ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:23 04/06/2020 Հայաստան
«Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում ՀՀ ողջ տարածքում արձանագրվում է կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացիների թվի աննախադեպ աճ: Ցավոք, գնալով շատանում են նաև մահվան դեպքերը։ Երեկվա դրությամբ 1 մլն բնակչին ընկնող ցուցանիշով Հայաստանը 251 երկրների մեջ 28-րդ տեղում էր: Այն, որ իրականում բավականին լուրջ ու անվերահսկելի համաճարակային իրավիճակ է տիրում մեր երկրում, խոստովանում են նաև իշխանությունները։
Երեկ էլ հայտարարվեց, որ նոր խստացումներ են սահմանվում դիմակի կրման հարցում, այսինք՝ դիմակ կրելու ենք միշտ, ամենուր, մեր տանից բացի: Ավելին, պարետ Տիգրան Ավինյանը հերթական անգամ ակնարկեց, որ նոր, ավելի կոշտ սահմանափակումները, այդ թվում՝ պարետային ժամը, հնարավոր են՝ որպես ծայրահեղ գործիքակազմ:
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, այս հարցը կառավարությունում գրեթե ամենօրյա ռեժիմով քննարկվում է, սակայն կարծիքները խիստ տարբեր են: Մեր աղբյուրի փոխանցմամբ, մանրամասն ուսումնասիրվում է, թե ինչ տնտեսական ռիսկերի ու ֆինանսական ծառնաբեռնվածության հետ կարող ենք գործ ունենալ՝ նոր տոտալ սահմանափակումների պարագայում։
Ընդ որում, խոսքը միայն առանձին կառույցների գործունեության կասեցման մասին չէ, այլ շատ ավելի խիստ սահմանափակումների, այդ թվում՝ հասարակական տրանսպորտի և այլն: Այնպես որ, չի բացառվում, որ մինչև շաբաթվա վերջ հայտարարվի նման միջոցառումների մասին: Ի դեպ, ուշագրավ է, որ վարչապետի երեկվա լայվերի ներքո իշխանական ֆեյք էջերը պարբերաբար կոչ էին անում «փակել», ընդ որում՝ 10 օրով: Նման գրառումները, այն էլ՝ վարչապետի էջում, հազիվ թե կարող են ինքնագործունեություն լինել»:

Пресса дня 13:45 04/06/2020 Армения
Газета «Паст» пишет, что за последнюю неделю на всей территории Армении отмечается беспрецедентный рост числа инфицированных коронавирусом граждан. К сожалению, с каждым днем увеличивается также число смертей. По состоянию на вчерашний день, Армения занимала 28 место среди 251 страны по показателю на 1 млн. населения. В том, что в стране царит довольно серьезная и неконтролируемая эпидемиологическая ситуация, признаются также власти.
Вчера было сказано, что в вопросе ношения масок устанавливаются новые строгие меры, то есть маски нужно носить везде, кроме собственных квартир. Более того, комендант Тигран Авинян в очередной раз намекнул, что могут быть введены новые более жесткие ограничения, в том числе комендантский час, возможно в качестве крайнего инструментария.
По сведениям издания, этот вопрос обсуждается в правительстве почти в каждодневном режиме, однако мнения расходятся. Как передает источник издания, подробно изучается, с какими экономическими рисками и финансовой нагрузкой придется иметь дело в условиях установления новых тотальных ограничений.
Причем, речь идет о намного более строгих ограничениях, а не только прекращении деятельности отдельных структур, в том числе – общественного транспорта и т.д. Посему не исключается, что до конца недели будет объявлено о таком мерах. Кстати, примечательно, что под вчерашними лайвами фейки правящей команды периодически призывали «закрыть» страну, причем, на 10 дней. Подобные записи, причем на странице премьер-министра, вряд ли могут быть самодеятельностью.