Քաղաքական 10:20 28/05/2020 Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետության երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի առթիվ։
Շնորհավորում եմ ձեզ Հանրապետության տոնի առթիվ:
Մայիսյան մեր հաղթանակները փառաբանող պետական տոների մեջ այս օրը հայ ժողովրդի համար ուրույն նշանակություն և առանձնակի խորհուրդ ունի:
1918 թվականին Սարդարապատում, Բաշ-Ապարանում, Ղարաքիլիսայում թուրքական կանոնավոր բանակի դեմ անհավասար ուժերով պայքարի ելած մեր ժողովուրդը` զինվորականից մինչև շինական, մտավորական ու հոգևորական, կենաց-մահու կռիվ տվեց և կասեցրեց թուրք զավթիչների առաջխաղացումը: Մայիսյան հերոսամարտերի օրերին Մայր տաճարի անընդմեջ ղողանջող զանգերն անգամ որպես մարտակոչ էին հնչում և համազգային մաքառման ու պայքարի կոչում հավատավոր զավակներին: Դա գոյապայքար էր, որտեղ հայ ժողովուրդը կարող էր ապավինել միայն սեփական ուժերին: Եվ սա մեր պատմության կարևորագույն դասերից մեկն է:
«Հայերով ոչ ոք չի հետաքրքրվում` շոշափելի օգնություն հասցնելու մտքով: Մենակ ենք և պետք է ապավինենք միայն մեր ուժերին` թե՛ ճակատը պաշտպանելիս, թե՛ երկրի ներսը կարգ հաստատելու համար»,-մայիսյան հերոսամարտերից ընդամենը ամիսներ առաջ թուրքական ներխուժման վտանգը գիտակցելով՝ գրում էր մեր պատմության ամենապայծառ դեմքերից և Առաջին Հանրապետության հիմնադիրներից մեկը՝ Արամ Մանուկյանը:
Պատմությունը հերթական անգամ մեզ սովորեցնում է առաջին հերթին ապավինել սեփական ուժերին և երկրի ներսում անխոհեմաբար չջլատել ուժերը, երկպառակություն չսերմանել ու բաժանարար գծեր չանցկացնել, ապաշնորհ կառավարմամբ չթուլացնել ազգային դիմադրողականությունը, հատկապես, երբ հակառակորդն այսօր էլ ցինիկաբար խեղաթյուրում է պատմությունը և ափսոսում, որ ավարտին չի հասցրել մեկ դար առաջ սկսածը:
Պատմությունից դասեր չառնելու դեպքում, սովորաբար, այն կրկնվում է:
Այդ դասերից մեկն էլ հերոսներին ժամանակին գնահատելն է, հակառակ պարագայում` ժողովուրդները նոր փորձությունների են ենթարկվում, որոնք կարող են ճակատագրական լինել:
1918-ի մայիսյան հերոսամարտերն առաջնորդած և փայլուն հաղթանակներ տարած մի շարք զորահրամանատարներ ու ռազմական գործիչներ`Թովմաս Նազարբեկյանը, Մովսես Սիլիկյանը, Գարեգին Նժդեհը և բազում երախտավոր հրամանատարներ ու սպաներ հեղափոխությունից հետո հռչակվեցին ազգի դավաճաններ, հալածվեցին սեփական երկրի իշխանությունների կողմից, գնդակահարվեցին կամ իրենց կյանքի վերջին տարիներն անցկացրին բանտերում ու աքսորներում:
Անշուշտ, ժամանակն ամեն ինչ իր տեղն է դնում. այսօր սերունդները կրթվում են նաև մայիսյան հաղթանակների այդ հերոսների օրինակով, պետական տոներին նրանց անունները փառաբանվում և օրհնվում են, սակայն կյանքի օրոք նրանց արժանին չմատուցվեց, և դա հերթական ու մեծագույն սխալն էր:
Հույսը չպետք է դնել միայն ամենաարդար ժամանակի վրա: Անհրաժեշտ է հետևություններ անել անցյալի դասերից` չկրկնելու համար նախկին սխալները:
Մոտ մեկ դար առաջ մայիսյան այս օրերին հայ ժողովուրդը ոչ միայն փրկվեց բնաջնջումից, այլև իր պատմական հայրենիքի մի փոքր հատվածում վերականգնեց անկախ պետականությունը:
Դրանից ընդամենը երեք տարի առաջ Օսմանյան Թուրքիայի կողմից Արևմտյան Հայաստանում ցեղասպանության ենթարկված, իր պատմության ընթացքում բազում անմարդկային զրկանքներ ու տառապանքներ տեսած մեր ժողովուրդը վերահաստատեց ապրելու կամքը և հազարամյակների իր պատմության ընթացքում մի քանի հարյուրամյակ պետականության կորստից հետո Հայաստանի առաջին Հանրապետության հռչակմամբ, ըստ էության, ազդարարեց, որ կանոնավոր բանակ, կազմակերպված պետական կառույցներ, համախմբվածություն և պայքարելու ոգի ունեցող ժողովրդին այլևս ոչ ոք ցեղասպանությամբ չի սպառնա:
Մայիսյան հաղթանակները, անկասկած, հնարավոր դարձան հայրենիքի պաշտպանությանը զինվորագրված նվիրյալների հերոսական պայքարի, Հայաստանի փրկության և ապագայի նկատմամբ նրանց մեծ հավատի ու ազգային համախմբվածության արդյունքում:
Պատմության ևս մեկ դժվարին շրջափուլում հազարամյակների իր երթը անկասելի դարձրած հայ ժողովուրդը նվաճեց ապրելու և արարելու իրավունքը: Պատերազմից հյուծված, բազմաթիվ խնդիրներ ունեցող նորանկախ Հայաստանի Հանրապետությունում ընդամենը մեկ տարի հետո` 1919 թվականի մայիսին, նախարարների խորհուրդը որոշում կայացրեց մայրաքաղաք Երևանում համալսարան հիմնելու մասին:
Մի՞թե սա չի բնորոշում մեր ժողովրդին:
Հավերժ փա՛ռք հայոց անկախ պետականությունը վերականգնողներին, Առաջին Հանրապետությունը անձնվիրաբար կայացրած ազգային-պետական գործիչներին:
Արժանի լինենք մեր հերոս նախնիների սխրանքներին և անմահ հիշատակին:
Կրկին շնորհավորելով Հանրապետության տոնի առթիվ՝ մաղթում եմ բոլորիս խաղաղ աշխատանք, պետության քաղաքացուն հարիր պատասխանատվություն, ազգային բարձր գիտակցություն և նվիրվածություն մեր համազգային նպատակներին:

Politics 12:05 28/05/2020 Armenia
Armenia’s third President Serzh Sargsyan issued a congratulatory message on Republic Day celebrated on 28 May. The message reads:
"Dear compatriots, congratulations on Republic Day!
This day is of special significance for the Armenian people, and it stands out among the state holidays, which celebrate the May victories.
In 1918, our people – servicemen, farmers, intellectuals and clergy - waged an unequal fight against the Turkish regular army in Sardarapat, Bash-Aparan, and Gharakilisa: they fought to the last and eventually stopped the advance of Turkish invaders.
During the May heroic battles, the ringing bells of the Mother Cathedral sounded like a call to arms and a call for nationwide struggle for faithful Armenians. It was a struggle for survival, where the Armenians could not but rely on their own strength. And this is one of the most important lessons of history.
“Nobody cares for us with the idea of providing tangible assistance. We cannot but rely on our own resources in both defending the frontline and in enforcing public order in the country,” wrote Aram Manukyan, one of the brightest figures in our history, just months before the May heroic battles.
History once again teaches us to rely first and foremost on our own strength and not foolishly waste away our assets; not to draw up dividing lines and weaken our ethnic immunity through incompetent rule, especially when the adversary cynically distorts history and regrets its failure to bring to completion what it had planned a century ago.
We will face again the same threat if we do not learn lessons from history. One of those lessons is to give due credit to heroes otherwise nations will be subjected to new trials that can be fatal.
Tovmas Nazarbekyan, Movses Silikyan, Garegin Nzhdeh and many other great commanders and officers, who crowned the May battles with a brilliant victory, were declared traitors to the nation, persecuted by the authorities of their own country, shot or spent the last years of their lives in prisons and exile.
Of course, time puts everything in its place. Today, generations are educated by the example of those heroes of our May victories, their names are commemorated and glorified on public holidays, but they were not given what they deserved during their lifetime, which was a biggest mistake. One should not rely only on the fairest of times. We need to study the lessons of the past in order not to avoid the previous mistakes
At this very time about a century ago, the Armenian people not only survived the threat of extermination, but also restored the independent statehood in a small part of their historical homeland. Just three years before that, our people, who were subjected to genocide by Ottoman Turkey in Western Armenia and suffered many inhumane deprivations and sufferings throughout their history, reaffirmed their will to live. No one can threaten a nation that boasts a powerful army, well-established state institutions, unity and a fighting spirit.
The May victories undoubtedly became possible owing to our heroic soldiers’ dedication to the defense of their homeland, their great faith in Armenia’s salvation and bright future. The Armenian people, who made their march of millennia unstoppable in one difficult period of history, won the right to live and create in their homeland. Only a year later, in May 1919, the Council of Ministers decided to found a university in Yerevan, the capital of the war-torn newly independent Republic of Armenia. Doesn’t this characterize our people?
Eternal glory to those who restored the independent Armenian statehood and to those brave statesmen who selflessly laid the foundations of the First Republic of Armenia! Let us be worthy of their heroic deeds and immortal memory of our heroic ancestors.
Congratulations again on the Republic Day! I wish all of us peaceful work, high sense of civic responsibility and consciousness and devotion to our national goals.