Խոսնակ. Վարչապետը պահանջել է ոստիկանությունից կոշտ գտնվել իրենց պահանջը արհամարհող քաղաքացիների նկատմամբ
Վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը տարածել է հայտարարություն՝ ոստիկանների գործողությունների վերաբերյալ։ Այն հրապարակել է ֆեյսբուքյան իր էջում.
«Սիրելի հայրենակիցներ, հարգելի լրագրողներ,
Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածման տեմպերը շարունակում են մնալ մտահոգիչ։ Որպես իրավապահ մարմին՝ ՀՀ ոստիկանությունը պարտավոր է հետևել հակահամաճարակային կանոնների պահպանմանը։
Բոլոր այն քաղաքացիները, ովքեր չեն պահպանում դրանք, վտանգում են ոչ միայն իրենց, այլ նաև այլոց կյանքն ու առողջությունը։ Նման դեպքերում ոստիկանությունը պարտավոր է նախ հորդորել պահպանել կանոնները, իսկ ոստիկանների պահանջի նկատմամբ ակնհայտ արհամարհանքի դեպքում նաև կիրառել համաչափ ուժ։ Վարչապետն արդեն իսկ պահանջել է ոստիկանությունից կոշտ գտնվել իրենց պահանջը արհամարհող քաղաքացիների նկատմամբ։
Նման դեպքերում ոստիկանությունն իրավունք ունի գործել կտրուկ և չոր։ Խուսափելու համար նման սցենարից, կոչ ենք անում ենթարկվել հակահամաճարակային կանոններին և ոստիկանների պահանջներին»։

Police should act tough against those failing to comply with their legitimate demands - PM’s spokesperson
The spokesperson of Prime Minister Nikol Pashinyan Mane Gevorgyan has commented on the social media footage which shows police officers using force against a man for not wearing a face mask.
In a post on Facebook, Gevorgyan said the pace of coronavirus growth in Armenia remains concerning, and the Police should be consistent in enforcing the safety rules.
“Those citizens, who fail to follow the safety rules, endanger not only their but also others’ life and health. In these cases, the Police is obliged to urge them to comply with the safety rules and use proportionate force in case of explicit neglect. The PM has already asked the Police to act tough against those who openly ignore the law enforcement demands,” Gevorgyan wrote.
The Spokesperson also asked the public to follow the prescribed safety rules and the police demands to prevent negative scenarios.