Հասարակություն 12:12 28/05/2020 Աշխարհում
Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Առաջին Կաթողիկոսը  Հայաստանի առաջին Հանրապետության անկախության տոնի առիթով  հղել է Հայրապետական պատգամ։ Արամ Առաջինի խոսքով, ամյակներն  ազգերի հավաքական հիշողությունը թարմացնող, նոր սերունդներին հիշեցումներ կատարող սքանչելի ու եզակի առիթներ են։
«Դարեր շարունակ հալածանքի ճիրանների մեջ տվայտվող մեր ժողովուրդը 1918 թվականի մայիսի 28-ին հռչակեց ազատ, ակախ Հայաստան՝ վերահաստատելով իր անկախ պետականությունը։ Հրաշքի համազոր երևույթ էր Հայաստանի անկախության հռչակումը»,- նշում է Արամ Առաջինը։
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Կաթողիկոսնի խոսքով,  ազատ, անկախ Հայաստանի կյանքը երկար չտևեց, սակայն անկախության ոգին ու տեսլականը մնացին վառ հետագա սերունդների կյանքում։
«Պատմությունն անցած  իրականությունների ամբողջություն չէ։ Պատմությունը շարունակվող ընթացք է։ Վայ մեզ, երբ պատմական իրողությունները փոշիների տակ պահենք։ Պատմությունը մեզ ասելիք ունի։ Հարյուր տարի առաջ Հայաստանի առաջին անկախությունը կերտած մեր հերոսներն այսօր ևս մեզ հիշեցումներ ունեն. եթե ականջ ունենք լսելու, եթե հավատք, կամք ու հանձնառություն ունենք այդ հիշեցումները կյանքի վերածելու»,- ասում է Արամ Առաջինը։
Վեհափառ Հայրապետի խոսքով, Հայաստանի ու Արցախի հզորացումը մեր ազգային պահանջատիրության ամուր հիմքն է։ Նա նշում է. «Հայրենի մեր ժողովուրդը պետք է հեռու մնա ներքին լարվածություն սրող, մեր ժողովորդի ներքին ուժը ջլատող ամեն տեսակ մոտեցումներից»։

Общество 14:08 28/05/2020 В мире
Католикос Великого дома Киликийского Арам Первый направил свое Патриаршее послание по случаю Праздника Республики.
В своем послании, которое приводит пресс-канцелярия Католикосата, католикос Арам Первый отмечает, что годовщины – это замечательные и уникальные поводы, которые освежают коллективную память народов и служат напоминанием для новых поколений.
«Наш народ, который веками мучался в тисках гонений, 28 мая 1918 года провозгласил свободную, независимую Армению, подтвердив свою независимую государственность. Провозглашение независимости Армении стало явлением, равным чуду», – указал католикос Арам I.
По его словам, хотя Первая Республика Армения и просуществовала недолго, однако дух и видение независимости остались яркими в жизни грядущих поколений.
«История – это не набор прошлых реалий. История – это непрерывный процесс. Горе нам, если будем хранить исторические реалии под пылью. Истории есть, что нам сказать. Нашим героям, сто лет назад ковавшим первую независимость Армении, и сегодня есть что нам напомнить: если у нас есть уши, дабы услышать, есть вера, воля и стремление воплотить эти напоминания в жизнь», – отметил он.
Католикос подчеркнул важность укрепления Армении и Арцаха, добавив: «Армянский народ должен избегать всевозможных подходов, которые усугубляют внутреннюю напряженность и раздробляют внутреннюю силу нашего народа».