Իրավունք 17:34 25/05/2020 Հայաստան
«Իրավական ուղի» հասարակական կազմակերպությանն են դիմում Սյունիքի մարզի բազմաթիվ բնակիչներ՝ տեղեկացնելով, որ այսօր ոստիկանությունից ծանուցումներ են ստանում վարչական պատասխանատվության ենթարկվելու մասին՝ մայիսի 24-ին Կապան քաղաքում տեղի ունեցած բողոքի ակցիային մասնակցելու համար։ Նման հայտարարություն է տարածել հասարակական կազմակերպությունը։՛
«Փաստորեն, տասնյակ քաղաքացիներ վարչական պատասխանատվության են կանչվում ոստիկանությունում առերևույթ խոշտանգումների փաստագրված դեպքի դեմ խաղաղ բողոք արտահայելու համար՝ այն պատրվակով, որ արտակարգ դրության իրավական ռեժիմով Հայաստանի Հանրապետությունում արդեն 70 օր է, ինչ տոտալ արգելված է խաղաղ հավաքների ազատությունը։
Մենք՝
(1) Վերահաստատում ենք մեր հետևողական դիրքորոշումն առ այն, որ խաղաղ հավաքների տոտալ արգելքն արդեն վերածվել է հակաիրավական միջոցի, և այդ արգելքի կիրառումը բողոք արտահայտելու լուրջ պատճառ ունեցող քաղաքացիների նկատմամբ չի կարող իրավաչափ լինել։
(2) Վերահաստատում ենք մայիսի 15-ի մեր խնդրագիրն ուղղված ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավորներին՝ խաղաղ հավաքների ազատության տոտալ արգելքը Սահմանադրությամբ սահմանված կարգով վիճարկելու պահանջով։
(3) Պատրաստակամություն ենք հայտնում անվճար հիմունքներով իրականացնել մայիսի 24-ին Կապան քաղաքում բողոքի ակցիային մասնակցած բոլոր քաղաքացիների շահերի ներկայացուցչությունը Հայաստանի դատական համակարգում և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում՝ հիմնավորելու այդ անձանց իրավունքների կոպտագույն խախտումները և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին վերադարձնելու հավաքների սահմանադրական ազատությունը»,-ասված է  ՀԿ հայտարարության մեջ։

Право 19:47 25/05/2020 Армения
В общественную организацию «Правовой путь» обращаются многочисленные жители Сюникской области Армении с сообщением о получении ими извещений о привлечении к административной ответственности за участие в акции протеста 24 мая в Капане. Такое заявление распространила ОО.
«Фактически, десятки граждан привлекаются к административной ответственности за мирный протест против предполагаемого факта пыток в полиции - под предлогом того, что в Армении уже 70 дней правовым режимом чрезвычайного положения запрещена свобода мирных собраний.
Мы:
(1) подтверждаем нашу последовательную позицию, что тотальный запрет на мирные собрания уже превратился в противоправное средство, и применение этого запрета в отношении граждан, имеющих серьезные причины для выражения протеста, не может быть правомерным,
(2) подтверждаем нашу петицию от 15 мая, направленную оппозиционным депутатам НС с требованием оспорить тотальный запрет на свободу мирных собраний в установленном Конституцией порядке,
(3) выражаем готовность бесплатно представлять интересы всех граждан, принявших участие в акции протеста 24 мая в Капане, в судебной системе Армении и Европейском суде по правам человека для обоснования грубейших нарушений прав этих лиц и возвращения гражданам Республики Армения конституционной свободы собраний», - говорится в заявлении.