Բելգիայի ապագա թագուհին ընդունվել է ռազմական ակադեմիա
Բելգիայի թագաժառանգ արքայադուստր Ելիզավետան պատրաստվում է սկսել նոր կյանք։ Բելգիայի թագավորական տունը հաստատել է, որ ապագա թագուհին, ով անցած տարի նշում էր իր 18-ամյակը, աշնանը կսկսի ուսումը Բելգիայի Թագավորական ռազմական ակադեմիայում: Այս մասին գրում է People ամսագիրը։
Ելիզավետան որոշել է հետևել իր հորը՝ թագավոր Ֆիլիպին, որը սովորել է ակադեմիայում 1978-1981 թվականներին: Բացի այդ, արքայադուստրը սովորում էր ոչ թե Բելգիայում, այլ Ուելսի UWC Atlantic College-ում: Նա այնտեղ ընդունվել էր 2018-ի մարտին և վերադարձավ Բելգիա ուղիղ երկու տարի անց՝ կորոնավիրուսի տարածման արդյունքում սահմանների փակումից անմիջապես առաջ։
Արքայադուստր Ելիզավետան 60-ամյա թագավոր Ֆիլիպի և 47-ամյա թագուհի Մատիլդայի չորս երեխաներից ավագն է և, ըստ այդմ, առաջին հավակնորդը թագավորական գահին։

Society 13:22 21/05/2020 World
Princess Elisabeth of Belgium is continuing her education — and prepping for her role as future queen, People reports.
The 18-year-old heir to the throne is set to begin at the Royal Military Academy in Brussels this fall, it was announced by the Belgian Royal Palace on Wednesday. She follows in the footsteps of her father, King Philippe, who attended the military university from 1978 to 1981.
The announcement comes after Princess Elisabeth finished two years at UWC Atlantic College in Wales, receiving her International Baccalaureate.
Princess Elisabeth's 18th birthday in October was a momentous celebration for the entire country — in royal terms, the Crown Princess is now old enough to rule without the help of a regent. This means that should her parents King Philippe and Queen Mathilde suddenly pass away or step down, Elisabeth will become monarch in her own right.