustees of the Aznavour Foundation, wrote a letter to the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan regarding the discussions around renaming of the Zvartnots International Airport.
As Aznavour Foundation reported, responding to the active public discussions in the media on the subject of Zvartnots International Airport’s renaming starting from 2018, as well as today’s publication by the Public Council of RA, Mr. Nicolas Aznavour expressed his position on the matter.
It is noted Nicolas Aznavour did not apply for the renaming of the airport, and such emphasis in the media publications is considered unacceptable.
“In 2018, after my father’s passing, we were informed about a campaign to rename the airport after him and the Foundation also received some requests. Our family was in mourning at that time and we did not react to those letters and announcements. But recently we found out that starting from January 11th a new wave of the same initiative has appeared in different media outlets and social media, including polls meant to evaluate the public’s reaction to naming the airport after Charles Aznavour.
The biggest takeover from the media and the discussions was that people are very positive about renaming the airport after my father, but they also have a strong attachment to the name Zvartnots. This leads us to believe that the best option would be to keep the same name by adding Charles Azavour’s name to it: Zvartnots International Airport after Charles Aznavour,” the letter read in part.
“I am aware that for naming purposes the Government requires permission from families and the right holders. With this letter, I would like to express our willingness and encouragement to add Charles Aznavour’s name to the name of the Zvartnots Airport. We are certain that the new name will bring more international attention towards our country and help us in promoting Armenia to the world,” the letter added.
The Aznavour Foundation next noted the fact that Mr. Nicolas Aznavour did not call for renaming of the airport, but expressed the family's positive attitude on the subject. The Aznavour family attaches great importance to public opinion and wants to emphasize that the best solution would be to incorporate the new name, while preserving the old one, following the international experience.