Իրավունք 11:42 23/05/2020 Հայաստան
«Քանի որ դեպքն իմ ընտանիքի հետ է եղել, շատ էմոցիոնալ եմ, բայց կփորձեմ դուրս չգալ թույլատրելի բառապաշարից»,-ասաց փաստաբանը։
Նա մանրամասնեց,  երկու օր է՝ իր ընտանքի նկատմամաբ ոտնձգություններ են իրականացվում։
«Սկզբում կարծես թե կենցաղային վիճակ էր։ Ես ապրում եմ, Քանաքեռում, իմ տանը կպած գտնվում է Քանաքեռի հին կինթատրոնը, հիմա ձայնագրման ստուդիա է։ Այն ունի խաղահրապարակ, երեխաները գնում են, խաղում են։ Տիրոջ որդին՝ 40 տարեկան պահանջում է, որ իմ երեխաները չպետք է այդտեղ խաղան։ Ասել է՝ էդ փաստաբանը սաղիս կյանքը կերավ։
Ես այդ անձի հետ որևէ հարաբերություն չունեմ, չեմ ճանաչում։ Երկրորդ օրը, իմ տան ու ստուդիայի միջև ճաղավանդակ կա, որոշում են պատնեշով փակել։ Դե փակում են, իրենց խնդիրն է։ Կինս զանգում է՝ ասում եմ, ոչ մի բան մի արա։ Հասկանում եմ, որ սադրանք է։ Տեսնելով, որ այս դեպքում էլ ռեակցիա չկա, երեխայիս, որ առաջին հարկի պատուհանից նայում է, հայհոյում են ամենավերջին, ստոր, սեռական բնույթի հայհոյանքներով, յոթ տարեկան տղայիս։ Նրա ցավը տանեմ՝ պատասխանում է։ 40 տարեկան մարդ փորձում է  խփել երեխային, կինս դուրս է գալիս պատշգամբ,  մի քանի րոպե շարունակում է  ամենավերջին հայհոյանքները կնոջս հասցեին։ Երեխաները կնոջս հետ փակվում են տանը։ Իրենց սպառնում են, թե ձեր տունը քանդելու ենք, հիշում են փաստաբան լինելս»,-նկարագրեց Աթանեսյանը։
Նա շարունակեց՝ ինչքան հնարավոր է շուտ տուն է հասնում, հասկանում է, որ  սադրանք է, զանգահարում է  ոստիկանություն։
«Փառք ու պատիվ մեր ոստիկաններին, համարյա ինձ հետ հավասար հասան մեր տուն։ Իմ տեղ հասնելուն պես այդ մարդիկ հարձակվեցին իմ վրա, եթե չլիներ ոստիկանության միջամտությունը, ես գուցե ճաղերի հետևում լինեի, չգիտեմ, ինչով կավարտվեր այս ամենը, բոլորդ պատկերացրեք ինչ կանեիք, երբ հարձակվեին ձեր կնոջ, 7 և 10 տարեկան երեխաների վրա։ Հետո պարզվում է, որ թափթփուկ ու ոչնչություն են, նրանցից մեկը նարկոտիկ վաճառող է»,-նշեց նա։
Աթանեսյանը համոզված է, որ սա կենցաղային հարց չէ, քանի որ գործող ստուդիան շատ սերտ կապեր ունի գործող իշխանությունների, մասնավորապես Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի հետ։
«Ես առավել քան համոզված եմ, որ կան կազմակերպիչներ։ Հաշվի առնելով իշխանության հետ սերտ կապերը, համոզված եմ, որ հենց այդտեղից էլ գալիս է։ Չեմ կարող ասել, թե իրենց կոնկրետ ցուցում են տվել այս ձևով անել, բայց որ ոգևորել են ու ասել են, կարող են իմ նկատմամբ այդպիսի բան անել ու անպատիժ մնալ, դա եղել է»,-ասաց փաստաբանը։
Աթանեսյանն ասաց, հիմա սպասում է  դատախազությանը,  քննչական մարմիններին ու քրեական գործի շուտափույթ հարուցմանը։
«Պահանջելու եմ, որ այդ անձինք անպայման ենթարկվեն քրեական պատասխանատվության, ինչպես նաև բացահայտվի այդ շղթան։ Ավելի քան համոզված եմ, որ դա պայմանավորված է իմ գործունեությամբ, քանի որ պաշտպանում եմ քաղաքական հետապնդումների ենթարկվող անձանց, ինչպես նաև  իշխանության գործունեության վերաբերյալ իմ հանրային դիրքորոշմամբ»,-համոզմունք հայտնեց նա։
Աթանեսյանը դիմել է պահնորդական ծառայությունը՝ իր տան շուրջօրյա պահպանության խնդրանքով։
«Ասեմ, եթե մեկը փորձել է  ինձ վախեցնել, ապա չարաչար սխալվել է։ Կրկնակի էներգիայով պայքարելու եմ այս խայտառակության հետ, որ սարքեցին մեր երկրում։ Իրենք ինձ չեն ներում, որ եղել եմ Փաշինյանի փաստաբանը ու հիմա ունեմ ամբողջությամբ հակառակ կարծիք իր վարած քաղաքականության հետ, թեպետ իր գործով իմ կարծիքը մնացել է նույնը»,-ընդգծեց  նա։

Право 12:43 23/05/2020 Армения
«Поскольку инцидент произошел с моей семьей, я очень эмоционален, но постараюсь не выходить за рамки допустимого словарного запаса», – отметил адвокат.
Он пояснил, уже на протяжении двух дней в отношении его семьи осуществляются посягательства.
«Вначале, казалось бы, возникла бытовая ситуация. Я живу в Канакере, рядом с моим домом находится старый кинотеатр Канакера, сейчас – это студия звукозаписи. Там есть игровая площадка, дети туда ходят, играют. Сын владельца – 40-летний мужчина, требует, чтобы мои дети там не играли. Он сказал, что этот адвокат “уже достал всех”.
У меня нет никаких отношений с этим человеком, не знаю его. На второй день, они решили поставить там ограду. Ну закрывают, и ладно. Супруга звонит мне, говорит, мол, ничего не предпринимай. Понимаю, что это провокация. Увидев, что и в этом случае нет никакой реакции, они начинают высказывать ругательства в адрес моего ребенка, которые смотрит из окна первого этажа, ругают его самыми последними, низкими выражениями сексуального характера, моему семилетнему сыну. Он им ответил. 40-летний человек пытается ударить ребенка, моя супруга выходит на балкон, он же несколько минут высказывает ругательства в её адрес. Дети вместе с супругой закрылись дома. Им угрожают, мол, мы разрушим ваш дом, напоминают о том, что я – адвокат», – отметил адвокат.
Он продолжил, рассказав, что как можно быстрее приехал домой, понял, что это провокация, позвонил в полицию.
«Слава и честь нашим полицейским, почти одновременно со мной прибыли ко мне домой. По прибытии домой этим люди напали на меня, если бы полиция не вмешалась, я, возможно, оказался бы за решеткой, не знаю, чем всё это могло закончиться, представьте, что бы вы сделали, если бы напали на вашу жену, 7-летнего и 10-летнего детей. Потом выяснилось, что это ничтожества, один из них – продавец наркотиков», – отметил Т. Атанесян.
Т. Атанесян убежден, что это не бытовой вопрос, поскольку эта студия тесно сотрудничает с действующими властями, в частности, мэром Еревана Айком Марутяном.
«Более чем убежден, что есть организаторы. Учитывая тесные связи с властями, убежден, что всё идет оттуда. Не могу сказать, дали ли им конкретное указание сделать именно так, но то, что их воодушевили и сказали, мол, что могут сделать такое в отношении меня и остаться безнаказанными, это точно», – отметил адвокат.
Т. Атанесян отметил, что сейчас ждет отклика из Прокуратуры, следственных органов и скорейшего возбуждения уголовного дела.
«Требую, чтобы эти лица обязательно были привлечены к уголовной ответственности, а также – раскрытия этой цепочки. Более чем уверен, что это обусловлено моей адвокатской деятельностью, поскольку я осуществляю защиту лиц, подвергающихся политическим преследованиям, а также моей позицией касательно деятельности властей», – отметил адвокат.
Т. Атанесян обратился в службу безопасности и охраны, с просьбой установить круглосуточное дежурство за домом.
«Скажу, если кто-то пытался меня запугать, то сильно ошибся. С двойной энергией буду бороться с этим позором, который произошел в нашей стране. Они не могут простить меня, что я когда-то был адвокатом Пашиняна, а сейчас у меня противоположное мнение касательно проводимой им политики, хоть и по его делу мое мнение не изменилось», – подчеркнул он.