Փոխնախարար. Հոգեբուժական ծառայություններ մատուցող կազմակերպություններ դիմողների աճ կա
«Հուգեբուժական օգնության մասին» օրենքում փոփոխությունների ու կից ներկայացված նախագծերի փաթեթն Ազգային Ժողովում առաջին ընթերցմամբ ընդունելու համար ներկայացրեց առողջապահության փոխնախարար Անահիտ Ավանեսյանն՝ այն որակելով խիստ կարևոր, մարդու իրավունքների տեսանկյունից բավականին առաջադեմ, բժիշկների պարտականություններն ու իրավունքները հստակ սահմանող օրինագիծ։
Նա փոփոխությունն այսպես հիմնավորեց՝ օրենքն ընդունվել է 2004 թ-ին, չի համապատասխանում ներկա պահանջներին, շատ հարցեր դուրս են մնացել օրենքի կարգավորման շրջանակից։
«Դա լուրջ խնդիրներ է առաջացնում, թե հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց իրավունքների իրացման ու պաշտպանության, թե հոգեբուժական ծառայությունների մատուցման, փորձաքննությունների իրականցման ու այլ հարցերում»,- մանրամասնեց նա՝ նշելով, որ առաջարկվող փոփոխությունները հիմնարար են ու ծավալուն։
Օրենքի փոփոխությանը ձեռնամուխ են եղել 2019-ին, ընդգրկել են ՄԻՊ գրասենյակի, ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովի, հոգեբուժության ոլորտում գործող ասոցիացիաների ներկայացուցիչներ։ Զեկուցողն ասաց՝ նախագիծն ընդունվելու դեպքում լուրջ քայլ առաջ է ապահովելու այս ոլորտում։
Նախագծով սահմանվում են հոգեկան առողջության խնդիր ունեցող մարդկանց իրավունքները, անկախ նրանց գտնվելու վայրից, հոգեբուժական ծառայություններ մատուցող կազմակերպութունների պարտականությունները, պատասխանատվությունը, հոգեկան առողջության խնդիր ունեցող անձի իրավունքների սահմանափակումն ու կարգը։
Առաջին անգամ օրենքով ամրագրվել են ֆիզիկական զսպման, մեկուսացման միջոցների, հանդարտեցման մեթոդների կարգը, սահմանել են դրանց կիրառման տևողությունը, անվճար ու վճարովի հիմունքերով տրամադրվող ծառայությունների ծավալն ու ցանկը։
Նախարարի տեղակալն առաջարկեց կողմ քվեարկել նախագծին։
ԲՀԿ-ական Միքայել Մելքումյանը կարևորեց նման նախագծի ընդունումը։ Ասաց՝ պետության հումանիստ լինելը գնահատում են հատուկ հոգածության կարիք ունեցող անձանց մատուցվող ծառայությունների որակով։
Նա հետաքրքրվեց, քանի՞ մարդ պետության հոգածության կարիք ունի։
Փոխնախարար Անահիտ Ավանեսյանը թվեր ներկայացնել չկարողացավ, ասաց՝ իրենք խնդիր են դրել հոգեկան առողջության խնդիր ունեցող քաղաքացիներին մատուցվող ծառայություններն ավելի որակյալ ու հասանելի դարձնել։
Միտումն այն է, որ հոգեբուժական ծառայություններ մատուցող կազմակերպություններին դիմելու աճ կա։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունից Սրբուհի Գրիգորյանը հետաքրքրվեց անհրաժեշտ մասնագետների մասին։
«Մեզ անհրաժեշտ են ոչ միայն հոգեբույժներ, այլև միջին ու կրտսեր մասնագետներ։ Առավել գրավիչ դարձնելու համար մենք վերանայել ենք և աշխատավարձը, և աշխատանքային պայմանները, բայց դեռ շատ անելիք կա, որպեսզի այն գրավիչ դառնա մեր օրդինատորների համար։ Կա դրական միտում, բայց ոչ այն ծավալով, որ ուզում ենք»,- ասաց նա։
Հարակից զեկուցող պատգամավոր Լուսինե Բադալյանն ասաց, համագործակցել են ՊՆ-ի հետ, առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը տվել է դրական եզրակացություն, նա էլ հորդորեց ոկղմ քվեարկել։ Հարակից զեկուցողին ուղղված հարցեր չեղան, մտքերի փոխանակություն, եզրափակիչ ելույթներ՝ նույնպես։ Հարցի քննարկումն ավարտվեց։

Здоровье 17:56 27/05/2020 Армения
Замминистра: В Армении наблюдается рост обращений в организации, предоставляющие психиатрические услуги
Пакет законопроектов о внесении изменений в закон РА «О психиатрической помощи» и в смежные законы в Национальном Собрании Армении представила заместитель министра здравоохранения Анаит Аванесян, назвав его крайне важным, довольно прогрессивным с точки зрения прав человека, а также законопроектов, четко устанавливающим правам и обязанности врачей.
Замминистра обосновала законопроект тем, что закон был принят ещё в 2004 году, и сейчас не соответствует действующим требованиям, многие вопросы не регулируются законом.
«Это вызывает серьезные проблемы, как по части реализации и защиты прав лиц, имеющих проблемы психического здоровья, предоставления психиатрических услуг, проведения экспертиз, так и по части других вопросов», – пояснила она, отметив, что предлагаемые изменения являются обоснованными и объемными.
Изменения в закон были предприняты в 2019 году, в работы были включены представители Офиса Защитника прав человека Армении, головной комиссии НС, действующих в сфере психиатрии ассоциаций. Докладчик отметила, в случае принятия законопроекта в данной сфере будет сделан серьезный шаг вперед.
По проекту устанавливаются права лиц, имеющих проблемы психического здоровья, независимо от места их нахождения; обязательства и ответственность организаций, предоставляющих психиатрические услуги; ограничения прав лиц с проблемами психического здоровья.
Замминистра предложила проголосовать «за» данный законопроект.
В свою очередь депутат от фракции «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян подчеркнул важность принятия подобного законопроекта. По его словам, гуманистический подход государства оценивается качеством услуг, предоставляемых нуждающимся в особом уходе лицам.
Парламентарий поинтересовался, сколько человек сейчас нуждается в подобном уходе.
Замминистра А. Аванесян не представила конкретных данных, отметив, перед ними стоит задача сделать более качественными и доступными услуги, предоставляемые гражданам, имеющим проблемы психического здоровья.
По её словам, тенденция такова, что наблюдается рост обращений в организации, которые предоставляют психиатрические услуги.
В свою очередь депутат от фракции «Просвещенная Армения» Србуи Григорян поинтересовалась о необходимых в данной сфере специалистах.
«Нам требуются не только психиатры, а также младшие и средние специалисты. Для того, чтобы сделать сферу более привлекательной, мы пересмотрели размер зарплат, и условия труда, но предстоит ещё много работы, чтобы данная область стала привлекательной для ординаторов. Наблюдается позитивная тенденция, но не в таком объеме, в котором хотелось бы», – ответила замминистра.
Содокладчик, депутат Лусине Бадалян отметила, что они сотрудничали с Минобороны, Постоянная комиссиям НС по здравоохранению и социальным вопросам дала положительное заключение, содокладчик также призвала проголосовать «за» законопроект.