Տնտեսություն 18:09 19/05/2020 Հայաստան
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ աշխարհում կորոնավիրուսի տարածմամբ պայմանավորված և առկա սահմանափակումներից ելնելով` Իրանից Հայաստան բեռների ներմուծումն իրականացվել է փոխաբեռնման միջոցով՝ օրական կատարելով 70-80 ավտոմեքենայի վերաբարձում: Իսկ դեպի ՀՀ այլ վայրեր բեռնափոխադրումներն իրականացվել են ոստիկանության աշխատակիցների ուղեկցմամբ` օրական 80-100 ավտոմեքենայով։ Իրանից ՊԵԿ Հարավային մաքսատուն-վարչության Մեղրիի մաքսակետի տարածք, սակայն, օրական մուտք է գործում 150-180 բեռնատար, ինչն աննախադեպ է մաքսակետի բնականոն գործունեության համար: Ստեղծված իրավիճակում մաքսակետի թողունակության առանձնահատկությունից ելնելով առաջացել են հերթեր:
Չնայած յուրաքանչյուր հերթափոխ աշխատում է առանց դադարի և հանգստի, կուտակումներն անխուսափելի են: Հերթերի պատճառ են նաև ներկայացված թերի փաստաթղթերը, հայտարարատուի կողմից բանկային վճարումների ուշացումը, ինչպես նաև բեռի քաշի, քանակի, անվան անհամապատասխանությունը և այլն։
Բեռնափոխադրումներն անխափան իրականանցնելու նպատակով օրեր առաջ ՀՀ վարորդներին թույլատրվել է մուտք գործել ԻԻՀ տարածք՝ Նորդուզի մաքսակետում վերաբարձում իրականացնելու նպատակով: Այս պահի դրությամբ Նորդուզի մաքսակետը նույնպես աշխատում է գերծանրաբեռնված։ Այնտեղ ևս խցանումներ են. մոտ 300 բեռնատարներ հերթի մեջ են։ Ստեղծված իրավիճակում Մեղրիի մաքսային կետ-բաժնի և Նորդուզի մաքսակետի ղեկավարներն ամենօրյա հեռախոսազանգերի միջոցով քննարկումներ են ունենում խնդիրների և դրանց լուծմանն ուղղված հարցերի շուրջ։
Մեղրիի սահմանային անցակետի ծանրաբեռնվածությունը որոշ չափով թեթևացնելու նպատակով, ՊԵԿ-ի կողմից որոշում է կայացվել, որ Հայաստանում գրանցված բեռնատարներով Իրանից ներմուծվող ապրանքների համար ժամանակավորապես Մեղրիի մաքսային-կետ բաժնում կլրացվեն տարանցիկ հայտարարագրեր, այդ ապրանքները կուղարկվեն ՀՀ այլ մաքսային մարմիններ և տերմինալներ, որտեղ և կիրականացվեն վերջնական մաքսային ձևակերպումներն ու բացթողումը։
Պետական եկամուտների կոմիտեն Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից բեռնափոխադրումներ իրականացնող և Մեղրիի սահմանային անցակետից օգտվող վարորդներին, անհատ ձեռնարկատերերին, կազմակերպություններին և նրանց կողմից մաքսային մարմիններում հանդես եկող լիազորված անձանց, հատկապես արտակարգ դրության պայմաններում, կոչ է անում դրսևորել զսպվածություն և լինել կարգապահ, և քանի դեռ չի իրականացվում ԻԻՀ-ից ժամանող տրանսպորտային միջոցների ազատ տեղաշարժը ՀՀ տարածքում` ըմբռնումով մոտենալ ծագող բոլոր խնդիրներին։

Politics 19:41 19/05/2020
Armenia’s State Revenue Committee (SRC) reports about a new temporary regulation for freight movement from Iran to Armenia.  As the Committee said in a press statement, given the spread of coronavirus and the current restrictions, import of goods from Iran to Armenia has been being carried out via reloading (reloading of 70-80 trucks per day).
Whereas, freight movement to other places in Armenia has been accompanied by police (80-100 trucks per day). However, 150-180 trucks are entering the area of the customs checkpoint of Meghri every day, which is beyond the normal activity of the checkpoint. Given the peculiarities of the checkpoint’s handling capacity, this has resulted in pile-ups. Although the employees in each shift are working without rest, pile-ups are inevitable. Incomplete documents, failure of declarants to make bank payments on time, as well as inconsistencies in the weight, quantity and description of the freight - all lead to pile-ups, said the source.
"In order to ensure a smooth process of freight movement, Armenian drivers have been allowed to enter the territory of Iran to carry out reloading at Norduz checkpoint. Currently, Norduz is also overloaded, and approximately 300 trucks are creating heavy traffic.
The heads of both customs checkpoints of Meghri and Norduz hold discussions on the issues and ways to solve them every day,” the Committee said, adding to somewhat mitigate the situation at Meghri border checkpoint, the SRC has decided that transit declarations be temporarily filled at Meghri customs checkpoint-division for goods imported from Iran in trucks registered in Armenia, and that the goods be sent to other Armenian customs authorities and terminals, where the final customs formalities and release will be carried out.
SRC calls for drivers, sole proprietors, firms and authorized persons representing them at customs authorities who are carrying out freight movement from Iran and are using the border checkpoint of Meghri for this purpose, to exercise restraint and to keep discipline, especially given the situation of the state of emergency, and to approach all arising issues with understanding now that free movement of vehicles arriving from Iran is still restricted.