Հասարակություն 11:39 04/06/2020 Հայաստան
«Երեկվա դրությամբ կրկին ունեցել ենք վերջին օրերին արձանագրված թվերի ամենամեծ աճը՝ թվով 697 նոր արձանագրված դեպք»,- կառավարության նիստում հայտարարեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը և հավելեց, որ ընդհանուր դեպքերի թիվը հատել է 11 հազարի շեմը՝ հասնելով 11 հազար 221-ի:
Ըստ նախարարի, դժբախտաբար եղել է նաև 6 մահվան դեպք, և գումարային թիվը դառնում է 176:
Թորոսյանը նշեց, որ ծանր և ծայրահեղ ծանր քաղաքացիների թիվը մնում է նույնը. ծանր վիճակում է 391 հոգի, ծայրահեղ ծանր՝ 59 հոգի, թոքերի օդափոխության սարքերին միացած են 15 հոգի:
«Կա մի վտանգավոր տենդենց, որ նորից ունենում ենք դեպքեր տարբեր արտադրական կոլեկտիվներում, դրա մասին խոսվել է վերջին օրերին, և մեր իսկ փորձը ցույց է տալիս, որ հնարավոր է մեծ բռնկումների պատճառ դառնալ»,- հայտնեց առողջապահության նախարարը և հիշեցրեց, որ մարտի սկզբին արձանագրված օջախներից մեկի պատճառով էր, որ վարակը շատ արագ տարածվեց երկրում:
Ըստ նախարարի, փաստացի հնարավոր է էլի նմանատիպ սցենար ունենանք ու դրա համար շատ կարևոր է արտադրական ձեռնարկություններում բոլոր կանոնների պահպանումը։
«Լարված է մնում ամենօյա հոսպիտալիզացիայի իրավիճակը»,- հայտնեց Արսեն Թորոսյան և նշեց, որ արձանագրված դեպքերի 15-20 տոկոսը կարիք են ունենում հոսպիտացման և միայն մնացածն է, որ մնում են տնային բուժման:
Առողջապահության նախարարը շեշտեց. «Մենք ամենօրյա ռեժիմով, գրեթե ձեռքով, եթե այսպես կարելի է ասել, տեղավորում ենք պացիենտներին եղած մահճակալային ֆոնդի վրա: Շատ կարևոր է, որ թվերի էական անկում արձանագրենք, որպեսզի կարողանաք այդ պրոցեսը, ինչ-որ մինչ օրս արել ենք՝ այսինքն որևէ մեկին չենք թողել առանց բուժօգնության, շարունակենք այդպես, հակառակ դեպքում շատ դժվար է լինելու այդ ամենեը ապահովել ու կարծում եմ, որ մեր գործողությունները պետք է հիմնականում սրանից բխեն»:
Կառավարության նիստը հեռավար կարգով վարող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ հավելեց, որ պետք է այնպես անել, որ առողջապահական համակարգը կարողանա սպասարկել  անհրաժեշտությունն ունեցող քաղաքացիներին:

Health 13:42 04/06/2020 Armenia
Armenia reported a record single-day spike in coronavirus infections, with 697 new cases confirmed on Wednesday, Minister of Health Arsen Torosyan told a cabinet meeting on Thursday, adding the national tally has surged past 11,000.
He said, unfortunately, 6 coronavirus deaths were recorded in the past 24 hours, bringing the death toll to 176.
Torosyan noted that the number of patients in serious and critical conditions remains unchanged. 391 patients are in serious condition, while 59 others are in critical condition, with 15 people put on ventilators at the moment.
He pointed to a ‘dangerous’ increase in the number of Covid-19 cases in various manufacturing companies, which may lead to big outbreaks. He once again urged employees of all factories to abide by all safety rules.
“The situation of the daily hospitalization remains tense," Torosyan said, adding that some 15-20% of the confirmed cases require hospitalization, with the rest of the patients receiving home treatment.
He stressed the need for a decrease in the number of coronavirus cases for the health system to be able to provide beds to all coronavirus patients requiring hospitalization in the future as well.