Քաղաքական 09:07 30/05/2020 Աշխարհում
Ուրբաթ օրը կայացած մամուլի ասուլիսում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը շեշտել է, որ Չինաստանի իշխանությունները և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը պետք է մեղադրվեն կորոնավիրուսի համաճարակի առաջացման մեջ:
«Աշխարհն այսօր տառապում է Չինաստանի կառավարության ոչ իրավաչափ գործողություններից: Չինաստանի կողմից Ուհանի վիրուսի մասին տեղեկատվության թաքցնելու փաստը, թույլ տվեց, որ վարակը տարածվի ամբողջ աշխարհում, հանգեցրեց համաշխարհային համաճարակի և հարյուր հազարավոր ամերիկացիների և աշխարհի ավելի քան մեկ միլիոն մարդկանց կյանք արժեցավ»,- Թրամփի խոսքը փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը:
Նա նա ասել է, որ Չինաստանը լիակատար վերահսկում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը, չնայած տարեկան միայն 40 միլիոն է վճարում, մինչդեռ Միացյալ Նահանգները տարեկան վճարում է մոտ 450 միլիոն դոլար։
Թրամփը շեշտել է, որ Միացյալ Նահանգները ցանկանում են պահպանել բաց և կառուցողական հարաբերություններ Չինաստանի հետ, բայց այդ հարաբերություններին հասնելու համար ամերիկացիներին անհրաժեշտ է պաշտպանել ազգային շահերը:

Политика 10:17 30/05/2020 В мире
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) отказалась провести нужные ей реформы, и Вашингтон разрывает все связи с этой организацией, заявил в пятницу президент США Дональд Трамп. Информацию передает Интерфакс.
"Поскольку они не смогли реализовать необходимые востребованные реформы, то мы сегодня прерываем наши отношения со Всемирной организацией здравоохранения и перенаправляем наши финансовые средства для других неотложных проблем в мире в сфере здравоохранения", - заявил он в ходе выступления у Белого дома.
Он подчеркнул, что, хотя США представляли детальный план реформ ВОЗ, в организации отказались пойти навстречу.
Трамп также напомнил, что ранее США выделяли ВОЗ примерно $450 млн, в то время как Китай - $40 млн.
В апреле Трамп заявил, что его администрация временно прекращает финансировать ВОЗ, пока в Вашингтоне изучают, как ВОЗ реагировала на кризис с пандемией коронавируса. В частности, президент США называл эту организацию "прокитайской".
Позднее Трамп опубликовал письмо гендиректору ВОЗ Тедросу Адханому Гебрейесусу, в котором предупредил о мерах в случае, если организация в ближайшие 30 дней не возьмет на себя обязательства по "существенным улучшениям" в своей работе. Президент в своем письме выдвинул ряд обвинений в том, что ВОЗ упустила или проигнорировала различные предупреждающие признаки коронавируса, и подверг критике ее позицию по отношению к Китаю.