Քաղաքական 19:19 26/05/2020 Հայաստան
Կանոնների պահպանման դեպքում համաճարակային իրավիճակը  ոչ միայն կբարելավվի, այլև կձգտի զրոյի: Այս մասին պարետատան նիստից հետո ճեպազրույցի  ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ուսումնասիրությունները թույլ են տալիս , որ նույնիսկ տնային պայմաններում պատրաստված դիմակների որակյալ կիրառումը կարող են բեկում մտցնել և զրոյացնել կորոնավիրուսի տարածման հաճախականությունը»:
Վարչապետը նաև տեղեկացրեց, որ մինչև այժմ գործադրվող լծակներն ավելի կխստացվեն:
«Սկսվել են ռեյդեր հանրապետության ամենատարբեր հատվածներում սկսած ֆիզիկական  անձանցից, ավարտած՝ տնտեսվարողներով: Խստացված ստուգումներ կանցկացվեն միջմարզային ճանապարհներին՝ ստուգվելու են,թե արդյոք բոլոր քաղաքացիներն են կրում դիմակ»:

Comments 19:57 26/05/2020 Armenia
Public adherence to regulations and protective measures prescribed by the Commandant’s Office may improve the epidemiological situation in the country, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said following the meeting at the Commandant’s Office coordinating the activities for preventing the spread of COVID-19.
“Studies show that the proper use of even home-made face masks may lead to a breakthrough and stop the pace of coronavirus spread,” Pashinyan told at a briefing. He next informed that lockdown measures could be reintroduced if coronavirus cases spike again.
“Inspections are currently held throughout the republic checking both individuals and economic entities. The interregional roads will be strictly monitored  to make sure citizens wear masks,” added the PM.