Առողջություն 13:07 02/06/2020 Աշխարհում
Մարտի սկզբից ի վեր առաջին անգամ Իսպանիայում վերջին 24 ժամվա ընթացքում կորոնավիրուսից մահվան դեպքեր չեն գրանցվել։ Այս մասին, The Local-ի հաղորդմամբ, նախօրեին հայտնել է երկրի Առողջապահության և ահազանգերի համակարգման կենտրոնի ղեկավար Ֆերնանդո Սիմոնը: Նա նաև ավելացրել է, որ կրճատվել է նոր դեպքերի թիվը:
Մարտի 3-ից ի վեր Իսպանիայում գրանցվում էին նոր մահացություններ, չնայած, որ վիրուսից այնտեղ առաջին մահն իրականում գրանցվել է փետրվարի 13-ին:
Իսպանիան Եվրոպայում կորոնավիրուսից ամենաշատ տուժած երկրներից է, որտեղ համաճարակի արդյունքում մահացել է ավելի քան 27 հազար մարդ, վարակվել՝ 286 հազարից ավելի մարդ։

Health 13:51 02/06/2020 World
Spain has recorded no coronavirus deaths over the past 24 hours for the first time since the beginning of March, a senior health ministry spokesman said Monday, according to The Local.
"Today we have received no deaths with the date of death from yesterday," Fernando Simón, head of the Coordination Centre for Health Alerts and Emergencies told journalists. The number of new cases had also fallen, he added.
Spain has recorded new deaths every day since March 3, though the first death there from the virus in fact dates back to February 13.
It is one of the countries worst hit by the pandemic, having recorded 27,127 deaths from 239,638 cases notified, according to the latest ministry figures Monday.