Հասարակություն 19:50 03/06/2020 Հայաստան
«Եվ  այս, և վերջին օրերի թվերն ինձ համար հասկանալի չեն, քանի որ մի քանի անգամ քննել ենք հակահամաճարակային կանոնները և մենք որևէ կասկած չունեինք, որ դրանք բերելու են համաճարակի նոր դեպքերի նվազման»,- այս մասին հատնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարետատան նիստից հետո տեղի ունեցած ճեպազրույցում՝ անդրադառնալով կորոնավիրուսի դեպքերի աճին և դրանց պատճառներին:
Նա նշեց, որ պատճառների մասին պետական մարմինների զեկույցներն իրեն չէին բավարարում և դիմել է իր համար վստահելի մեթոդներից մեկին՝  հանրությանը, որպեսզի  ֆեյսբուքյան օգտատերերը բացահայտեն հակահամաճարակային կանոնների չպահպանման դեպքերը:
«Այս գործողության ընթացքում բացահայտվեց մի հրեշավոր իրականություն՝ ՀՀ-ում գործ ունենք հակահամաճարակային կանոնների չպահպանման ահռելի և համատարած ծավալների հետ»,-ընդգծեց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով ՝ ստեղծված իրավիճակում ընդունված է քննադատության խոսքեր ասել ոստիկանությանը, սակայն իրավիճակի ուսումնասիրությունն այլ բան է ցույց տվել:
«Մենք գործ ունենք 2018-ի հեղափոխության ժամանակ հաստատված հայելային էֆեկտի հետ: Դեռևս այն ժամանակ ասել եմ, որ ոստիկանության էֆեկտիվությունը կախված է գործողության ծավալի հետ: Եթե կանոնները չեն պահպանվում հանրության մեծամասնության կողմից, սա դուրս է գալիս գալիս վերահսկողությունից»,- պարզաբանեց  վարչապետն։
Նա փորձեց տալ այն հարցի պատասխանը, թե ինչո՞ւ են մարդիկ անփույթ վերաբերվում հակահամաճարակային կանոններին։
«Կարծում եմ՝ գտել եմ այդ հարցի պատասխանը: 2020 թվականին ՀՀ-ում ավելի քիչ մահ է գրանցվել, քան 2019 թվականին: Ավելին, 2020-ի մայիսին 320-ով պակաս մահ է գրանցվել Հայաստանում»,- տեղեկացրեց վարչապետը:
Ըստ նրա՝ մարդիկ սկսել են ավելի քիչ լսել մահվան դեպքերի մասին, ինչն էլ մարդկանց  ենթագիտակցության վրա ազդեցություն է ունեցել:
«Կա երկու պատճառ՝  կորոնավիրուսը կլանել է սովորականում տեղի ունեցեղ մահերը: Այն մարդիկ, որոնք նախորդ տարի մահացել են այլ պատճառներից, այս տարի մահացել են կորոնավիրուսից:
Ինչու են քիչ մահացել, որովհետև կորոնավիրուսի բերումով շատ ավելի մեծ թվով մարդիկ են ստացել առողջապահական ծառայություններ և բուժվել են ոչ միայն կորոնավիրուսից, այլև այլ հիվանդություններից»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նաև տեղեկացրեց, որ շարունակվելու է հանրային վերահսկողության արշավը և ֆեյսբուքյան իր էջում պարբերաբար տեղեկատվություն կհաղորդվի այդ մասին:

Общество 20:26 03/06/2020 Армения
Премьер – о чудовищной реальности: В Армении мы имеем дело с массовым несоблюдением противоэпидемиологических правил
«Для меня непонятны показатели, зафиксированные сегодня и в последние несколько дней, поскольку мы несколько раз изучали противоэпидемиологические правила, и мы не сомневаемся, что они приведут к снижению новых случаев», – заявил сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе брифинга после заседания комендатуры, обратившись к росту случаев заражения коронавирусом и причин этого.
Он отметил, что докладов государственных органов о причинах было недостаточно, посему он обратился к надежному для него методу – обществу, чтобы пользователи соцсети Facebook сообщали о случаях несоблюдения противоэпидемиологических правил.
«В ходе этого выявлена чудовищная реальность – в Армении мы имеем дело с массовым несоблюдением противоэпидемиологических правил», – подчеркнул Н. Пашинян.
По его словам, в сложившейся ситуации слова критики принято говорить в адрес полиции, однако, анализ ситуации говорит о другом.
«Мы имеем дело с зеркальным эффектом, утвержденным во время революции 2018 года. Тогда ещё я заявлял, что эффективность полиции зависит от объема действий. Если правила не соблюдаются большинством общества, это выходит из-под контроля», – пояснил премьер-министр и попытался ответить на вопрос, почему люди небрежно относятся к противоэпидемиологическим правилам.
«Полагаю, я нашел ответ на этот вопрос. В 2020 году в Армении зафиксировано меньше смертей, нежели в 2019 году. Более того, в мае 2020 года в Армении зафиксировано на 320 смертей меньше», – сообщил премьер-министр.
По его словам, люди начали меньше слышать о смертельных случаях, что, в свою очередь, оказало воздействие на подсознание людей.
«Есть две причины: коронавирус "поглотил" часть смертей, которые происходят обычно. И люди, которые ранее умирали по другим причинам, в этом году скончались от коронавируса.
Почему меньше умирают? Поскольку в этом году из-за коронавируса большее количество людей получили медицинскую помощь и вылечились не только от коронавируса, но и от других болезней», – пояснил Н. Пашинян.
Премьер-министр сообщил также, что продолжится кампания по общественному контролю и он на своей странице в соцсети Facebook периодически будет публиковать информацию касательно этого.