Քաղաքական 10:27 09/06/2020 Աշխարհում
Մայիսի վերջին Սպիտակ տան դիմաց տեղի ունեցած բողոքի ցույցերի ժամանակ ԱՄՆ գաղտնի ծառայության ներկայացուցիչները ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին խորհուրդ են տվել թաքնվել ստորգետնյա բունկերում:
Ըստ ՏԱՍՍ-ի, այդ մասին «Fox News»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Արդարադատության նախարար, Միացյալ Նահանգների գլխավոր դատախազ Ուիլյամ Բարը:
«Ամեն ինչ այնքան վատ էր, որ ԱՄՆ գաղտնի ծառայությունը խորհուրդ տվեց, որ նախագահը իջնի բունկեր»,- ասել է Բարը:
«Մենք այն չենք կարող թույլ տալ երկրում»,- շեշտել է նախարարը:
Լուրը, որ մայիսի 30-ի գիշերը Սպիտակ տան  դիմաց անկարգությունների ընթացքում Թրամփը թաքնվում էր ստորգետնյա բունկերում, հայտնել էր «New York Times»-ը ՝ վկայակոչելով իր աղբյուրները:
ԱՄՆ նախագահը հունիսի 3-ին «Fox News»-ի լրագրողներին տված հարցազրույցում չի հաստատել այս տեղեկատվությունը: Նա ասել է, որ այնտեղ իջել է օրվա ընթացքում: Թրամփը հավաստիացրել է, որ ապաստարանում գտնվել էր շատ կարճ ժամանակով և հիմնականում՝ ստուգման նպատակով:

Politics 10:59 09/06/2020 World
Attorney General William Barr said that the U.S. Secret Service told Donald Trump to go to a secure part of the White House as large protests unfolded outside, contradicting the president’s account of what happened, Bloomberg reported.
“Things were so bad that the Secret Service recommended that the president go down to the bunker,” Barr said Monday evening in an interview on Fox News. “We can’t have that in our country.”
The opposing versions of what occurred center on the night of May 31, as demonstrations over the death of George Floyd had spread to the capital.
Trump last week denied going to the bunker for his safety. “Well, that was a false report,” Trump said Wednesday on Brian Kilmeade’s Fox News Radio show. “I was there for a tiny, little short period of time. It was much more for an inspection.”
On the previous Friday night, demonstrators skirmished with the U.S. Secret Service in Lafayette Square outside the White House. Floyd, an African-American Minneapolis man, had died in police custody on May 25.
The clashes occurred alongside an outer ring of temporary fencing set up along the edge of the park, leading to six arrests and “multiple” injuries among the agency’s personnel, the Secret Service said.