Իրավունք 12:09 23/05/2020 Հայաստան
«Իրավապաշտպան համայքնի պարտքն է պաշտպանել փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանին։ Պետք է  պահանջենք  իշխանություններից այդ դեպքի կապակցությամբ լուրջ միջոցներ ձեռնարկել, պահել ուշադրության կենտրոնում»,-«Հայելի» ակումբում ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Իրավական ուղի» ՀԿ համահիմնադիր, Արցախի նախկին ՄԻՊ Ռուբեն Մելիքյանը։
Նա նկատեց, Աթանեսյանն ինքն իրեն ու ընտանքին պաշտպանել կարող է նաև միայնակ, բայց փաստաբանին համերաշխություն ու աջակցությունը հայտնելը բոլորի պարտքն է։ Նա հիշեցրեց նաև «Հայելի»-ի դեմ կատարվածը, որ մինչ օրս անպատիժ է մնացել։
«Այս ամենը հասել է անհանդուրժելի մակարդակի։ Մենք հետևողական ենք լինելու, որ այս ամենը մանրակրկիտ պարզաբանվի։ Պահանջելու ենք, որ կարմիր գծերի հատումն արժանի պատասախանատվություն արժանանա»,-ընդգծեց Մելիքյանը։
Նա հիշեցրեց, որ 2018-ի ամռանը Աթանեսյանի հասցեին հնչում էին ամանետարբեր վիրավորական խոսքերը, քանի որ նա ստանձնել էր Մասիսի քաղաքապետի պաշտպանությունը։
«Չի կարող պատճառական կապ չլինել վարչապետի արտահայտությունների ու հանրային գործիչների նկատմամբ նման դեպքերի միջև»,-ասաց ՀԿ համահիմնադիրը։

Право 13:10 23/05/2020 Армения
«Долгом правозащитного сообщества является защита адвоката Тиграна Атанесяна. Мы должны потребовать от властей предпринять серьезные меры по факту случившегося, держать в центре внимания», – заявил на сегодняшней пресс-конференции соучредитель общественной организации «Правовой путь», правозащитник Рубен Меликян.
Он отметил, что Тигран Атанесян может самостоятельно защитить и себя, и свою семью, однако, выражение солидарности и поддержки адвокату является долгом всех. Он напомнил также произошедшее против пресс-клуба Hayeli («Зеркало»), действия остались безнаказанными.
«Все это достигло невыносимого уровня. Мы будем последовательны, чтобы всё это подробно было разъяснено. Потребуем, чтобы пересечение “красных линий” удостоилось соразмерной ответственности», – подчеркнул он.
Он напомнил, что летом 2018 года в адрес Т. Атанесяна звучали самые различные оскорбления, поскольку он осуществлял защиту мэра Масиса.
«Не может не быть причинно-следственной связи между выражениями премьер-министра и подобными случаями против общественных деятелей», – подчеркнул учредитель общественной организации.