Առողջություն 19:17 25/05/2020 Աշխարհում
Առաջին անգամ Եվրոպայում COVID-19-ով հիվանդի թոքերի փոխպատվաստում է իրականացվել Վիեննայի բժշկական համալսարանում: «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ երկուշաբթի հաղորդագրություն է տարածվել է համալսարանի կայքում:
Անցած երկուշաբթի վիրահատության է ենթարկվել ավստրիական Կարինթիայում բնակվող 45-ամյա կին հիվանդը, որը թոքային սուր անբավարարություն ուներ, և արդեն մեկ ամիս էր, ինչ նրա շնչառությունը հնարավոր էր ապահովել միայն շրջանառական պոմպի օգնությամբ: Թոքերի փոխպատվաստման վերաբերյալ որոշումը կայացվել է այն բանից հետո, երբ պարզ է դարձել, որ թոքերն այլևս չեն կարող փրկել:
«Մեր կարծիքով, նա այժմ գտնվում է գերազանց վիճակում, առայժմ լուրջ խնդիրներ չունենք: Նա դանդաղորեն վերականգնվում է: Օրգանները լավ են գործում, բոլորս երջանիկ ենք»,- հայտնել է համալսարանական վիրաբուժական կլինիկայի ղեկավար Վալտեր Կլեպետկոն:
Ըստ բժշկի, կրիտիկական փուլն անցել է, համալսարանում բոլորը լավատեսորեն են տրամադրված:
Վիրահատությունից մեկ շաբաթ առաջ հիվանդը Ավստրիայի զինված ուժերի ուղղաթիռով Կլագենֆուրտից տեղափոխվել էր Վիեննա: Այս պահին նրա PCR թեստում դեռ հայտնաբերվել էին կորոնավիրուսի մասնիկներ, բայց դրանք այլևս վարակիչ չէին:
Նշվում է նաև, որ հիվանդը չի ունեցել ուղեկցող հիվանդություններ, և մինչ երկու ամիս առաջ կորոնավիրուսով վարակվելը նրա առողջությունը գերազանց է եղել: Ըստ բժիշկների, դա նպաստել է վիրահատության հաջող ելքի վրա: Այս պահին հիվանդը վերականգնվում է:

Health 19:53 25/05/2020 World
Doctors in Austria completed a lung transplant on a COVID-19 patient, the first to be done in Europe, the Medical University of Vienna said in a news release on Monday, according to NBC news report.
The procedure last week at Vienna General Hospital was performed on a 45-year-old woman from the southern state of Carinthia who had developed severe respiratory failure after contracting the virus approximately eight weeks ago, the source said.
Dr. Walter Klepetko, head of the Department of Surgery and the Division of Thoracic Surgery at the Medical University of Vienna, said the patient was previously healthy.
“We are very satisfied with the patient’s condition, given the extremely difficult initial circumstances,” Klepetko said in a statement released by the Medical University of Vienna. “Only a few days after the procedure, the patient is well on the way to recovery.”