Քաղաքական 10:45 08/06/2020 Արցախ
Արցախում կորոնավիրուսի դեպքերը հատուկենտ են ու վերահսկելի։ Ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Վերջին շրջանում տեսնում ենք, որ Հայաստանում վարակակիրների դինամիկայի աճ։
Համարյա ամեն օր  500-600 մարդ ելումուտ ունի Արցախ Հայաստանից։ Եթե Հայաստանի վիճակագրական թվերին նայենք ու հավանականության տեսությանը, ամեն օր Արցախ թույլատրում ենք մուտք գործել նաև այնպիսի քաղաքացիների, որոնք վարակակիր են, տարածման հավանական աղբյուր կարող են հանդիսանալ։ Այդ ամենը դժվար է վերահսկել։ Դրա համար այսօր պարետանը ծանր հանձնարակական է  լինելու, բայց պետք է կյանքի կոչել։ Դա է՝ սահմանը հատել միայն ձեռքին ունենալով  Covid-19-ի թեստի բացասական արդյունք, այսինքն հետազոտվել ու նոր գալ։  Բոլորի համար պետք է անխտիր պայման լինի»,- ասաց նա։
Ա. Հարությունյանի խոսքով, պաշտպանության բանակը վաղուց է օգտագործում  այդ պրակտիկան, ՊԲ հրամանատարը նշել է, որ եթե այսօր կարողացել են բանակը զերծ պահել վարակման դեպքերից, հաջողվել է  հենց դրա արդյունքում։
Արցախի նախագահն ասաց, որ  առողջապահության պատասխատուներին, համապատասխան ծառայություններին կհանձնարարեն անցակետերում ունենալ արագ թեստի հնարավորություններ, եթե քաղաքացին եկել է, չունի մոտը համապատասխան  բացասական արդյունքը, տեղում իրականացել։
Ա. Հարությունյանի խոսքով,  պետք է նաև  մարդկանց մուտքը նվազեցնել։ Նա ասաց, որ նպատակահարմար է գտնում դիմակ կրելը դարձնել պարտադիր, բայց փուլ առ փուլ։ Ա. Հարությունյանը նշեց, որ թաղումների վերահսկողությունն է ուժեղացվելու։

Политика 12:53 08/06/2020 НКР
В Арцахе случаи заражения коронавирусом встречаются редко и находятся под контролем. Об этом в прямом эфире в соцсети Facebook сообщил президент Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Араик Арутюнян.
«В последний период наблюдается динамика роста заболеваемости в Армении.
Почти каждый день около 500-600 людей въезжают в Арцах и выезжают из республики. Анализируя статистические данные по части случаев заражения в Армении, и по теории вероятности, въезд в Арцах ежедневно разрешается гражданам, которые являются потенциальным источником распространения инфекции.
Это трудно проконтролировать. Посему сегодня комендатуре будет дано строгое поручение, которое должно быть претворено в жизнь. В частности – пересекать границу только при наличии отрицательного результата теста на Covid19. Это должно быть обязательным условием для всех», – отметил он.
По словам А. Арутюняна, Армия обороны давно применяет такую практику.
Президент Арцаха отметил, что ответственным в сфере здравоохранения, соответствующим службам будет поручено создать на пропускных пунктах возможность проведения экспресс-тестов для тех людей, у которых нет справки.
Араик Арутюнян подчеркнул также, что считает целесообразным сделать обязательным ношение масок, однако, шаг за шагом. Он отметил, что будет усилен контроль также в ходе церемонии похорон.