Իրավունք 17:55 03/06/2020 Հայաստան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ում նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրված կալանավորումը, հայց է ներկայացրել վարչական դատարան՝ ընդդեմ Արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական ծառայության։
«Դատալեքս»-ից  Panorama.am-ը տեղեկացավ, որ Ռոբերտ Քոչարյանի պահանջը վերաբերում է ԱՆ «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում Ռոբերտ Սեդրակի Քոչարյանի իրավունքի խախտումը վերացնելուն պարտավորեցնելուն՝ որևէ կերպ չսահմանափակել նրա տեսակցությունները և հեռախոսային խոսակցությունները։
Հայցադիմումը ստացվել է հունիսի 2-ին, դատարանում Ռոբերտ Քոչարյանին ներկայացնելու է նրա փաստաբաններից Հայկ Ալումյանը։ Հայցադիմումը մակագրվել է վարչական դատարանի դատավոր Արծրուն Միրզոյանին։

Право 18:53 03/06/2020 Армения
Второй президент Армении Роберт Кочарян, в отношении которого избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, подал иск в административный суд против Уголовно-исполнительной службы Министерства юстиции РА. Об этом Panorama.am узнал из общественно-информационного портала DataLex.
Согласно информации, требование Роберта Кочаряна заключается в том, чтобы обязать Уголовно-исполнительную службу устранить нарушения права Роберта Кочаряна в УИУ «Ереван-Кентрон», не ограничивать каким-либо образом его свидания и телефонные переговоры.
Отметим, что иск поступил в суд 2 июня, интересы второго президента в суде представляет адвокат Айк Алумян. Иск завизирован на имя судьи административного суда Арцруна Мирзояна.