Առողջություն 11:23 25/05/2020 Հայաստան
Արդեն հայտնել ենք, որ պարետ Տիգրան Ավինյանի որոշմամբ Գեղարքունիքի մարզի Սևան քաղաքի ելումուտն արգելվել է։ Սահմանափակումը գործելու է մայիսի 25-ից մինչև հունիսի 3-ը ժամը 23։59-ը։
Գեղարքունիքի մարզպետի մամուլի խոսնակ Լիանա Հովհաննիսյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ քաղաք ելումուտը սահմանափակվում է, քանի որ կորոնավիրուսային վարակն այնտեղ մեծ արագությամբ է տարածվում։
«Սևան քաղաքում վարակվածության մեծ թիվ կա։ Միայն Սևանում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 80 դեպք, իսկ ընդհանուր առմամբ, Սևանի տարածաշրջանում 150 վարակակիր կա»,- ասաց Լ. Հովհաննիսյանը։
Նա շեշտեց, որ վերջին երկու օրերին մարզում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 46  նոր դեպք, որից 24-ը միայն Սևան քաղաքում։
Տեղեկացնենք, որ վերջին տվյալների համաձայն, Գեղարքունիքի մարզում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 369 դեպք, մահացել է 5 քաղաքացի, առողջացել՝ 161-ը։
Հավելենք, որ ըստ պարետի որոշման՝  համայնքի վարչական սահման մուտք գործելու և վարչական սահմաններից ելք կատարելու համար սահմանվելու է  հատուկ ռեժիմ` արգելելով անձանց և տրանսպորտային միջոցների մուտքն ու ելքը՝ բացառությամբ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, պարագաների, սննդամթերքի, դեղորայքի, վառելիքի մատակարարման նպատակով տեղաշարժի։
«Սևան համայնք մուտք գործելու սահմանափակման համար բացառություն սահմանել մինչև 2020 թվականի մայիսի 25-ը՝ ժամը 13:00-ն՝ թույլատրելով Սևան համայնքում մշտական բնակության իրավունք ունեցող կամ փաստացի բնակվող անձանց մուտքը։

Gegharkunik governor’s spokesperson reveals reason for putting Sevan on lockdown
Sevan community of Armenia’s Gegharkunik Province has been placed under lockdown due to the rapid spread of the novel coronavirus in the area, Gegharkunik governor's spokeswoman Liana Hovhannisyan told Panorama.am.
As reported earlier, by the decision of Deputy Prime Minister, Commandant Tigran Avinyan the entry into and exit from Sevan have been banned from May 25 to June 3 in a bid to curb the spread of the disease, with the exception of transportation of essentials, including food, medicine and fuel.
Sevan residents are allowed to return to their homes until May 25, 1pm.
"There is a large number of infections in the town of Sevan. In Sevan alone, 80 cases of coronavirus have been confirmed, and overall, there are 150 infected people in Sevan community,” she said.
The spokesperson stressed that 46 new cases of COVID-19 were confirmed in the province in the past two days, 24 of which were reported in Sevan town alone.
According to the fresh figures, Gegharkunik Province has reported a total of 369 coronavirus cases, with 161 recoveries and 5 deaths.