Իրավունք 18:04 28/05/2020 Հայաստան
«Դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանը, հիմնավոր կասկածի բացակայության հիմքով, հենց նոր մերժեց Կապանի հայտնի գործով քննիչի միջնորդությունը պաշտպանյալիս նկատմամբ»,-այս մասին տեղեկացրել է փաստաբան Լուսինե Մարտիրոսյանը։
Քաջարանի բնակիչ Մարատ Ստեփանյանին մեղադրանք էր առաջադրվել  Քրեական օրենսգրքի 131 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով, միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան նրան կալանավորելու համար։
Հիշյալ հոդվածը վերաբերում է  կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով կամ դա գործադրելու սպառնալիքով մարդուն առևանգելը։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Քաջարանի երեք բնակչի՝ Նվեր Խաչատրյանին, Խորեն Միրզոյանին, Լևոն Համբարձումյանին, բերման են ենթարկել, ապա ձերբակալվել։ Ոստիկանությունում նրանք բռնության են ենթարկվել։
Հենց դա էլ պատչառ էր դարձել, որ բազմաթիվ քաջարանցիների բողոքի ակցիա անցկացնեն Կապանում տեղեկայված ոստիկանության շենքի դիմաց՝ պահանջելով արդարություն ու բռնություն ենթարկողների նկատմամբ պատժի կիրառում։

Право 18:58 28/05/2020 Армения
«Судья Артуш Габриелян, на основании отсутствия обоснованного подозрения, отклонил ходатайство следователя об аресте по резонансному делу об инциденте в Капане», – заявила адвокат Лусине Мартиросян.
Жителю Каджарана Марату Степаняну было предъявлено обвинение по признакам п. 1 ч. 2 ст. 131 («похищение человека, совершенное группой лиц по предварительному сговору.») УК РА, в суд было представлено ходатайство об его аресте.
Напомним, днями ранее ситуация в городе Капан (административный центр Сюникской области РА) была довольно напряженной: 3 жителей Каджарана – Нвер Хачатрян, Хорен Мирзоян, Левон Амбарцумян – были подвергнуты приводу в Следственное управление СК РА по Сюникской области. У здания управления и полиции собралось множество граждан с требованием освободить задержанных. Согласно сведениям их родных, задержанные подверглись избиению.